Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Прегледај го приврзокот 221565
Скопје, 1959 година.
Фотографија од Snezhana Kuch.
После зборете не требал проектот Скопје 2014 ... Кога тој проект го направи Скопје да личи како што беше пред земјотресот , и еден од најубавите и најатрактивните градови на Балканот а и пошироко ...
Скопје никогаш не бил и нема ни да биде најубав и најатрактивен град подалеку од скопската котлина. Нешто Дубровник, Сплит, Букурешт, Софија, Вараждин, Пула, Београд, Нови Сад ова она...
Давај број од дилер :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Вака сега...да не излези како со промашената траса за автопатот Кичево-Охрид...

Главната конструкција на сите објекти од Ск2014 е градена доста квалитетно....се ставаше доста арматура и све е од армиран бетон.

Тоа што за фасада се ставаше стиропор......па тоа е стандард во секоја зграда во светот.

Фалинката е што некаде ставаа многу скапи материјали за обложување(археолошкиот музеј)....а некаде многу ефтини(музејот на македонската борба, МНР...АЕК)

Стариот театар на пример се ѕидаше со класична тула....кровот е од армирана бетонска плоча.....но завршните мајсторски рбаоти малку затаија. особено со пропусливоста на вода

Подобро е да одеа со некој ,,среден,, по квалитет материјал на сите објекти...него вака
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.378
Поени од реакции
544
Тоа што за фасада се ставаше стиропор......па тоа е стандард во секоја зграда во светот.
Далеку си од вистината. Во градот каде што живеам во Бугарија, обновени и се обновуват се десетици фасади и никоја од нив нема стиропор.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Далеку си од вистината. Во градот каде што живеам во Бугарија, обновени и се обновуват се десетици фасади и никоја од нив нема стиропор.
So klavate be tamu kaj vas. Daj kazi, ne ne drzi vo neizvesnost oti vgodina planiram da ja obnovam malce fasadata i planirav stiropor da stavam.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Далеку си од вистината. Во градот каде што живеам во Бугарија, обновени и се обновуват се десетици фасади и никоја од нив нема стиропор.
Oн е љубител на Груевски и не треба од него да се очекува објективност.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Nemoj be objektiven ne me smej.
Абе вие можете да пишете дека Ск 2014-та е долговечно како Пирамидите, ама тие пишувања никако нема да спречат да се поплавува Театарот или да се распаѓаат фасадите и другите стиропори кои Груевски ни ги продаде за јаки пари.

Секој кој учествуваше на било каков начин во Ск 2014, дел од хонорарот мораше да го даде.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Офицерскиот дом и зградата до него ќе останат ли такви, вечно градилиште или што и да е, како што е случај со на фиком зградите?
Бетон Штип отиде во стечај, барем нека ги урнат, или нека најдат начин да ги завршат, срамота е вака да остане засекогаш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Офицерскиот дом и зградата до него ќе останат ли такви, вечно градилиште или што и да е, како што е случај со на фиком зградите?
Бетон Штип отиде во стечај, барем нека ги урнат, или нека најдат начин да ги завршат, срамота е вака да остане засекогаш.
Mu gi zedoa na rusinot Samsonenko...... nešto kako stečajna masa i sega nekoj ke si se omrsi....ni kriv ni dolžen...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Абе вие можете да пишете дека Ск 2014-та е долговечно како Пирамидите, ама тие пишувања никако нема да спречат да се поплавува Театарот или да се распаѓаат фасадите и другите стиропори кои Груевски ни ги продаде за јаки пари.

Секој кој учествуваше на било каков начин во Ск 2014, дел од хонорарот мораше да го даде.
Neznam za drugite, jas nikade nemam tvrdeno deka se ili treba da bidat dolgovecni a i ne bese toa poentata no momentalno e bezpredmetno da se razgovara za toa posebno so tebe. Tuku ostaj toa niti me interesira sto mislis niti sto imas da kazis cunkim ne sme od vcera, povekje me interesira ovoj bugarot sto ke kazi kako gi obnovuvale fasadite.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
После зборете не требал проектот Скопје 2014 ... Кога тој проект го направи Скопје да личи како што беше пред земјотресот , и еден од најубавите и најатрактивните градови на Балканот а и пошироко ...
Па ова е како да споредуваш Адидас со Адибас...
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
Скопје е поубав од пред 15 год кога по плоштадот или по тротоарот газевме по кал и по земја, а кога ќе наврнеше дожд се собираа барички за да можат жаби да си кракаат.Знам како беше и знам како е.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Има една колумна на Грчев за Итрински Весник некаде околу 2007 година( ја имав негде постирано....но неможам да ја најдам) каде ја бламира власта зошто во Скопје гради кичести објекти од стакло во разни бои, копирајќи ги тие во големите метрополи , наместо да ги возобнови ,,офицерскиот дом,,......,,стариот театар,,....,,народната банка,,....да го врати стилот на Ристиќева палата

и чик.....кога тоа се направи, тој стана најголемиот критичар на тој стил(јес малку повеќе фризиран од Груки...)
Што дрога е ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom