Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    575
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Шуќур, му е**аа мајка на кејот и на протокот на Вардар со бродови, гомноскоци, плажи и тркала
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.118
Поени од реакции
17.928
Голем К шо не е во барок....во што е? На К личи....ебати естетиката евтина. Не води нигде и го маскира старион мост...
Галии ќе рушеа, објекти ќе рушеа....хкпу!

Нека организира и за ова огномет пијаниов...
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.866
Поени од реакции
5.616
Голем К шо не е во барок....во што е? На К личи....ебати естетиката евтина. Не води нигде и го маскира старион мост...
Галии ќе рушеа, објекти ќе рушеа....хкпу!

Нека организира и за ова огномет пијаниов...
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.412
Поени од реакции
12.899
Ima edno arhitektonsko dvizenje se vika "SOSBRUTALISM" http://www.sosbrutalism.org/ so cel da gi zastitat gradbite koi se vo stilot na brutalizmot. Ima i redovni izlozbi so primeri i modeli i normalno Skopje e interesen posto ima vpecatlivi gradbi vo toj stil koi isto taka se vo opasnost od brisenje, na primer poradi Skopje 2014. Slucajno ja vidov izlozbava pa samo da vi postiram kako Skopje e predstaven:

20200207_095426.jpg
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.866
Поени од реакции
5.616
Ima edno arhitektonsko dvizenje se vika "SOSBRUTALISM" http://www.sosbrutalism.org/ so cel da gi zastitat gradbite koi se vo stilot na brutalizmot. Ima i redovni izlozbi so primeri i modeli i normalno Skopje e interesen posto ima vpecatlivi gradbi vo toj stil koi isto taka se vo opasnost od brisenje, na primer poradi Skopje 2014. Slucajno ja vidov izlozbava pa samo da vi postiram kako Skopje e predstaven:

Прегледај го приврзокот 232637
Абе ми се гади шо ја гледам поштава ....У сред центар, распукала бетон зграда ....Како може уште да плачат за зграда која нема некој изглед ....Барем Скопје 14ка,колку толку ,од посрани фасади,го разубави центар ....Најважно е човек што НЕМАВМЕ ДРЖАВЕН ИСТОРИСКИ МУЗЕЈ ЕЈЈЈ .... Се пронајдоци беа расфрлани по собичиња низ Македонија ....Едно нешто шо не сакам се глупите бродови и збутаните споменици .... Доволно ќе беше Аце,Филип,мостот со споменици и толку ....Тркалото разгледница ќе беше супер но куртонот Шилегов го прекина проектот ....тоа,тоа ...
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.412
Поени од реакции
12.899
Абе ми се гади шо ја гледам поштава ....У сред центар, распукала бетон зграда ....Како може уште да плачат за зграда која нема некој изглед ....Барем Скопје 14ка,колку толку ,од посрани фасади,го разубави центар ....Најважно е човек што НЕМАВМЕ ДРЖАВЕН ИСТОРИСКИ МУЗЕЈ ЕЈЈЈ .... Се пронајдоци беа расфрлани по собичиња низ Македонија ....Едно нешто шо не сакам се глупите бродови и збутаните споменици .... Доволно ќе беше Аце,Филип,мостот со споменици и толку ....Тркалото разгледница ќе беше супер но куртонот Шилегов го прекина проектот ....тоа,тоа ...
Ja cisto informativno go pisav ama da, ostro se diskutira dali gradbi koi pripagjaat na brutalizmot treba da bidat zacuvani ili ne. Taa diskusija ja imas sekade. Dali treba da se stavi barokna fasada e isto taka dikutabilno, neli.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.917
Поени од реакции
2.894
Шилегов ако има два грама памет треба сите фасади што се покриени со различен стил да ги вади и да ги реставрира како што треба тие објекти.
Јасно е дека никој нема далежи за криминалов, ама барем да се отргне срамов.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.193
Поени од реакции
13.920
Шилегов ако има два грама памет треба сите фасади што се покриени со различен стил да ги вади и да ги реставрира како што треба тие објекти.
Јасно е дека никој нема далежи за криминалов, ама барем да се отргне срамов.
у што да се реставрира? Ти се чини прави муабет за некои историски градби ко Нотр Дам па ќе ги реставрирале:pos:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.917
Поени од реакции
2.894
у што да се реставрира? Ти се чини прави муабет за некои историски градби ко Нотр Дам па ќе ги реставрирале:pos:
Можеби немаат иста историска важност, ама вредат да се реставрираат, да се прилагодат за денешни стандарди.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.011
Поени од реакции
2.848
Со оглед на што се направи во последниве години само уживам во Скопје 2014та.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.034
Labudovi, lavovi
gipsani radovi...

Armatura, cimenat
kvadratura, objekat
pravi je momenat
da se ugradi procenat

Urbano, urbano...

Нео-неоеклетицизмов на „Скотје 2014“ како да го има предвидено интергалактичкиов визионер и мегацар во почетниве неколку стихови од песнава:

 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
9.368
Поени од реакции
15.750
Шуќур, му е**аа мајка на кејот и на протокот на Вардар со бродови, гомноскоци, плажи и тркала
mozebi trkalo ne odgovara vo centar, ama e navistina zabavna i ubava rabota da se ima vo eden grad.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Не бе добро било. Од лего коцки повеќе ќе издржеше, ова као шампита :(
којзнае што пара е лапната со т.н. проект
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.793
Поени од реакции
48.624
На врв Bottom