Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Vie si znaete mada koga se zboruva za Skopje 2014 najcesto se misli na spomenicite, fasadite a ne na urbanata mafija za koja Skopje ne e nikakov isklucok
Се мисли на фарсата која е искреирана...Центар е направен како кулиси за театарска претстава „Падот на Милет“. (ова мислам и од дизајнерски агол и од изведбен)
Канализацијата е дојдена до точка на тотална нефункционалност ама вака од далеку „убаво изгледа“.
Колку треба да си малоумен да правиш куп згради до коритото на Вардар (на страна изгледот)?
До ден денешен еден куп имаат поплавени подруми со машински соби и баш поради тоа нефункционални лифтови. (ама има туристи)
Целиот проект е најмасовна перална на пари која е искреирана од постоење на Македонија. Се што е користено како материјал, сите инсталации направено е со најмизерен квалитет и најфушерајска изведба (дека реално не останаа пари да се направи како треба, 70% дадени, со 30% толку се може).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Се мисли на фарсата која е искреирана...Центар е направен како кулиси за театарска претстава „Падот на Милет“. (ова мислам и од дизајнерски агол и од изведбен)
Канализацијата е дојдена до точка на тотална нефункционалност ама вака од далеку „убаво изгледа“.
Колку треба да си малоумен да правиш куп згради до коритото на Вардар (на страна изгледот)?
До ден денешен еден куп имаат поплавени подруми со машински соби и баш поради тоа нефункционални лифтови. (ама има туристи)
Целиот проект е најмасовна перална на пари која е искреирана од постоење на Македонија. Се што е користено како материјал, сите инсталации направено е со најмизерен квалитет и најфушерајска изведба (дека реално не останаа пари да се направи како треба, 70% дадени, со 30% толку се може).
Pa sto rekov jas. Trebase da vi go ostavat kako sto bese, kako betonot vie da go izmislivte. Em vie srekjni kako svinji vo lajna, em parite na danocnite obvrznici od provinciite kako sto miluvate da kazite nemase da se trosat za vas pa i uste celo vreme da ve slusame kako samo gomna jadite. Win win situacija za site ama ete se stori rabotata.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Pa sto rekov jas. Trebase da vi go ostavat kako sto bese, kako betonot vie da go izmislivte. Em vie srekjni kako svinji vo lajna, em parite na danocnite obvrznici od provinciite kako sto miluvate da kazite nemase da se trosat za vas pa i uste celo vreme da ve slusame kako samo gomna jadite. Win win situacija za site ama ete se stori rabotata.
Mislev deka zboruvame za Skopje 2014 a ne za asimilacija na obespraveni provincijalci.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Mislev deka zboruvame za Skopje 2014 a ne za asimilacija na obespraveni provincijalci.
Pa za Skopje 2014 pisuvame i kako na asimiliranite provincijalci ne im se dopagjalo stiroporot posto ne gi potsekjalo na plitarot od rodniot kraj. Inaku i neasimiliranite provincijalci koi uste ziveat vo provinciite plakjaat danok.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Урбанистичкиот план за центарот на Скопје заедно со се објектите го донесе најголемиот плукач на Ск2014-Мирослав Грчев, со тоа што има мала измена. На крајот од камени мост има полукружен мал плоштад, и една од зградите е вишок. Дрго све горе долу е исто(90%)

А одлуката за спомениците исто така ја има донесено СДС во 2004-2005 при владеењето со градот и владата(заеднички проект)...

ако сака некој можам и да ја постирам одлуката....ја имам во ,,ворд,, облик, но лесно се наоѓа и во ПДФ
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Урбанистичкиот план за центарот на Скопје заедно со се објектите го донесе најголемиот плукач на Ск2014-Мирослав Грчев, со тоа што има мала измена. На крајот од камени мост има полукружен мал плоштад, и една од зградите е вишок. Дрго све горе долу е исто(90%)

А одлуката за спомениците исто така ја има донесено СДС во 2004-2005 при владеењето со градот и владата(заеднички проект)...

ако сака некој можам и да ја постирам одлуката....ја имам во ,,ворд,, облик, но лесно се наоѓа и во ПДФ
остај ти тоа кој донесе одлука, кој ги лапна парите кажи
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
остај ти тоа кој донесе одлука, кој ги лапна парите кажи
поголемиот дел Мијалков.....еден двајца знам од мојот град Кичево се омрсија(едниот со пот другиот со ..от)....а еден добар дел од спомениците ги платија две странски амбасади од големи држави. Едната дури и јавно зборуваше против спомениците

Многу повеќе за ова знае еден овдешен член на форумов...но несакам јас да зборувам во негово име
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
78
Поени од реакции
46
Teshki SDSMovci se na forumov ... poshto na vas vi smeta samo Skopje vakvo 90 posto
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Teshki SDSMovci se na forumov ... poshto na vas vi smeta samo Skopje vakvo 90 posto
Извини вака ама имам куп другари од ВМРО што го делат мислењето за глобалниот кич. Уште ако имаме глобална партиска фасцинација од грандиозните градби, треба да си пукаме у нога од одма.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Извини вака ама имам куп другари од ВМРО што го делат мислењето за глобалниот кич. Уште ако имаме глобална партиска фасцинација од грандиозните градби, треба да си пукаме у нога од одма.
Има една колумна на Грчев за Итрински Весник некаде околу 2007 година( ја имав негде постирано....но неможам да ја најдам) каде ја бламира власта зошто во Скопје гради кичести објекти од стакло во разни бои, копирајќи ги тие во големите метрополи , наместо да ги возобнови ,,офицерскиот дом,,......,,стариот театар,,....,,народната банка,,....да го врати стилот на Ристиќева палата

и чик.....кога тоа се направи, тој стана најголемиот критичар на тој стил(јес малку повеќе фризиран од Груки...)
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
78
Поени од реакции
46
75336335_1696410843822224_3021213573784272896_n.jpg
Скопје, 1959 година.
Фотографија од Snezhana Kuch.
После зборете не требал проектот Скопје 2014 ... Кога тој проект го направи Скопје да личи како што беше пред земјотресот , и еден од најубавите и најатрактивните градови на Балканот а и пошироко ...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.620
Поени од реакции
18.076
Прегледај го приврзокот 221565
Скопје, 1959 година.
Фотографија од Snezhana Kuch.
После зборете не требал проектот Скопје 2014 ... Кога тој проект го направи Скопје да личи како што беше пред земјотресот , и еден од најубавите и најатрактивните градови на Балканот а и пошироко ...
Ма реконструкцијата на Берлин после WW2 гомна да јаде. (не знам што ти реплицирам кога си трол и така)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Стариот тетар е свртен за 180 степени во однос на оригиналот. Други разлики нема
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ова сега граденото и без земјотрес само се распаѓа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom