Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    566

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
987
Поени од реакции
1.671
Реков почекај малце и мојот и твојот и на сите од тука споменици да ни се подигнат,па тек после ќе следат Роки,Папата,Тома Здравковиќ,Ник Слотер,Екрем Јевриќ,Брус Ли ( во Мостар има негов споменик иначе,не знаеа дали хрват или муслиман да стават,па ај ни по мое ни по твое - од Брус ли :D )
хахахахах златна средина ..
Додека има место нека се редат.. па после ќе изгледа баш вака http://imageshack.us/photo/my-images/254/17979134849179782713972.jpg/ :icon_lol:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
Груевски: Наскоро во Скопје грандиозен споменик на Мајка ТерезаДоста беа споменици,едно време немаше ич,а денес ги има многу...Доста беа,доста,алоооооо достаа!
Спомен куќа на Тереза. споменик пред куќата, (Клинички центар) Комплекс Тереза... Сега и грандиозен споменик :confused:

Па не е ни приближно толку заслужна за Македонија да и преви олкава чест (имајќи предвид дека други хуманитарки кои лекувале Македонци немаат ни улица иманувана по нив).
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.844
Поени од реакции
4.600
Спомен куќа на Тереза. споменик пред куќата, (Клинички центар) Комплекс Тереза... Сега и грандиозен споменик :confused:

Па не е ни приближно толку заслужна за Македонија да и преви олкава чест (имајќи предвид дека други хуманитарки кои лекувале Македонци немаат ни улица иманувана по нив).
Една од најпознатите хуманитарки во светот и дефинитивно најпозната личност од Македонија во светски рамки.........
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
Една од најпознатите хуманитарки во светот и дефинитивно најпозната личност од Македонија во светски рамки.........
Да де,ама не ја гледам потребата од уште еден гигантски споменик (дониран од Индијци)..има еден од неа,има спомен куќа и доволно е.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
30-метарска Мајка Тереза на плоштадот „Македонија“

Каде побогу!? К А Д Е!? Каде ќе ја стават? Веќе е и глупо пак да прашувам дали се они нормални...
На поранешната локација на чевларот „Kенан“, на плоштад Македонија, Општината Центар зацрта спомен-обележје од 30 метри за кое неофицијално дознаваме дека ќе биде на светски познатата хуманистка Мајка Тереза.

:eek:

:eek:
:eek:

--- надополнето: 25 мај 2012 во 19:10 ---
Добро бе,дали сте нормални пичка ви матер?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.345
Поени од реакции
544
Треба организирано да се застанепротив овој циркуз. Ова веќе намерно го прават, која им е крајната цел. Викам ја Дизниленд ќе направат.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
Во името на Слободата на говорот и толеранцијата се осмелувам да кажам дека најадекватно е да се викаме Порнократска Република Скопје- Порнократска дека не сме демократска туку владеат курвите, а заедно со проектот Скопје 2014 и со тоа што сите дојдоа во Скопје плус две третини ни се одземени и немаме ни аспирации да си ги вратиме нема никаква логика да инсистираме на името Македонија.
Јас уште 1990 кога Српските националисти викаа дека Оваа вардарска Македонија е уствари Јужна Србија велев дека треба да се викаме северна Македонија дека не е Јужна Србија туку северна Македонија, но нема докази за тоа тоа дека сум го кажал - беше кажано во разговор.
И најсилниот аргумент - не сме во позиција да тераме инат освен да бидеме спремни преку нас мртви да биде по нивно!
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.006
Потполно го поддржувам поставувањето на гигантскиот споменик на Мајка Тереза. Апсурдот и кичот треба да бидат комплетни. Исто така, можеби ќе можеме да кажеме дека центарот на Скопје е всушност огромна модернистичко-надреалистичка уметничка инсталација. Тоа би било баш оригинално.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.844
Поени од реакции
4.600
На поранешната локација на чевларот „Kенан“, на плоштад Македонија, Општината Центар зацрта спомен-обележје од 30 метри за кое неофицијално дознаваме дека ќе биде на светски познатата хуманистка Мајка Тереза.

:eek:

:eek:
:eek:

--- надополнето: 25 мај 2012 во 19:10 ---
Добро бе,дали сте нормални пичка ви матер?
Што е многу многу е.Ја мислев еден обичен ќе биде 5-10 метри.........овие 30 и тоа на плоштад.
Се што може начукаа на плоштадот.
20 споменици,сплавови,панорамско тркало,плажа,хотел,2 згради,2 моста............
 
M

Moon Child

Гостин
Јас стварно незнам и не ми е јасно кој кур споменик на Грчки Бог? Зошто се лупаат пари на глупости, аман зошто?!
Дајте нешто да направиме, ова преминува во ебење во здрав мозок и незнам кој нормален човек би се согласил со сиот овој кич? Затоа што дефинитивно оној кој во целост го поддржува НЕ Е НОРМАЛЕН! Ова е претерано, доволно е, готово, ни го начукаа со јајца и сакаат уште!
Дајте да ги запреме некако, ќе земам ќе ги убијам со ред сите и ќе го спасам цел народ, жими се ви кажувам дека такви мисли ми идат.
 
М

Мартин`

Гостин
Претераа стварно со воа споменициве, има спомен куќа на Мајка Тереза немора сега и статуа и тоа на плошад да ставаат :eek:
Инаку не е дел од владиното Скопје 2014 сепак таму се наоѓа, нешто поразлично не е во барок стил..

 
M

Moon Child

Гостин
Претераа стварно со воа споменициве, има спомен куќа на Мајка Тереза немора сега и статуа и тоа на плошад да ставаат :eek:
Инаку не е дел од владиното Скопје 2014 сепак таму се наоѓа, нешто поразлично не е во барок стил..

Погледни само колку грдо изгледа сега измешани стилови. Едно барок друго во помодерен стил и до него Камениот мост сосема поразлично од тие две. Каша попара. За греови сме, незнам само кај планираат Мајка Тереза да ја стават?
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
987
Поени од реакции
1.671
Претераа стварно со воа споменициве, има спомен куќа на Мајка Тереза немора сега и статуа и тоа на плошад да ставаат :eek:
Инаку не е дел од владиното Скопје 2014 сепак таму се наоѓа, нешто поразлично не е во барок стил..

аии кога никна ова жити се.. :eek: хотел ли ќе биде?
 
На врв Bottom