Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Конечно некои со краток вид почнаа да гледат малце подалеку , сега и тие ги гледаме на оваа тема како се противат на проектот.

Тие што од почеток имаа широк хоризонт , одма рекоа дека проектот е налудничав.

Беше наречен уште како : Музеј на отворено.

Таков личи одсега , а камо ли кога ќе се додат уште и уште споменици.

И децата ќе почнат да се плашат да излезат на плоштад , заради десетина чудни фигури , чудни стоечки и јавачки позиции , со чудни погледи и прекршувања на рацете.

Следуваат уште 3 споменици:

Неџат Аголи - во близина на споменикот на Гоце Делчев во самиот плоштад.

Пјетр Богдани - кај паркот Жена Борец

Јосиф Багери - кај стариот театар.

Ќе има и други изненадувања нели ?
Добро овие не се на плоштад освен Нено е у близина само
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Зар сеуште некој кај нас прави разлика на кој треба а на кој не треба да се крева споменик? Битно да се трошат пари, па и за Шака каСензангакоха од племто Зулу нека биде...
Мајка Тереза има споменик и цел објект посветен на нејзиниот живот. Нема потреба да се гради огромен споменик за неа... Реално и не е некој значаен историски лик за нас, освен што по потело била од тука. За Македонија нема допринесено апсолутно ништо.
На Мајка Тереза ќе го плаќаат Индијци,ќе го донираат..што незначи дека е добро..Мојата филозофија околу спомениците е јасна..све што е повеќе од клипот за Ск 2014 нејќам и е премногу..премногу се и Самуил и Ченто на тој простор што се сега.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Се претера...се си има граница,само овие љубителиве на скулптури немаат граница!
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ова грдосија никнува веќе 5 години..еве сега конечно се крштева..па 5 години беше затворен кејот и единствената врска со плоштадот беше преку оној ''висечки'' каскадерски мост..додека да го поминеш у гаќи да се помочаш од страв да не се скршиш доле заедно со него.. Иначе оваа грдосија,која нема никаква убавина нити па се вклопува во просторот ќе биде зграда на Телеком,Т-мобиле..како сакаш кажи го.
Знам дека одамна се гради... само што некако многу брзо ја издигнаа .. пред некој месец кога бев, сеуште не личеше на ништо.. не дека сега нешто личи.. кога ќе ја споредиме со околината, делува како да е од марс падната... да се надеваме дека тоа просторот околу неа конечно ќе се среди.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Знам дека одамна се гради... само што некако многу брзо ја издигнаа .. пред некој месец кога бев, сеуште не личеше на ништо.. не дека сега нешто личи.. кога ќе ја споредиме со околината, делува како да е од марс падната... да се надеваме дека тоа просторот околу неа конечно ќе се среди.
Taка најверојатно ти се чинело ради скелињата..и ти изгледало недовршена..а како ќе се вклопи...прост пример..

 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
. Како тргнаа ќе ги исцрпат сите историски ликови па ќе почнат со лотарија да градат споменици на обични граѓани кои имаат желба да се видат во бронза или мермер...
Абе,а ако те извлечат ќе можеш да си бираш поза во која ќе ти направат скулптура ? :)
 
S

Shaman

Гостин
Иха Грујо бе, највечи диктатор на 21 век.:) Саша Барон Коен му нудел улога у новиов филм, да му го глуми двојникот (кој го гледал ќе знае за што зборам).:icon_lol::pos: Него се мислам дали треба да се воведе нов закон, пред некој да превземе премиерска позиција, да треба да биде подложен на детални психолошки тестирања, да се види да не пати од психопатски нагони, да не го обеземаат гласови, да не помислува дека има супермоќи да чита туѓи мисли или дека вонземјани му прават експерименти и го прислушкуваат, пошто момаков се гледа дека бар еднаш неделно доживува јаки психотични епизоди.:)
За кои психотестови збориш?
За тие БЦ што ги паѓа континуирано откако бил во на мајка му матката?
Или за алкотестови збориме?
Исто БЦ што ги паѓа деноноќно. Некогаш дури и на глава ги паѓа.
Ај може си мислеше на кокатестови?
Ама и тие БЦ ги паѓа. И тоа ги паѓа у кома.
А и Натка ги паѓа кокатестовите. Ама само ко ќе и земат анален брис.

Да разбере БЦ дека му нудел СБК улога на Грујо има одма да го поведе
народот на „демократско“ рушење на владата, за да обзнани една голема
победа за Македониа.

Грујо не е сјаен. Па може е и рѓав.
Ама ко ќе го споредам со БЦ... абе свети од месечина се гледа.
И двајцата кога би биле вируси, Грујо би бил настинка,
а БЦ сида и канцер, комбинирано.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Абе,а ако те извлечат ќе можеш да си бираш поза во која ќе ти направат скулптура ? :)
Само ако од совет на град Скопје ја одобрат позата. Можат дополнително во администрација да вработат неколкумина во улога на одбор за идејни решенија за скулптури на анонимуси од Македонија... Единствено би пазеле случајно твојата поза да не ја загрозува позата на среќникот што е ОДМА до тебе...Евентуално би се поставувале на кружни текови кои се планираат или кои сеуште не се планираат.
 
P

PewDiePie

Гостин
Грујо не е сјаен. Па може е и рѓав.
Ама ко ќе го споредам со БЦ... абе свети од месечина се гледа.
И двајцата кога би биле вируси, Грујо би бил настинка,
а БЦ сида и канцер, комбинирано.
Се е кажано со муабетов. Риспект.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.615
Поени од реакции
18.067
За кои психотестови збориш?
За тие БЦ што ги паѓа континуирано откако бил во на мајка му матката?
Или за алкотестови збориме?
Исто БЦ што ги паѓа деноноќно. Некогаш дури и на глава ги паѓа.
Ај може си мислеше на кокатестови?
Ама и тие БЦ ги паѓа. И тоа ги паѓа у кома.
А и Натка ги паѓа кокатестовите. Ама само ко ќе и земат анален брис.

Да разбере БЦ дека му нудел СБК улога на Грујо има одма да го поведе
народот на „демократско“ рушење на владата, за да обзнани една голема
победа за Македониа.

Грујо не е сјаен. Па може е и рѓав.
Ама ко ќе го споредам со БЦ... абе свети од месечина се гледа.
И двајцата кога би биле вируси, Грујо би бил настинка,
а БЦ сида и канцер, комбинирано.
Јас го спомнав некаде Б.Ц.? Веројатно имаш работно место во администрација па Пастирот ти е бог и батина, и на негова слика се прекрстуваш и кандило му палиш дома секое сабајле.:) Немој да ме разбереш погрешно, јас совршено те разбирам тебе.:) Само пробај да ги разбереш и ти луѓето што не се во состојба да си ги платат сметките, не можат да најдат постојана работа, а Пастирот од една страна им збори за трето дете и за иднината на државата, а од друга страна главен приоритет му се за сега недостигнатите дострели во уметноста и културното воздигнување на народот и зацврстување на идентитетот (не дека и државни пари од сето тоа не се слеваат у партија :) ). Темава е премногу шизофрена за да се тера озбилна дискусија.:)
 
S

Shaman

Гостин
Јас го спомнав некаде Б.Ц.? Веројатно имаш работно место во администрација па Пастирот ти е бог и батина, и на негова слика се прекрстуваш и кандило му палиш дома секое сабајле.:) Немој да ме разбереш погрешно, јас совршено те разбирам тебе.:) Само пробај да ги разбереш и ти луѓето што не се во состојба да си ги платат сметките, не можат да најдат постојана работа, а Пастирот од една страна им збори за трето дете и за иднината на државата, а од друга страна главен приоритет му се за сега недостигнатите дострели во уметноста и културното воздигнување на народот и зацврстување на идентитетот (не дека и државни пари од сето тоа не се слеваат у партија :) ). Темава е премногу шизофрена за да се тера озбилна дискусија.:)
кур не ме заболе за грујо. ама ич.
 
P

PewDiePie

Гостин
Taка најверојатно ти се чинело ради скелињата..и ти изгледало недовршена..а како ќе се вклопи...прост пример..

А оваа не ја ни приметив си мислев сега и менуваат фасади тоа сега ја граделе итоа како ќе изгледа:facepalm:

А што ќе биде ова знае некој ?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
А оваа не ја ни приметив си мислев сега и менуваат фасади тоа сега ја граделе итоа како ќе изгледа:facepalm:

А што ќе биде ова знае некој ?
Зградава личи на сериски убиец и ќе биде новата зграда на T-Home и T-Mobile. Се трампаа и плус доплатија.
Инаку кога ќе ми текне со кој член треба да се согласам за Скопје 2014 ми доаѓа да се самоубијам.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
За изборите во 2013 градоначалниците на Центар треба да понудат во програмата ветување за дислокација на одредени споменици..според мене...( Самоил,Ченто,Димитрија Чупосвки и тој Богдани..(од плоштад) , и од жена парк на Асном и новиот што го планираат на рамковните ).. Ја би гласал за тој што би дал такво ветување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom