Скопје низ призмата на еден „провинцијалец“

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Скопје има единствена предност од другите места за живеење во Македонија - има за секого по нешто !
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
180
Ти можеш не до утре него цел живот вака....тоа е твој проблем.
За мене лично сите градови во Македонија припаѓаат на секој македонец со правото да живее каде кој сака .
За твое разочарување јас кога би можел да бирам не би го одбрал Скопје иако сум од скопска фамилија.
Луѓето кои живеат во градот ја сочинуваат во најголем дел сликата на еден град,во случајот на Скопје кога плукаш ,плукаш на целиот народ .
Кулирај,очигледно сме на различни фреквенции ...
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Скопје има единствена предност од другите места за живеење во Македонија - има за секого по нешто !
Добра поента, голем град - големи можности за секого има по нешто, имаш храна и пијалоци и за сиромашниот и за средниот и за богатиот. Тоа ми се допаѓа во Скопје, можеш да живееш (релативно) добро без разлика на примањата.
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
900
Поени од реакции
97
Тоа што се луѓето во Скопје отуѓени не се должи на големината на градот или некој начин на живот кој градот сам по себе би го наметнал, туку се должи на тоа што луѓето немаат пари за дружење, како што кажа Таруно.
трагичното е што дојде време (да ти требаат пари за да се ДРУЖИШ) тоа ти е исто као АКО САКАШ ДА СИ СТВОРИШ НЕПРИЈАТЕЛИ ПОЖАЛИ ИМ СЕ.Се изместија вредностите во градот,и да искрено превише провинција има у Скопје,неможеш да им забраниш да си го бараат лебот ама...има едно правило "човекот можеш да го извадиш од селото ама селото од него тешко"
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Jас пак ете, не се согласувам со тебе. Можеби зошто немам многу контакти надвор од Скопје (цела фамилија ми е од Скопје) и каде и да одам, толку ми е досадно, ми фали тој бетон, ми фали таа галама, гужва, виканици.... неколку пати сум била кај пријатели мои од други градови и се чувствувам како во затвор. Моите пријатели наеднаш се претвораат во ,,кутри, невини, поштени, добри“... и се тоа е резултат на фамозното ,,чиј си,,. Можеби на другите им се големи цените енормно, фала богу, во Тетово на пример, нес кафе топло е најмногу 50 денари, во Скопје е дупло. Но јас сум тука родена, израсната, па не ми е до толку скапо за живот :)
Шетајќи низ повеќе Европски земји, забележав дека освен што се далеку понапредни, поасфалтирани и поголеми од Скопје, во суштина, е исто.
Мојот град има душа, тоа што ти не си ја пронашол, не е до него. Сепак, и јас да дојдам во Битола ќе се чувствувам ,,бездушно,,.
Скопје е мојот град... и јас премногу го сакам. Не можам да се замислам на друго место. Можеби звучи чудно, но јас навистина го сакам ова место, за мене е најубавото на светот... :)
Ова е мое мислење, не ме цитирајте, немам намера да одговарам на провокативни, политички итн коментари.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ок е сѐ, ги разбирам оние од внатрешноста (не би ги нарекол провинцијалци за да не ги навредам), но тие ми го заземаат местото на факултетите, поради нив неможам да се изборам за повеќе, вистинските Скопјани се загрозени од ново-дојденците!
 
T

Tetro

Гостин
Ок е сѐ, ги разбирам оние од внатрешноста (не би ги нарекол провинцијалци за да не ги навредам), но тие ми го заземаат местото на факултетите, поради нив неможам да се изборам за повеќе, вистинските Скопјани се загрозени од ново-дојденците!
Поретардиран пост неам видено одамна :tapp:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.580
Поени од реакции
8.000
Ок е сѐ, ги разбирам оние од внатрешноста (не би ги нарекол провинцијалци за да не ги навредам), но тие ми го заземаат местото на факултетите, поради нив неможам да се изборам за повеќе, вистинските Скопјани се загрозени од ново-дојденците!
A кои се тие вистински Скопјани? Што они имаат ли сина крв..добро бре ,аристократија ли сте вие "старите скопјани",Кинези ли ти дошле у Скопје да ти живеат,или Македонци..
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
A кои се тие вистински Скопјани? Што они имаат ли сина крв..добро бре ,аристократија ли сте вие "старите скопјани",Кинези ли ти дошле у Скопје да ти живеат,или Македонци..
не, туку ние што живееме тука цел живот и што нашите претци се стари Скопјани... (од пред 1963) ако ме сфаќаш?
--- надополнето: Jun 2, 2011 8:12 PM ---
Поретардиран пост неам видено одамна :tapp:
твое мислење си е тоа, тие што ќе се пронајдат во мојот пост нема да се согласат со тебе..
 
T

Tetro

Гостин
твое мислење си е тоа, тие што ќе се пронајдат во мојот пост нема да се согласат со тебе..
Дошол некој (со Македонско државјанство) да студира на државен факултет, во истата држава каде што и ти имаш државјанство, ити се осеќаш загрозен од него, бидејќи не си способен да бидеш подобар од него.

Можам само да ти дадам совет, бидејќи ако напишаното и го мислиш, во голема фрка си, другарче. Барај си помош на психијатар.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Дошол некој (со Македонско државјанство) да студира на државен факултет, во истата држава каде што и ти имаш државјанство, ити се осеќаш загрозен од него, бидејќи не си способен да бидеш подобар од него.

Можам само да ти дадам совет, бидејќи ако напишаното и го мислиш, во голема фрка си, другарче. Барај си помош на психијатар.
Дај аргументи зошто постот ми е ретардиран?! Затоа што се пронајде и те здоболе вистината или пак нешто друго е во прашање? И одма за психијатар сум бил затоа што ја кажав реалната слика во Скопското секојдневие?! Не си на мое место т.е сеуште не си осетил на своја кожа што значи неправедност. Некој што си учи и што има по некоја четворка (во јака гимназија) нема да влезе во државна квота заради некој што поминал со просек 5.00 во некое школо кај што оценките од ракав се пишувани, и таа личност ќе биде поуспешна од мене..епа извини ама тоа е РЕТАРДИРАНО и неправедно!
 
T

Tetro

Гостин
Некој што си учи и што има по некоја четворка (во јака гимназија) нема да влезе во државна квота заради некој што поминал со просек 5.00 во некое школо кај што оценките од ракав се пишувани, и таа личност ќе биде поуспешна од мене..епа извини ама тоа е РЕТАРДИРАНО и неправедно!
Не тоа, не тоа. Тоа е веќе друга тема. Тоа е на тема: "Како функционираат органите на средното образование во Македонија".

Ти погоре искажа како некој дошол од друг град и го заземал твоето место на факултет. Прочитај се пак.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Не тоа, не тоа. Тоа е веќе друга тема. Тоа е на тема: "Како функционираат органите на средното образование во Македонија".

Ти погоре искажа како некој дошол од друг град и го заземал твоето место на факултет. Прочитај се пак.
Епа истото е братче! на крајот јас ќе го извлечам подебелиот крај... Знаеш дека и матурата им ја решаваат и поминуваат со 100 поена? Свесен си за тоа?
 
T

Tetro

Гостин
Епа истото е братче! на крајот јас ќе го извлечам подебелиот крај... Знаеш дека и матурата им ја решаваат и поминуваат со 100 поена? Свесен си за тоа?
Не зафркавај. Порано тепаа учителите, па децата мораа да учат повеќе. Вака нивото на едукација се намалува а со тоа и интелигенцијата на децата.
Наредно е да за министер за образование стават некој кој со врски завршил и четврто одделение,...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.580
Поени од реакции
8.000
Епа истото е братче! на крајот јас ќе го извлечам подебелиот крај... Знаеш дека и матурата им ја решаваат и поминуваат со 100 поена? Свесен си за тоа?
Имаш право да студираш,исто ко и ја.. Ако студираш во државна квота,дел од партиципацијата и ја ти ја плаќам,од парите со кои плаќам данок..и немаш право да ми кажеш дека ја несмеам да студирам од друг град,во твојот или на дедо ти град наречен Скопје.. Да имаше факултет во мојот град,можеби таму ќе се запишев,ама нема..,па после лоши ви биле и дисперзираните студии,ништо не ви чини
 

Kajgana Shop

На врв Bottom