Скопје - има ли вишок на станови?

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Državnoto puig gradi na državna zemja, izveduvačite-firmite što gradat za puig se istite i vo Skopje i vo Štip so istite rabotnici. Znači? Ako ova ne e striženje na ofci ne znam što drugo e.
So se tiče farmi,rančovi itn,pa i kaj nas za bakšiš ke najdeš nešto po zapuštenite sela od istokot (i zapadot), verojatno poskapa e garaža vo SK nego farma vo okolinata na radoviš npr.
Нема никакво стрижење овци, пазарна економија сме како општество тоа ми беше муабетот.
Досега немам сретнато пример на некој да му продале стан со сила. Ако не ви чинит, не купвајте.
 
W

Werther

Гостин
Кај ме најде мене за ЕЛИТА во овој град и јас се чудам.
Е јас Кв бравар - ЕЛИТА во Скопје, кога работниците би биле ЕЛИТА во еден град кај ќе и биде тек крајот наа таа држава. Јас ЕЛИТА што сум почнал од немаштија да работам уште и кога сум учел,а сум учел и за тоа кратко.За побрзо да „тргнам“.
Јас ЕЛИТА кога се оженив немаше ни кај да легнеме со невестата.Живеевме како и повеќето овде во стан (мал) родители,брат ми женет со мали деца јас +. Потоа и мене ми даде жената и господ деца па си отидовме под кирија на Гемиџиска улица.
Јас ЕЛИТА во сопствениот град се селев на неколку места под кирија.
Јас ќе бидам ЕЛИТА кога ќе го напуштам овој град и оваа џунгла од асфалт и смог.
Не напишав дека ти си елита, туку кога септичкава јама од град ни ја презентираш како елита и метропола ми доаѓа клоца да си удрам.

И не разбирам што е со приказниве за Скопје ? Од секогаш си било септичка јама. Балканско гето.
Разбирам сентиментот, млад си бил и се тоа, но нема потреба од толку кукање по стариот изглед на септичкава јама. Вака било, така било, тиња било од секогаш и пред '63та и после.
 
M

Muranyi

Гостин
Нема поголем сељак(у душа) од Скопјанец кој тврди и се чувствува како да е нешто спешл бидејќи се родил во Скопје.Таков самобендисан надменко мисли дека му е од Бога предодредена судбината да се роди во главниот град и благодарение на тоа се чувствува супериорен во однос на останатите провинцијалци и селани.Дури,има и такви на кои не им е важно дали сте родени во Скопје,туку од суштинско значење е прашањето дали сте стар Скопјанец и колку генерации вашата лоза живее во престолнината.Јакиот полов орган ако некој се родил било каде,важно простотилак вирее.Јас би рекол,па то требе да се убие.

Од друга страна,не дека го оправдувам фактот што секој селанец со нива животна амбиција му е да ја продаде нивата и да стане граѓанин и да ја вработи ќерка му во државна администрација.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Нема поголем сељак(у душа) од Скопјанец кој тврди и се чувствува како да е нешто спешл бидејќи се родил во Скопје.Таков самобендисан надменко мисли дека му е од Бога предодредена судбината да се роди во главниот град и благодарение на тоа се чувствува супериорен во однос на останатите провинцијалци и селани.Дури,има и такви на кои не им е важно дали сте родени во Скопје,туку од суштинско значење е прашањето дали сте стар Скопјанец и колку генерации вашата лоза живее во престолнината.Јакиот полов орган ако некој се родил било каде,важно простотилак вирее.Јас би рекол,па то требе да се убие.

Од друга страна,не дека го оправдувам фактот што секој селанец со нива животна амбиција му е да ја продаде нивата и да стане граѓанин и да ја вработи ќерка му во државна администрација.
Порано се слушаше дека многу било битно какви води течат одоздола на местото каде што си роден.
Има едно уличе кај нас од каде што излегоа многу музичари во различни жанрови на музика.
Се зборува дека на седум води е местото, затоа такви луѓе се раѓале таму.
Можи и во Скопје да има некоја слична "маја", и не може веднаш да се исфрли од разгледување дека местото на раѓање не игра никаква улога.
 
W

Werther

Гостин
Порано се слушаше дека многу било битно какви води течат одоздола на местото каде што си роден.
Има едно уличе кај нас од каде што излегоа многу музичари во различни жанрови на музика.
Се зборува дека на седум води е местото, затоа такви луѓе се раѓале таму.
Можи и во Скопје да има некоја слична "маја", и не може веднаш да се исфрли од разгледување дека местото на раѓање не игра никаква улога.
Не знам за останатиот дел, но во Влае само Бог знае што има. Се наркомани и рапери излегоа.

:D

Овде Дуле голема работа ќе заврши.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
i go fatil gospod za jajca...
Грешка си,пра пра пра пра дедо ми е роден во Скопје покрај Вардар,а некој дошљак го фатил господ за јајца.
Патем денеска се шлаев низ Скопјево и забележав дека на булевар Иво рибар лола и Илинденска има еден куп нови згради и уште толку нови се градат, а за околчени плацови и да не пишувам спремни да ги вселуваат старо новите идни провинцијалци.
Цела Македонија ќе дојде во Скопје да учи и студира а не ја исклучувам и опцијата да се пронајде партнер само да се остане да се живее,а после пиперки,патлиџани и други земјоделски производи ќе разменуваме од производство на сусам со Кина.
 
W

Werther

Гостин
Грешка си,пра пра пра пра дедо ми е роден во Скопје покрај Вардар,а некој дошљак го фатил господ за јајца.
Патем денеска се шлаев низ Скопјево и забележав дека на булевар Иво рибар лола и Илинденска има еден куп нови згради и уште толку нови се градат, а за околчени плацови и да не пишувам спремни да ги вселуваат старо новите идни провинцијалци.
Цела Македонија ќе дојде во Скопје да учи и студира а не ја исклучувам и опцијата да се пронајде партнер само да се остане да се живее,а после пиперки,патлиџани и други земјоделски производи ќе разменуваме од производство на сусам со Кина.
Јас не знам како може поред муслиманиве да сте толку исфрустрирани од луѓето од другиве градови. Имаш Албанци кои ти продаваат дрога на тон во Грчец, Крушопек, Свиларе. Ама не, тебе ти сметаат пиперките и празот. Тоа што продаваат на Бит-Пазар пакети цигари, ножеви, боксирачи, бејзбол палки, огнено оружје (да, да) ,а на 10 метри има полициска кола, нема врска. И од каде овие глупостиве дека сите што се селат во Скопје од помалите градови носат компири, патлиџани, кромиди и што се не ? Јас тие што ги имам запознаено, што се преселиле овде или студираат, повеќето се со фин градски менталитет. И исто повеќето се пописмени од тебе, види мајката, за „клошари“ што садат пипер и патлиџан цел живот многу е, а ?


Абе слепци бе, муслиманиве на глава ни се серат, за некое време по дома ќе ни влагаат, вие сте се фатиле за тоа што во пресветото Скопје ни се преселувале луѓето од останатите македонски градови.


Најдобро да не постоиме. Најдобро !
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Јас не знам како може поред муслиманиве да сте толку исфрустрирани од луѓето од другиве градови. Имаш Албанци кои ти продаваат дрога на тон во Грчец, Крушопек, Свиларе. Ама не, тебе ти сметаат пиперките и празот. Тоа што продаваат на Бит-Пазар пакети цигари, ножеви, боксирачи, бејзбол палки, огнено оружје (да, да) ,а на 10 метри има полициска кола, нема врска. И од каде овие глупостиве дека сите што се селат во Скопје од помалите градови носат компири, патлиџани, кромиди и што се не ? Јас тие што ги имам запознаено, што се преселиле овде или студираат, повеќето се со фин градски менталитет. И исто повеќето се пописмени од тебе, види мајката, за „клошари“ што садат пипер и патлиџан цел живот многу е, а ?


Абе слепци бе, муслиманиве на глава ни се серат, за некое време по дома ќе ни влагаат вие сте се фатиле за тоа што во пресветото Скопје ни се преселувале луѓето од останатите македонски градови.


Најдобро да не постоиме. Најдобро !
Јас имам поминато десетина години од животот во Скопје. Се дружев воглавно со скопјани. Никогаш, ниту еднаш никој од нив не споменал нешто против луѓето кои доаѓаат од другите градови. Изгледа дека такви мудрости се привилегија на исфрустрирани ликови како овој ретардот над тебе.
 
W

Werther

Гостин
Јас имам поминато десетина години од животот во Скопје. Се дружев воглавно со скопјани. Никогаш, ниту еднаш никој од нив не споменал нешто против луѓето кои доаѓаат од другите градови. Изгледа дека такви мудрости се привилегија на исфрустрирани ликови како овој ретардот над тебе.

Oва доста се забележува кај помладите генерации. 15-25. И чудна работа. Имам разговарано за ова со луѓе од разни држави. Кај никој немам забележано ваква појава, само кај овој припрост народ, и уште неколку тука на Балканов.

Мислам кој глупости, јас најдобриот професор што го имав во животов не беше од Скопје. Човекот беше пообразован од 98% од луѓето со кои сум комуницирал и имаше огромно животно искуство. Ниту смрдеше, ниту носеше празови и компири, ниту било кој од приглупите стереотипи кој важат за луѓето од останатите градови од Македонија. Напротив, беше доста културен и воспитан човек, и ми беше секојпат задоволство што разговарав со него.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Грешка си,пра пра пра пра дедо ми е роден во Скопје покрај Вардар,а некој дошљак го фатил господ за јајца.
Во право се бе.Колку ли Македонци се натртија за бугарски пасоши,да можат ефтина канта на бг таблици да возат.Зет ми одамна им се натрти и им го лапна само за да вози WV Pasat од 2004,а татко ми па роден МАКЕДОНЕЦ во МАКЕДОНИЈА(Берово) само поради близината и сличниот дијалект со нашите МАКЕДОНЦИ во Пиринска Македониа тој се чуствува бугар.Бидејќи ми е зет за сестра исто и мојот роден татко се живи инаку до сега имаше да бидат ДВА МЕТРА ПОД ЗЕМЈА
Прапрапрапрадедо ти роден во Скопје покрај Вардар, а татко ти роден во Берово. :icon_lol:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.698
Поени од реакции
36.662
Oва доста се забележува кај помладите генерации. 15-25.
Знаеш кога сум приметил кога се појавува тоа, со првата година на факултет. Тогаш приметува дека има попаметни од него од други градови со амбиција да учат, дека има други поинтересни од него, или за женските дека има појаки женски од нејзе, поинтелегентни по кои скопјаните се палат односно она не е главната риба у барата.

И се поради ова почнува... незнае како фрустрацијата да се истури па ова е единствен вентил каде што се пронаоѓаат и колективно може да ги мразат односно да ги омаловажуваат.

Мило ми е што се повеќе и повеќе луѓево кои не се од Скопје не се умараат со ова. А и уште помило ми е што има се помалку и помалку има вакви скопјани со малограѓански навики.

А никако да се сфати дека Скопје без сите што се доселиле ќе беше град од 20 000 жители и со многубројно турско а богами и албанско население :)

Си имам супер другарчиња од други градови, никад муабет за ова не паднало нити пак некогаш им се спомнало нешто вакво.

Ако си го сакам Скопје и сум си горд скопјанец тоа не значи дека сум нешто повеќе од некој друг во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom