Скопје - има ли вишок на станови?

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Де малку објасни, Винд. Чија тетка можеби кого родила во Скопје?
Нема многу за објаснување, кај мене имаше еден комшија циган кого го викаа Саме.
Кога го прашувавме оти не живее Тризла во циганско маало, ни викаше дека е градско дете и го родила тетка му од Битола.

Така и татко му на Фринџ може да го родила тетка му од Скопје.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.704
Поени од реакции
36.671
Кај никој немам забележано ваква појава, само кај овој припрост народ, и уште неколку тука на Балканов.
Мислам дека истава ваква појава се случува и со Белград и Загреб, посебно Белград.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Има станови. Говнава ги шиткаат на УЧК, не водејќи сметка за личниот интегритет, слободата, имотот и достоинството на останатите жители, кои ги чека Чаир.
 
W

Werther

Гостин
Знаеш кога сум приметил кога се појавува тоа, со првата година на факултет. Тогаш приметува дека има попаметни од него од други градови со амбиција да учат, дека има други поинтересни од него, или за женските дека има појаки женски од нејзе, поинтелегентни по кои скопјаните се палат односно она не е главната риба у барата.

И се поради ова почнува... незнае како фрустрацијата да се истури па ова е единствен вентил каде што се пронаоѓаат и колективно може да ги мразат односно да ги омаловажуваат.

Мило ми е што се повеќе и повеќе луѓево кои не се од Скопје не се умараат со ова. А и уште помило ми е што има се помалку и помалку има вакви скопјани со малограѓански навики.

А никако да се сфати дека Скопје без сите што се доселиле ќе беше град од 20 000 жители и со многубројно турско а богами и албанско население :)

Си имам супер другарчиња од други градови, никад муабет за ова не паднало нити пак некогаш им се спомнало нешто вакво.

Ако си го сакам Скопје и сум си горд Скопјанец тоа не значи дека сум нешто повеќе од некој друг во Македонија.
Локал-патриотизам, тоа е. Се појавува многу порано, не мора да значи дека на факултет.

Тоа што некој е некултурен, не е заради средината во која израснал, тоа е затоа што од дома толку го воспитале.
--- надополнето: 27 јуни 2013 во 16:34 ---
Мислам дека истава ваква појава се случува и со Белград и Загреб, посебно Белград.
За Хрватите не знам. Но кај Србите и Бугарите е на истото ниво како и кај нас.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И Белград е истата ситуација. Е ваков некој Беровчанец ќе ти се прави поголем Скопјанец од Скопјани.

Мачорке како си го упецала, секоја чест.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Па добро сега да бидеме реални Скопје веќе не им припаѓа на Скопјани, малцинство сме :icon_mrgr:
 
Член од
15 март 2011
Мислења
154
Поени од реакции
85
Имаше еден над мене ама веќе не е слободен. Го претворија у јавна куќа. Пискање 24/7, од утро до мрак. :facepalm:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Мачорка
Прапрапрапрадедо ти роден во Скопје покрај Вардар, а татко ти роден во Берово. :icon_lol:
Си барала,си нашла нешто ама не се.
Да не се мачиш и бараш понатаму да ти кажам дека сме тројца браќа и една сестра.

Тој ми е очув,не се рачуна за татко,ама заради макја ми така го насловував.
Вистинскиот татко има избегано во странство да не лежи затвор,сега кога делото е застарено,вратен е и живеам со него.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мачорка

Си барала,си нашла нешто ама не се.
Да не се мачиш и бараш понатаму да ти кажам дека сме тројца браќа и една сестра.

Тој ми е очув,не се рачуна за татко,ама заради макја ми така го насловував.
Вистинскиот татко има избегано во странство да не лежи затвор,сега кога делото е застарено,вратен е и живеам со него.
Ова не мораше да го раскажеш, али еве своеволно ни докажа дека потекнуваш од убава скопска фамилија.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Ова не мораше да го раскажеш, али еве своеволно ни докажа дека потекнуваш од убава скопска фамилија.
Убава не убава,мене ми е супер.Кога сакам работам и колку сакам ама повеќе одмарам и зимам плата,а сето тоа е заслуга на вистинскиот татко.
Него како се движат цените на станови на водно,сакам да си купам таму во последната зграда.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Убава не убава,мене ми е супер.Кога сакам работам и колку сакам ама повеќе одмарам и зимам плата,а сето тоа е заслуга на вистинскиот татко.
Него како се движат цените на станови на водно,сакам да си купам таму во последната зграда.
Прав вмровец нема тука збор, кур ти е двор ти е.
Незнам јави се во Андора они продаваат станови.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.872
Поени од реакции
11.132
Убава не убава,мене ми е супер.Кога сакам работам и колку сакам ама повеќе одмарам и зимам плата,а сето тоа е заслуга на вистинскиот татко.
Него како се движат цените на станови на водно,сакам да си купам таму во последната зграда.
Лешинарче на тато.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.942
Поени од реакции
18.653
Shkupi ќе биде the capital of Kosova така да баш таман се.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Убава не убава,мене ми е супер.Кога сакам работам и колку сакам ама повеќе одмарам и зимам плата,а сето тоа е заслуга на вистинскиот татко.
Него како се движат цените на станови на водно,сакам да си купам таму во последната зграда.
Ти баш запна целокупниот раскош на сопствената глупост да ни го презентираш тука?
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Мислам дека во Скопје има вишок на станови и тој вишок постојано се зголемува. Се градат нови објекти и се надградуваат постојните, зголемувајќи ја катноста до 2 нивоа и поткровје. Почнувајќи од комплексот Македонија-БС, преку Престиж во потегот на бивша Алумина, делот позади средното Ѓорѓи Димитров-да не ги заборавам надградбите кај Симпо на Партизанска, надградбата на огромното зградиште кај Воена Команда на Орце Николов, еден куп други во потесното градско подрачје; онда експанзија на градење блокови (на пример) во Ново Лисиче-огромни шесткатни блокови еден куп, во изградба исто така еден куп. Водно, пак е посебна прича (кај Панорама)-слушнав дека таму квадратот одел и до 2500 еура...Се прашувам колку станови има вкупно во 3те четириесеткатници што се градат во Аеродром??? Да ги сметаме и помалите објекти со по 6-8 станови?

Со оглед на цената на квадратот, која што на поатрактивните локации почнува од 1250-1350 еуричи у изградба (во населбите е пониска, се разбира-претпоставувам 800-900 еура у изградба), ја лично не можам да ја сфатам логиката на градежните фирми. Видливо е дека повеќето од објектите зјаат празни-со по 2-3 уселени станови.
Најчудно ми е тоа што години наназад се зборува за пад на цената на квадратот, но тоа не се случува.Јас стварно не можам да извлечам заклучок во врска со ова-ако се вложува во изградба се очекува становите да се продадат за да имаш заработка. Ако си продал одвај 10% од изведеното, не знам која заработка ја извлекуваат компаниите и како им се исплати да градат.

Тоа дека се рачуна на повлекување на население од провинција-сигурно има и тука некоја сметка, но пак, од друга страна, провинцијата ни е практично уништена; можеби некој смета на увоз на население од странство-бесплатно делење на македонско државјанство и граѓанство-на секој кој, бегајќи од последиците на глобалното затоплување и подигање на нивото на океаните (пример од ЈуКеј или Недерланд) ке побара засолниште во нашава скопска котлина...??? А?
--- надополнето: 27 јуни 2013 во 18:43 ---
Убава не убава,мене ми е супер.Кога сакам работам и колку сакам ама повеќе одмарам и зимам плата,а сето тоа е заслуга на вистинскиот татко.
Него како се движат цените на станови на водно,сакам да си купам таму во последната зграда.


Женет си?:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom