Скопје, за мене е...

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Село од кое не можам да се одделам.:toe:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Скопје за мене е : Местото каде сум роден , каде живеам , каде ми се сите познаници ( со чесни исклучоци секако ) , и местото на кое што каде и да ме одведе животот секогаш ќе се сеќавам и секако ЌЕ се враќам ако некогаш заминам !:smir:
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
градот во кој се имам родено, градот кој најмногу го сакам
едноставно скопје ми е младоста,а се надевам и во него ке остарам
 

Blue_Boy

THE WAY I AM
Член од
29 октомври 2009
Мислења
345
Поени од реакции
33
Скопје е местото во кое сум донесен на овој свет.Во скопје живеам и ги поминувам најубави моменти од мојот живот.СКОПЈЕ МИ Е СЕ!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Скопје ми е како, што Google ми е ставен на Homepage. Се од него тргнува...
 
M

marsovka

Гостин
Комбинација на контрасти, од стари куќи кои се распаѓаат па се до грди самошто изградени згради со фасади исфарбани во кич бои, со дупки во тротоарите и нешто што секое утро ме теши дека единствената работа која е хаотична освен јас. Хаос кој инспирира. Гротескно суштество кое расте , голем, светол неред кој секогаш носи нешто ново. Толку хаотично што едноставно не можам да се лутам кога е паркирана кола на сред тротоар и да морам да ризикувам да одам по улица за да ја заобиколам,едноставно овде учиш како да живееш со хаосот дури и да уживаш во него . Суштество кое е живо и ја доживува болката на рапиден раст и кое се гуши во сопствената школка која ја има надраснато,затоа и толкава болка и толкав хаос.

Место каде се судира високотехнолошкиот и прагматичен запад со примитивноста на ориентот кој изродува така чудна атмосфера, нема зборови кои можат да ја доловат атмосферата во Скопје тоа мора да се доживее, од смрдеата на бензинот па се до мирисите на пазарите и кепапчилниците . Место каде се повеќе почнува да наликува на стариот див запад и каде западните вредности, како што ние милуваме да ги нарекуваме, ја губат битката. Место на лудило, место каде на неколкумина се исполнуваат соништата а на многумина кошмарите.

Место каде се одигруваат премногу трагикомедии, шпански серии а премалце успешни приказни. Мое место, мој дом, знам дека колку и да е посран, хаотичен, никаков, смрдлив и колку и да е народот кој живее во него олош, Скопје ќе биде пак мој дом , бидејќи знам како дише , го знам неговиот ритам и пулс знам како растел и се развивал .


Како и да е после долги години поминати фрлање ѓубрето позади себе , пушење цигара и фрлање од втори кат и кај ќе стигнам и ред други гадни навики стекнати во овој хаотичен и варварски град не верувам дека некад ќе се навикнам на ред и чистота што владее западниве градови. Знам дека ќе полудам ако го сортирам ѓубрето и го фрлам во канта, сакам да го фрлам позади себе, во првата грмушка, под колата . Да можам конфорно да се испијанам во парк и да мочам каде стигнам и да ме боли таквата . Да можам да прекршам 15 различни закони и одредби и поради неспособната полиција да не бидам фатена. Токму поради тој хаос :)
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
Скопје е градот кај што сум родена, кај што било моето детство, сите личности што ги сакам и почитувам, она што го сакам највеќе и уште многу работи...а и во едно сум сигурна дека што и да се дешава и каков и да ни е градов, за мене си е најубав и дека никогаш неможам на подолг период да се одделам, ако треба понатака во животот, знам дека еден ден пак ќе се вратам за да ми заврши животот таму кај што ми почнал-во Скопје.:pipi:
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Градот каде што се родив, и каде што ги запознав прекрасните пријатели што ги имам сега.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Скопје за мене е....главен град на Македонија :toe:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Скопје за мене е дом, нешто што никогаш не успеав да го имам додека живеев во Велес.
 
G

Gaymer

Гостин
Скопје за мене е дом ипак тука сум се родил, израснал ама ми фали она Скопје од пред 10-на години пред политичките пропаганди споменици и све остало што го задуши градов
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Скопје е град со дух во кој секој е добродојден и што е најважно треба да го почувствуваш,оние кој доагјаат од други градови знаае дека Скопје има големо минато кое не е шала,ако земеш да копаш генерациски може да се забележат многу новитете нели,а секогаш се споменуваат без утка многу многу идентични работи кој сите генерации ги доживеале,почувствувале и уживале..
Горд сум што сум роден во Скопје како и мојте родители,да не должам,а може реферати да се напишат само ќе кажам дека Скопје е на сите Македонци,а е највеќе на оние Скопјани во кој се сметам и јас и многу други тука...

-Скопје радост ти ќе бидеш ! ;)[DOUBLEPOST=1516099690][/DOUBLEPOST]
Скопје е супер град, ама Охрид е подобар.
100%
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Скопиjе за мене е убавото поминуване за Суперкуп на Европа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom