Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.
Ј

јовица11

Гостин
Најискрено се надевам дека ќе победат Влатче,Некст тајм или Лозановски,иако им ги немам чуено песните,од погоре понуденото,не ми мириса на добро.Највеќе стегам палци за Влатче.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Видете тука, кај Проект Македонија кај што е, наведено е јасно - Игор Џамбазов.
Што е финтава? :S

Башка не ми се верува покрај Нокаут и Туна да настапува баш Игор Митровиќ.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Александар Белов - не му докажавме дека го цениме на триумф, сега би требало да го докажеме и порвдриме неговиот кфвалитет и да го наградиме за феноменалното претставување на балканското шоу - како Македонија тоа му го должиме!
барем имаше некаков успех на Балканот и го знаат, а Влатко, Туна, Некст Тајм се дебитанти кои одма ќе си паднат
 
Ј

јовица11

Гостин
Александар Белов - не му докажавме дека го цениме на триумф, сега би требало да го докажеме и порвдриме неговиот кфвалитет и да го наградиме за феноменалното претставување на балканското шоу - како Македонија тоа му го должиме!
барем имаше некаков успех на Балканот и го знаат, а Влатко, Туна, Некст Тајм се дебитанти кои одма ќе си паднат
Неговиот кФалитет ние му годокажавме сите 13 гали кога истиот беше и фаворит на публиката(благодарение пред се на Македонија),а за неговата понатамошна кариера може да биде катастрофално ако го испратиме како претставник на ЕСЦ,бидејки ако не наприви ништо-збогум кариеро,збогум сиот вложен труд...Сите знаеме колку сме "нежни" кон нашите претставници за Евровизија.На детето годинава не му треба тоа.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.431
Поени од реакции
7.805
Аман, зарем сеуште има луѓе кои сериозно го сфаќаат Еуро ШИТ сонг контест?! :lud:

На вакво шоу треба да пратиме некој фрик, или некој уникат, но сите досегашни обиди за фрикови како Боки или уникати како Гиш сме ги испуштале за да пуштиме некој кој е докажан во Македонија, но и не е баш по еуро стандарди.

И не заборавајте дека евровизија е настан на кој политиката има гооооооооолемо влијание, а надворешната политика на Р.М. и не е баш на некое завидно ниво.

Конкретно за фестивалов се надевам дека ќе има БАРЕМ ЕДНА ПЕСНА која ќе остане во сеќавање после пола година од фестивалот.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Неговиот кФалитет ние му годокажавме сите 13 гали кога истиот беше и фаворит на публиката(благодарение пред се на Македонија),а за неговата понатамошна кариера може да биде катастрофално ако го испратиме како претставник на ЕСЦ,бидејки ако не наприви ништо-збогум кариеро,збогум сиот вложен труд...Сите знаеме колку сме "нежни" кон нашите претставници за Евровизија.На детето годинава не му треба тоа.

и јас не би сакала александар да не претпоставува токму заради она што го кажа јовица11
и сосема ми се гледа лоша намерата на сиве земји учесници на от да ги праќаат своите претставници на евровизија, си мислат штом на балканот се толку популарни ќе бидат и во европа, ама се знае дека политиката таму преовладува

јас сакам да победат влатко морал или next time
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Да имавме поп музика афирмирана во светски рамки, за Евровизија немаше да се замарам (како што ни земјите од таа голема 4ка-Британија, Франција, Германија и Шпанија не се замараат, а Италија со години нема пратено песна на Евровизија). Ама бидејќи надвор од Балканов, никој од оваа бранша не се пробил, а Евровизија е една од единствените дешаванки каде може нашите поп музичари да се покажат, би сакал да внимаваме што избираме.

Убаво е што МРТВ од лани го оживеа Скопскиот фестивал, и го врати во процедурата за избирање на Евровизиски претставник. Тоа е најстар фестивал во Македонија и од него излегле голем број мелодии кои и ден денес се паметат.

Славе Димитров - Чија Си


Тоше - Твоите бакнежи на моите бели кошули


За Песните и избедувачите:

Добар крај - Ана Симоновска - Ана Симоновска
Нема да зборам - Ванчо Димитров - Кристијан
Повторно љубена - Стевче Грозданов - Венера
Љубовта доаѓа - Лазар Цветковски - Дејан Трифуновски
Отвори го срцето - Јован Василевски - Амир Ибраимовски
Игра со нас - Димче Китрозоски - Жармена
Волшебник - Блаже Темелков - Филип Јордановски
Мојот ТВ - Ристо Апостолов - Водолија
За неа постојам - Костадин Папа - Костадин Папа
На мое место - Бојан Ѓошевски - Јасмина Димитровска
Гледаш не сум сам - Владимир Дојчиновски - Јане Дунимагловски
Сила на љубовта - Александар Масевски - Даниел
Дали мислиш на нас - Гоце Симоновски - Наде Талевска

Не ги знам типциве и нема што да коментирам.

Ти пеам песна - Кире Костов - Александар Белов
Блиску до мене - Лазар Цветковски - Влатко Лозаноски
Нешто што ќе остане - Дамјан Лазаров, Јован Јованов - Некст тајм
Збогување - Даниел Митревски - Памперси

Се прославија за кратко време ама сеуште се млади и неискусни. Да не ја направиме истата грешка со XXL во 2000 година.

Патувам низ времето - Зоран Илиевски - Емилија Гиевска

Еднаш само сум ја слушнал девојкава. Не е ништо особено.

Не играј си девојко - Симон Трпчески - Браво бенд

Трпчески и Браво Бенд е навистина чудна комбинација. До година може да испадне и дует меѓу Борис Трајанов и Сузана Ѓавазова.

Дрво без корен - Андријана Јаневска - Андријана Јаневска

Вадела добри песни девојкава. Би сакал таква да биде и оваа.

Помалку наивно - Никола Перевски, Владимир Крстевски - Проект Македонија (Пере, Франц, Туна и Игор)

Е од ова очекувам хит. Не мора да оди за Москва ама ќе биде хит.

Застани, солзи избриши - Григор Копров -
Само сон ќе ни остане - Григор Копров - Ристо Самарџиев

Копров дефинитивно е за во пензија.

Северно од мене, јужно од тебе - Калиопи Букле - Верче Пандиловска

Калиопи е царица. Верче има добар глас. Очекувам добар резултат.

Генгста оро - Даниел Јовески - Охрид рулс
Динг донг - Зоран Трпков - Рок агресори

Сигурно ќе испаднат некои феномени ко ланските Паркети.

Земи сe - Љупчо Трајковски - Наум Петрески

Уште еден народњак на Скопски Фестивал, после Тарчуловска лани и Спасовска во 1998.

За крај - Давор Јордановски - Лили

Не е многу прославена, ама има неколку песни што и се вртеа на Антена 5 како „Се минува„ и „Далеку од очиве„.
Девојава има уникатен стил.

Насмеј се - Здравка Мирчевска - Патници

Ако песната им е како „Ми требаш ти„ од Макфест, гласам за нив.

Ме пронајде ти - Хари Котларовски - Димитар Андоновски

Единствено што знам за дечково е дека е некој излезен од М2.

Рум дум дум - Кире Костов -
Чуден наслов. Кој ли ќе ја пее? Да не е Ламбе? Не може да го нема за овогодинешниот избор.

Сакам да ти кажам остани - Владимир Дојчиновски - Влатко Илиевски
Прво оди си, па остани... Немам коментар
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Како за почетник, во целост се сопгласувам со тебе, за се што си кажа
И јас мислам дека не може Ламбе да го нема оваа година, треба нешто сепак младо и откаченоза Евросонг, не поминуваме ние со глас таму, него со песна и шоу
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
sekoja godina isto MTV ne veruvam deka ke prevzeme nesto da ne se desavaat stranja okolu festivalot po sto ocigledno vo predhodnite godini ne bea dobri vo menadziranjeto.pesnive ne se slusnati pa taka site sto mrcat na temava samo jadat gurabii koj imal bolja pesna bla bla bla.od iskustvo valjda treba do sega da se osvesti zirito i narodot koj ke glasa deka i onaka sigurno kvalitetna pesna nema da ima(za razlika od drugite zemji toa go znaeme od iskustvo) bar da se ide so nekoja interesna pojava na scena pretpostavljam deka tipcite so penava gensta oro ke napravat interesno sou na scena btw toa e i evrovizika zabava najdobro e da ideme da se zezame zabava decki ne se zamarajte moralo da se osvoi nekoe dobro mesto batali toa i onaka politicki se glasa najdobro e da se svati cirkozov evrovizija kako zabava dosta kompleksi i ako treba da osvoime nesto toa ke si dojde samo dotogas uzivajte i ne mu ja mislite mnogu.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Добив одговор на прашање дали Игор Џамбазов е од „Проект Македонија“:

Морам да признаам дека највеќе интересирања имаше токму околу ова прашање.Да,тоа е Игор Џамбазов,кој заедно со Туна,како нови членови ќе настапат во групата Нокаут,заедно со постојаните членови,Франц и Владимир.

eurovision-mk.blog.com.mk

----------------------------

Ако е вака тогаш дефинитивно оваа „група“ има најголема шанса за победа.
Да ги обединиш во едно една од најдобрите македонски групи, најпопуларната албанска пејачка тука, како и најдобриот шоумен е повеќе од добитна комбинација.

----------------------------

КОМЕНТАР ОД МММ

INACE TUKA NE MOZETE DA VIDITE,AMA PROEKT MAKDONIJA E IGOR DZAMBAZOV,I VEKJE E NAMESTENA POBEDATA SO MTV DA POBEDI IGOR DZAMBAZOV SO TUNA.DZABE SE ZAMARATE
 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Добив одговор на прашање дали Игор Џамбазов е од „Проект Македонија“:

Морам да признаам дека највеќе интересирања имаше токму околу ова прашање.Да,тоа е Игор Џамбазов,кој заедно со Туна,како нови членови ќе настапат во групата Нокаут,заедно со постојаните членови,Франц и Владимир.

eurovision-mk.blog.com.mk

----------------------------
Ако е вака тогаш дефинитивно оваа „група“ има најголема шанса за победа.
Да ги обединиш во едно една од најдобрите македонски групи, најпопуларната албанска пејачка тука, како и најдобриот шоумен е повеќе од добитна комбинација.
Toa sto Tuna e albanska pejacka nema nikakvo vlijanie... barem ne na ESC.
Toa se dokaza lani koga gi prativme Tamara, Vrcak i Adrijan...

A za Igor se slozuvam deka e najdobriot soumen... Ke bide interesno.. :tv:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Toa sto Tuna e albanska pejacka nema nikakvo vlijanie... barem ne na ESC.
Toa se dokaza lani koga gi prativme Tamara, Vrcak i Adrijan...

A za Igor se slozuvam deka e najdobriot soumen... Ke bide interesno.. :tv:
да, ама токму поради тоа што беа измешани победија тамара и компанија :smir:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Аууу Игор Џамбазов...е ова ќе биде интересно:vozbud:Очекувам да склопат еден добар пакет од квалитетна песна, одлично испеана,со перфектна кореографија и сето тоа да изгледа како едно големо шоу кое ќе биде маестрално изведено во период од три минути.А штом се нафатил Џамбазов во овој проект сигурно има квалитет, во тоа воопшто не се сомневам.
Инаку нема врска тоа дека Туна (поради нејзината национална припадност) ќе победи и као ќе гласаат Албанците за нас дека е Албанка.Тоа убаво се докажа лани кога беше Гаџа(не влеговме во финале), а уште поубав пример Јуниорски Евросонг 2006 претставник Зана Алиу(последно место) така тоа што се Албанци ништо не значи.

Инаку што се однесува до Александар, најсреќен а воедно и најзадоволен ќе сум доколку има убава песна која ќе стане хит, но да не победи.Ние сме такви така да ќе го испратиме во Москва со почести и церемонии со благослови од Епископи Ариепископи а ако не направи ништо ќе го дочекаме со плукање, вреѓање и омаложување, всушност како и секогаш.Така да за Александар најдобро ќе биде доколку песната што ќе ја испее, стане голем хит.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Нема да зборам - Ванчо Димитров - Кристијан

Ова е Кристи од операција триумф, балада е, мене ми е убава, ама сепак не сумз а балада на евросонг.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Eej abe ovaa "Sila na ljubovta", toj Daniel e Daniel Stojmanovski. Aa ja za nego navivam, deckoto e znaci PREUBAV i mnogu dobro pee, mnogu. Na Ohridfest ja peese "Gubam od sebe", a na Makfest "Prijatel" i stvarno e kvaliteten pejac.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom