Сколиоза - Општо за неа и совети за лечење

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
Џену бе,како ти сколиоза? Знам дека препорачуваат пливање како третман,а ти се бавиш со пливање :raz:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Џену бе,како ти сколиоза? Знам дека препорачуваат пливање како третман,а ти се бавиш со пливање :raz:
Не само јас, и повеќето деца кои тренираат. Поголем фактор е тешките ранци кои ги носиме на школо/т.е. ги носевме како мали. Јас знам дека некои денови ептен ми беше тежок ранецот.

Инаку препорачувам пливање за тие со сколиоза, мене многу ми го опушта `рбетот, час време пливање на два-три дена е доволен за да се намалат болките во грбот.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Каков спорт, какви бакрачи, само стравот помага.
За неполни две години пораснав 20цм, бев многу слаба. На лекар ми рекоа дека ако не вежбам и ако не се здебелам, ке имам големи проблеми. Моите од дома ме заплашуваа дека ке станам како еден комшија(тој целиот искривен, има нешто како целебрална парализа) ако не ги слушам докторите. Не знам дали поради сколиозата или од страв, грбот почна ужасно да ме боли.
Се фрлив на јадење, почнав повеќе да спортувам, ама што беше пресудно, секогаш се трудев грбот да ми биде потполно прав. После некое време ми прејде тоа во навика. И ден денешен грбот го држам прав.
Исто беше и кога нозете ми забегуваа.... ама тоа не е за овде:pipi:
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Не само јас, и повеќето деца кои тренираат. Поголем фактор е тешките ранци кои ги носиме на школо/т.е. ги носевме како мали. Јас знам дека некои денови ептен ми беше тежок ранецот.

Инаку препорачувам пливање за тие со сколиоза, мене многу ми го опушта `рбетот, час време пливање на два-три дена е доволен за да се намалат болките во грбот.
Јас мислам дека нема веза тоа ранецот што се носи со искривување , само може да дојде до благи болки кој исчезнуваат после некоја физичка активност ... За малите деца или деца во развор не би требало да носат тешки ранци зш ги „набива“ .. Јас сум 16 години па може да се каже и јас сум во развој , носам тешки ранци секој ден на школо имам 3километри(одење и вракање) пат до школо зш нема градски превоз а плус во школото мора да си со ранец на секаде ... Затоа шо секој час се преместуваме од училница до училница и тоа од 1ви на 4ти спрат , па 2ри - 3ти , 2ри -4ти тие скалите кога ке ги замислам со ранец нее баш лесно иако не ми преставуваат проблем .. А и да не заборавам немам никакви искривувања фала богу...
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Имав искривување на рбетот во вид на буквата Ѕ одев на физикална 10 часа...тие вежби не ми помогнаа кој знае колку па носев еден корсет од пластики и шипки и триста чуда...после цело лето го поминав на базент и со 5,6 месеци вежби се исправив..
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Имав искривување на рбетот во вид на буквата Ѕ одев на физикална 10 часа...тие вежби не ми помогнаа кој знае колку па носев еден корсет од пластики и шипки и триста чуда...после цело лето го поминав на базент и со 5,6 месеци вежби се исправив..
Каков тип на вежби правеше?

Дали може да се прават стомачни, склекови?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
99% од форумџиите кога го прочитаа насловот “Сколиоза“ го исправија грбот.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Имав искривување на рбетот во вид на буквата Ѕ одев на физикална 10 часа...тие вежби не ми помогнаа кој знае колку па носев еден корсет од пластики и шипки и триста чуда...после цело лето го поминав на базент и со 5,6 месеци вежби се исправив..
Ова е од пред две години, ама да си кажам дека и јас иам иста мака, кифоза со прв степен на сколиоза или таказвана S форма на р`бетот. Се и сешто правев, вежбав, од физикални, до терапии со акупунктура и додека бев на терапии и месец до два после тоа бев ок, ама после пак се враќаше искривувањето и болките. Сеа се токмам да си купам космодиск, као тоа помагало па да видам дали стварно помага.

Инаку да, пливањето е најдобар лек, ама базен сам со лопата не се копа. ;)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
5
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Дали некој знае да објасни која е поврзаноста на некој поим гибозитет (или така нешто) со сколиоза?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дали некој знае да објасни која е поврзаноста на некој поим гибозитет (или така нешто) со сколиоза?
Па мислиш искривување? Знам по англиски gibbosity и зборот значи заоблена испакнатина, или како да ја наречам, на пример како грбка на камила.
Инаку сколиозата може да биде и од другата страна, значи не само искривување на 'рбетот на лева или десна страна туку и кон напред.

И јас имав дупла сколиоза и на времето и одев на физикална терапија, и не ми помогна ништо тие вежбите беа тапа. Земав да вежбам и да се дигам на вратило (најефикасно) и за многу кратко време ги зајакнав јадрените и грбните мускули и ни сколиоза ни ништо не остана. Склекови, стомачни, chin ups, pull ups, и нема шанси да ви остане искривување на 'рбетот.
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали некој знае да објасни која е поврзаноста на некој поим гибозитет (или така нешто) со сколиоза?
Gibusot ili rebna grbka e karakteristika na sekoja torakalna skolioza i ne pretstavuva kifozoranje na rbetot a ja odrazuva deformacijata na rebrata i nivnata rotacija vo zadna posoka od stranata na iskrivuvanjeto. Znaci skoro nema skolioza kaj koja nema Gibus, toa e edna od karakteristikite na tri dimenzionalnoto iskrivuvanje na rbetot- skoliozata
--- надополнето: 17 декември 2011 во 01:39 ---
http://www.asklepios.com/klinik/default.aspx?cid=697&pc=01
Tuka se pravat edni od najdobrite svetski konzervativni tretmani za skolioza, metodot se vika Schroth i funkcionira.
Koj ima nekakvi prasanja slobodno da mi pisi, vi stojam na raspolaganje.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
И јас сум со сколиоза и кифоза уште од 4то одд. 30ина степени. Сега ми нудат некаква терапија (светски докажан метод од некој познат доктор)... Се лепат некакви ленти (не знам точно од кој материјал се направени) на р`бетот, ги носиш 14 дена и пожелно е да се вежба додека ги носиш и да се биде физички активен... Мислите дека помага???

Иначе имам носено 2 вида на корсет и немаше некои значителни промени, а вежбите ги немам правено редовно, сега веќе ги имам и заборавено. Имам 20 год. и одамна престанав да растам.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Исто и јас имав сколиоза и кифоза во основно училиште ама идев во физикално, но штом завршив со физикално продолжив дома да си ги вежбам истите вежби и уште до ден денес ги вежбам. Незнам дали уште имам сколиоза ама претпоставувам дека немам зашто сега веќе немам никакви проблеми, а и не сум ни искривена како што бев тогаш.

Јас благо ви ги препорачувам вежбите од физикално, мене многу ми помогаат, дури и сега одвреме навреме се случува да ме боли грбот ако одреден период сум ги баталила вежбите, веднаш почнувам да вежбање и болката ми поминува, а за вежбање не се воопшто тешки, дури се и релаксирачки. Всушност, кога започнав со вежбање во физикално ми предизвикуваја многу болки, едвај чекав да завршам и да си идам дома ама сега ми се многу релаксирачки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom