Сколиоза - Општо за неа и совети за лечење

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Не сум била досега информирана за искривувањето сколиоза. Но,пред 2 недели ми беше дијагностицирана сколиоза. (само не ми кажаа кој степен е).Бев во болницата во Велес кај доктор Киро Марковски. Ми кажаа да носам корсет постојано до Мај другата година. Сега чекам потврда од лекарска комисија да го одобри помагалото. Гледам многу од вас се жалеле од корсетот дека правел рани. Е сега дали е така навистина не знам. Сепак, имам 14 години и сакав да прашам дали може да се излечи со помош на корсетот.
Носи го корсетот, ама ако ти прави рани одма пријави кај ортопедот/физиајатарот кој ти го препишал. Исто така ако започне да ти притиска на гради (често кај женски лица во пубертет) пријави.
Со оглед на тоа што имаш 14 години - голема е шансата за успех од третманот, ако не со корсетот после одреден период ќе ти препишат и вежби, само биди упорна и следи ги инструкциите и ќе биде.

Корсетот не помага!!! Сум носел еден куп корсети и само може да ти наштети. Операција никако, бидејки ако останало нашиве неспособни доктори операција да те прават на р'бетот, голем процент е дека и парализиран ќе останеш.

Единствен спас е вежбањето, но не на "физикални терапии" и не вежби од интернет. Има една жена одев порано кај неа и за 3 месеци ми го исправи р'бетот(потврдено од ортопед) со секојдневно вежбање и масажи. Се вика Лазаринка, во Штип се наога. Ако неможете да ја најдете неа или некој сличен на неа, почнете да вежбате, но не сами и не дома. Најдобро би било во група или пак теретана, некаде каде што нема да изгубите мотивација и нема да престанете.
Секојдневно вежбање и масажи е физикална терапија, не е дека жената магии ти правела.
Има поспособни и понеспособни физијатри и физиотерапевти, ама физикалната терапија како таква е најдобрата шанса за намалување на сколиозата.
Вежбање во теретана не е воопшто препорачано кај сколиози без претходно некој да ги обучи, мошне лесно ќе си влошат состојбата. .
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ми го открија проблемот на 11 години, во периодот кога започна растот, како резултат на неисправно седење и нагло растење. Со тек на физикални терапии од 15 дена, сколиозата ја снема, но после неколку години повторно поради неисправно седење се појави во уште поголема мера. Сега имам 18 години и навистина ми пречи сколиозата и при седење и слично, па мислам дека крајно време е да се започнам повторно со вежби. На сите кои го имате истиот проблем ви препорачувам да посетите физиотерапед и со тек на време и вежбање проблемот ќе се реши.
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Може да ми препорачате добар ортопед и/или физиотерапевт, ве молам? Или барем youtube линк или торент со вежби слични на оние што сте ги правеле на физикална?
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
98
Поени од реакции
3
mi treba navistina pomos :( imam kifoza skoro 50 stepeni iskrivuvanje sto e mnogu a imamsamo 15 god + mn mala skolioza neprimetliva.Idev 3 meseci na plivanje i na fizikalna malce se podobriv no pak se vrativ na staro....povtorno odam na fizikalna no toj korsetot dali nekako bi mi pomognal ako go zemam ?
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
684
Поени од реакции
1.193
mi treba navistina pomos :( imam kifoza skoro 50 stepeni iskrivuvanje sto e mnogu a imamsamo 15 god + mn mala skolioza neprimetliva.Idev 3 meseci na plivanje i na fizikalna malce se podobriv no pak se vrativ na staro....povtorno odam na fizikalna no toj korsetot dali nekako bi mi pomognal ako go zemam ?
Да.
Обавезно да продолжиш со вежбањето и во поголем дел од денот да го носиш корсетот, бидеќи тој имаа голема улога за овие деформитети бидејќи го зачувуваат постигнатиот резултат.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Јас корсетот го носев само за спиење, пошо имав навика да спијам ептен искривен па се научив, преку ден ретко го носев. Вежби праев и уште правам, добра навика ми остана, иако имав ептен мала сколиоза. Ме интересира кој бил скоро на физиотерапефт да ми опише какви нови вежби се прават денес и ме интересира на теретана кои се најдобри вежби за рбет.

Мене плус вежбите ептен ми помогна пливањето, пошо работев на базен две лета по ред и цепев секој ден по 300 метри а за правилно држење на телото склекови по 200 секој ден, сега пак ќе си почнам на базен.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас корсетот го носев само за спиење, пошо имав навика да спијам ептен искривен па се научив, преку ден ретко го носев. Вежби праев и уште правам, добра навика ми остана, иако имав ептен мала сколиоза. Ме интересира кој бил скоро на физиотерапефт да ми опише какви нови вежби се прават денес и ме интересира на теретана кои се најдобри вежби за рбет.

Мене плус вежбите ептен ми помогна пливањето, пошо работев на базен две лета по ред и цепев секој ден по 300 метри а за правилно држење на телото склекови по 200 секој ден, сега пак ќе си почнам на базен.
Лепи, иди на базен најдобро ти е, сите мускули ем се тегнат ко шо треба ем телото ти е под притисок од водата, најубав третман :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Лепи, иди на базен најдобро ти е, сите мускули ем се тегнат ко шо треба ем телото ти е под притисок од водата, најубав третман :)
Нека е така. Него пошто има и теретана базенов а прочитав дека некој шо имал сколиоза треба да се пази у теретана да не се влоши ситуацијата, некој да ми каже што вежби да избегнувам пошо у половинава сум ептен слаб а погоре сум поширок. Никогаш не сум дигал претешко или да се форсирам, него кој вежби да ги избегнувам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нека е така. Него пошто има и теретана базенов а прочитав дека некој шо имал сколиоза треба да се пази у теретана да не се влоши ситуацијата, некој да ми каже што вежби да избегнувам пошо у половинава сум ептен слаб а погоре сум поширок. Никогаш не сум дигал претешко или да се форсирам, него кој вежби да ги избегнувам.
е не знам за тоа ама ја ти кажувам од коа прекинав пливање те ме боли грбот те половината а додека пливав ништо не ме болеше во тој дел. Така да со право викаат најбоље спорт за грб. Само не пливај градно (женски) се оптоварува рбетот со тој стил.
 
M

Mario Gómez

Гостин
е не знам за тоа ама ја ти кажувам од коа прекинав пливање те ме боли грбот те половината а додека пливав ништо не ме болеше во тој дел. Така да со право викаат најбоље спорт за грб. Само не пливај градно (женски) се оптоварува рбетот со тој стил.
Кога сме кај спортот, да кажам и да веслањето колку помага за развивање на телото, буквално на сите мускули, штета што немаше веќе можност да тренирам од кога наполнив 18 години. Како и да е, јасно е дека спортот му е мајката, не сите тела се подложни на искривувања на рбетот, послабите и повисоките како нас да, а некој покрупен што гнети нема гајле. Вежбајте, не седете на комјутер многу и немате гајле.
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Во Систина видов дека отвараат спинален центар, некој да не има повеќе информации во врска со ова?
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
996
Поени од реакции
1.763
Дечки не се летајте по корсет, без врска е. Не ти помага да се исправиш, туку само спречува да не се искривиш повеќе. Знам, зашто го носев долго време. За вакви работи барајте го Туран, киропрактичар е. Јас 2 години се мачев со корсет, со пливање, вежби, а он ми помогна мн повеќе за 3 месеци.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
98
Поени од реакции
3
Дечки не се летајте по корсет, без врска е. Не ти помага да се исправиш, туку само спречува да не се искривиш повеќе. Знам, зашто го носев долго време. За вакви работи барајте го Туран, киропрактичар е. Јас 2 години се мачев со корсет, со пливање, вежби, а он ми помогна мн повеќе за 3 месеци.
Jas pocnav so plivanje i korset i se dokriviv toa go osetiv na sebe a imam i kofoza 60stepeni i skolioza 12mislam.
Sea kazi mi kako ide kaj tie deckite bidejki znam i drugi kako turan ama kako ide toa ne razbriam so ceni ?
Fala odnapred[DOUBLEPOST=1451904605][/DOUBLEPOST]
Дечки не се летајте по корсет, без врска е. Не ти помага да се исправиш, туку само спречува да не се искривиш повеќе. Знам, зашто го носев долго време. За вакви работи барајте го Туран, киропрактичар е. Јас 2 години се мачев со корсет, со пливање, вежби, а он ми помогна мн повеќе за 3 месеци.
Jas pocnav so plivanje i korset i se dokriviv toa go osetiv na sebe a imam i kofoza 60stepeni i skolioza 12mislam.
Sea kazi mi kako ide kaj tie deckite bidejki znam i drugi kako turan ama kako ide toa ne razbriam so ceni ?
Fala odnapred
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
996
Поени од реакции
1.763
Jas pocnav so plivanje i korset i se dokriviv toa go osetiv na sebe a imam i kofoza 60stepeni i skolioza 12mislam.
Sea kazi mi kako ide kaj tie deckite bidejki znam i drugi kako turan ama kako ide toa ne razbriam so ceni ?
Fala odnapred[DOUBLEPOST=1451904605][/DOUBLEPOST]
Продолжи си со пливање, колку толку помага. Ама корсет НИКАКО. Кај Туран одев може 3-4 месеци секој ден и доста ми помогна. Ќе отидеш ќе те исправи и ќе ти каже се што ти е. Снимки нема да ти бара. Ќе те легне на стомак и ќе те притиска со раце на грбот. Ќе ти крцкаат пршлените, ама само опушти се ништо страшно е. Ако си стегнат ќе те стане и ќе ти рече да си одиш:D. Една минута работа е тоа. За плаќање, ќе ти рече дека на крај кога ќе те среди ќе платиш. Мене ми рече колку оставиш толку. (Татко ми остави, така да не знам колку остави):) И после ќе ти рече да идеш еднаш неделно на контрола ама не плаќаш ништо и да одиш во теретана да го јачаш мускулот пошто претпоставувам од корсетот имаш некој проблем со грбниот мускул (јас имав, десниот мускул ми е послаб поради корсетот кој стои само така и не му дава на мускулот да се развие).

Е сега проблемот е што не знам моментално каде му се наоѓа ординацијата. Прво му беше во Дебар маало, па после во Козле позади Завод за рехабилитација во новите високи жолти згради. Ама знам дека си отиде од таму. Броевите што ги имав од него, не постојат, а гледав и во некои други теми на форумов ги имаше тие броеви. Ако можеш да се распрашаш кај некој за број или за локација одма да идеш. И да ми кажеш ако го најдеш, да си знам за секој случај:D
За други дечки не знам, јас кај овој отидов по препорака и сега јас на сите им го препорачувам. Сум видел какви луѓе влегуваат кај него, а какви излегуваат.(y)
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Продолжи си со пливање, колку толку помага. Ама корсет НИКАКО. Кај Туран одев може 3-4 месеци секој ден и доста ми помогна. Ќе отидеш ќе те исправи и ќе ти каже се што ти е. Снимки нема да ти бара. Ќе те легне на стомак и ќе те притиска со раце на грбот. Ќе ти крцкаат пршлените, ама само опушти се ништо страшно е. Ако си стегнат ќе те стане и ќе ти рече да си одиш:D. Една минута работа е тоа. За плаќање, ќе ти рече дека на крај кога ќе те среди ќе платиш. Мене ми рече колку оставиш толку. (Татко ми остави, така да не знам колку остави):) И после ќе ти рече да идеш еднаш неделно на контрола ама не плаќаш ништо и да одиш во теретана да го јачаш мускулот пошто претпоставувам од корсетот имаш некој проблем со грбниот мускул (јас имав, десниот мускул ми е послаб поради корсетот кој стои само така и не му дава на мускулот да се развие).

Е сега проблемот е што не знам моментално каде му се наоѓа ординацијата. Прво му беше во Дебар маало, па после во Козле позади Завод за рехабилитација во новите високи жолти згради. Ама знам дека си отиде од таму. Броевите што ги имав од него, не постојат, а гледав и во некои други теми на форумов ги имаше тие броеви. Ако можеш да се распрашаш кај некој за број или за локација одма да идеш. И да ми кажеш ако го најдеш, да си знам за секој случај:D
За други дечки не знам, јас кај овој отидов по препорака и сега јас на сите им го препорачувам. Сум видел какви луѓе влегуваат кај него, а какви излегуваат.(y)
Јас сум физиотерапевт имам слушано за Туран и работи на брахијален-сплет главно и официјално "киропрактиката" влегува како признаена струка во мк и киропрактичарите ке немора да се кријат повеке. Исто така и акопунктурата пред еден месец добивме за ова информација од примариус.*Стојановска-физиатар во козле прво и самата беше против а сега и самата ги поддржува дека ке бидат признаени од стана на Министерство за здравство.Како се врти бакарданикот така и вработените. позз. Имам борба уште 2 семестри:duel:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom