Сколиоза - Општо за неа и совети за лечење

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Ви се приклучувам и јас во друштвото. И јас сум искривен ко ѓеврек дури. Многу ми е страв шо ќе ми се случит со грбов за неколку години. Порано одев на терапија ама баталив. Би ви препорачал секојдневно вежбање - стомачни (мноу се важни овие), гбни, склекови и вежби за истегнување на задна ложа.
Ако сте во можност да си купите, само незнам точно како се викаше, го има во аптеки и е замена за корсет. Нешто ко ластик. Имав порано такво ама сега веќе ми е смалено, а доста е ефикасно.
Или може низ дома да шетате со сукало. Ќе го ставите на средина од грбот и ќе го држите со лактата. Ваљда ме сфативте.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Ви се приклучувам и јас во друштвото. И јас сум искривен ко ѓеврек дури. Многу ми е страв шо ќе ми се случит со грбов за неколку години. Порано одев на терапија ама баталив. Би ви препорачал секојдневно вежбање - стомачни (мноу се важни овие), гбни, склекови и вежби за истегнување на задна ложа.
Ако сте во можност да си купите, само незнам точно како се викаше, го има во аптеки и е замена за корсет. Нешто ко ластик. Имав порано такво ама сега веќе ми е смалено, а доста е ефикасно.
Или може низ дома да шетате со сукало. Ќе го ставите на средина од грбот и ќе го држите со лактата. Ваљда ме сфативте.
Замената за корсет може да се најде во секоја аптека или во некоја специјализирана за такви помагала?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
И мене ми најдоа нешто вакво на систематски во 5то можда, одев едно 2 недели на вежби во коснозглобна и требаше да продолжам дома да вежбам ама ни вежбав, ни појдов од тогаш на контрола...

У курац :nesum:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
во секој случај,не е за играње. Брачеда ми имаше поголемо искривување,и не носеше корсет ( пошо ни то не помогна ),и носеше гипс. Гипсот се фиксират за грбот,и ваѓање амин. После еден месец или можда и два, се ваѓат. Ако ни то не поможит,операција. А вервам никој не го сакат то.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
во секој случај,не е за играње. Брачеда ми имаше поголемо искривување,и не носеше корсет ( пошо ни то не помогна ),и носеше гипс. Гипсот се фиксират за грбот,и ваѓање амин. После еден месец или можда и два, се ваѓат. Ако ни то не поможит,операција. А вервам никој не го сакат то.
за твоја информација ни операцијата нема да помогне единствен спас се вежби кои нема да ја сопрат болеста туку ќе го намалат нејзиниот прогрес јбг многу заебани деформитети се овие и им препорачувам на оние кои имаат да не се играат нека си ја сватат сериозно работата и што поскоро нека побараат решение
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
за твоја информација ни операцијата нема да помогне единствен спас се вежби кои нема да ја сопрат болеста туку ќе го намалат нејзиниот прогрес јбг многу заебани деформитети се овие и им препорачувам на оние кои имаат да не се играат нека си ја сватат сериозно работата и што поскоро нека побараат решение
да,а на искривување од 45 степени вежби ќе помогнат?Ахам,да....
 
K

kokran

Гостин
Ви се приклучувам и јас во друштвото. И јас сум искривен ко ѓеврек дури. Многу ми е страв шо ќе ми се случит со грбов за неколку години. Порано одев на терапија ама баталив. Би ви препорачал секојдневно вежбање - стомачни (мноу се важни овие), гбни, склекови и вежби за истегнување на задна ложа.
Ако сте во можност да си купите, само незнам точно како се викаше, го има во аптеки и е замена за корсет. Нешто ко ластик. Имав порано такво ама сега веќе ми е смалено, а доста е ефикасно.
Или може низ дома да шетате со сукало. Ќе го ставите на средина од грбот и ќе го држите со лактата. Ваљда ме сфативте.
Петар тоа корсетот се вика Милвоки Мидер и е доста скап 5200 денари е но фондот за здравство учествува со 90 % од цената,јас платив само 520 денари пред еден месец.Ти го држи грбот исправен како во калап си ставен,многу е тешко за носење.Јас го носам сепак по 6-7 часа секој ден.Исто така има и 20 вежби кои ти ги дава ортопедот и обавезно прави ги секој ден по повеќе пати ако можеш.
Пожелно е и бесење на вратило,се тегне рбетот и се исправува .
За склекови не знам дали треба да се прават
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Што порано како помалечки да се вежбаат тие вежби од физикално, послесно е и поедноставно е за исправување, ќе има поголем ефект.
Вака забадијала е кога ќе се попорасне.

Иако тренирав кошарка и кик бокс, сепак бабами среди работа да одам на физикално три пати неделно иако р`бетот не ми беше крив.
Превентивно.
 
K

kokran

Гостин
Ме интересира знае ли некој што има сколиоза,дали е препорачливо да се прават склекови ,покрај сите други вежби за зацврстување на грбот и рбетниот столб?
Сепак е тежина во прашање која за време на склек се пренесува и на ребтот.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
значи можеш да работиш преден дел на телото односно склекови за да не дојде до диспропорција но сепак главниот акцент се става на рбетот и секако не ги заборавај и стомачните вежби кои се исклучително значајни
 
Член од
6 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Vaka od iskustvo vi preporacuvam da odite kaj doktor Angel Dzambazovski, se naogja vo hotel ambasador i mnogu sum zadovolna od nego :)
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Мене ми дијагностицираа во 7мо и ми препорачаа да одам во физикална во Св. Еразмо-Охрид на вежби за исправување на 'рбетот како и пливање во базен.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
сколиоза е чест деформитет на рбетот... и ако е после пубертетот откриен... може да те мафтаат навака натака.. ама не се исправува. треба само да вежбаш, да внесуваш калциум за зајакнување на коските да не помине во дуплекс сколиоза која е веќе проблематична (ќе те боли грбот повеќе од нормално)

и јогата е уреду.. ама треба да ја избереш правата техника... а не диши издиши :)
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Па најарно би било со стручно лице да се разговара ... Сепак ние не знаеме како нив ... Но еве јас ти кажувам да правиш склекови ... Ке ги потпрете стапалата на кревет , столче , фитнес топка а со рацете се потпираш на земја нормално ..Така пробај да се дигнуваш повеке пати ке осетиш некој болки во грб ... Тие болки се од напорот а тоа значи дека и мускулите работаат и така ке почне да се исправува постепено грбот ... Е сега не знам колку помага ама тоа е :S А најмногу викаат дека таратана е лекот демек „дигаш на гради , грбот се претиска од зади и така мора да е исправен поради тежината над тебе“ Ама не верувам мн мн ... Одбојка и кошарка мора да помага!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нема некоја врска голема спортот со сколиозата колку другиот фактор, растот и неговата брзина.
И јас имам сколиоза а се занимавам со пливање од 3-4 години, возраст на која коските и мускулите не ми биле ни оформени како што треба. Но израснав набрзина, 4то одделение спрема 5то, летото пораснав дури 7-8 сантиметри, а до зимата уште 3-4 и оттогаш почнав да се искривувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom