Скијање и сноуборд

Што возите на снег?


  • Вкупно гласачи
    246
Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
366
Почна сезоната, денес се одржуваше категорија веле слалом мажи во Soelden , Austria победник е Американецот Тед
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.248
Шиткам даски за бордање, кој е заинтересиран пп.
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.498
Поени од реакции
679
Едно прашање. Сакам да земам сноуборд. Ме интересира кои се димензиите на даската за моја висина од 179 cm ?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
390
Поени од реакции
174
Едно прашање. Сакам да земам сноуборд. Ме интересира кои се димензиите на даската за моја висина од 179 cm ?
Го ставаш вертикално бордот и гледаш да ти биде од брадата до носот. За 179 см и тежина 70-80 кг ти треба нешто од 156 до 165 см бордот да биде.
Пази што купуваш , кога земав каj нас бордот повекето от продовачи поjма немат од скиjане и гледат ако си почетник само да ти шитнат нешто.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Дечки знаете кај може да се најде Сноуборд инструктор и кои се цените? Како иде целава работа у кратки црти некој да ми каже? Бтв скроз почетник сум во скијање/бордање.
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
366
Дечки знаете кај може да се најде Сноуборд инструктор и кои се цените? Како иде целава работа у кратки црти некој да ми каже? Бтв скроз почетник сум во скијање/бордање.
ако си имаш пари ти препорачувам да идеш во Банско на бордање, имаат многу добри ски школи, и плус имаат подобри стази за почетници
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
ако си имаш пари ти препорачувам да идеш во Банско на бордање, имаат многу добри ски школи, и плус имаат подобри стази за почетници
Релативно е брат, можеш отприлика да ми кажеш колку фаќа?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.500
Поени од реакции
2.232
Релативно е брат, можеш отприлика да ми кажеш колку фаќа?
И јас ко тебе сум почетник во сноуборд и се договорив со друштво да одиме во банско околу 400 евра ме кошташе за 4 ноќевања или 5 дена.
Ме кошташе вака:
пат 1500, изнајмивме кола од Прилеп така ни излезе најевтино
хотел 4 вечери со поручек, ручек, вечера = 6000
таму за пијанчења, чајче, кафенце и други ситни работи уште 8000
инструктор за 1 ден (4 часа) е 130 лева 4100 денари, значи 4 дена со инструктор е 17000, е сеа добро е што можи двајца да бидите со еден иструктор (така е и најдобро оти ти дур се качуваш на помошен лифт на другиот ќе му покажува и обратно), пошто инстурукторов беше ептен добар за 4 дена може да се научи топ да се борда.
цена за ски лифт дневна ти е 3000, ама не ми се верува за помалку од 3 дена да можеш да научиш. Сепак секој за себе.
Јас пошто сум поагилен од другарми, оти имам играм фудбал, теретана, гимнастика, и спортувам цел живот полесно ги учев работите од другарми. Јас од 4те дена научив доволно за 5тиот ден пред одење да се пуштам од најгоре и да стасам долу со ептен малку паѓања. Пред банско се немав да качено на борд.
Иначе обавезно да си земиш 2 пара пантоломи оти повеќе ќе си долу, нешто ранче за на грб да ти ги амортизира паѓањата, КАЦИГА обавезно, водоотпорни нараквици и пази на зглобот од раката, тука најмногу се повредуваат бордерите според инструкторот.
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
366
И јас ко тебе сум почетник во сноуборд и се договорив со друштво да одиме во банско околу 400 евра ме кошташе за 4 ноќевања или 5 дена.
Ме кошташе вака:
пат 1500, изнајмивме кола од Прилеп така ни излезе најевтино
хотел 4 вечери со поручек, ручек, вечера = 6000
таму за пијанчења, чајче, кафенце и други ситни работи уште 8000
инструктор за 1 ден (4 часа) е 130 лева 4100 денари, значи 4 дена со инструктор е 17000, е сеа добро е што можи двајца да бидите со еден иструктор (така е и најдобро оти ти дур се качуваш на помошен лифт на другиот ќе му покажува и обратно), пошто инстурукторов беше ептен добар за 4 дена може да се научи топ да се борда.
цена за ски лифт дневна ти е 3000, ама не ми се верува за помалку од 3 дена да можеш да научиш. Сепак секој за себе.
Јас пошто сум поагилен од другарми, оти имам играм фудбал, теретана, гимнастика, и спортувам цел живот полесно ги учев работите од другарми. Јас од 4те дена научив доволно за 5тиот ден пред одење да се пуштам од најгоре и да стасам долу со ептен малку паѓања. Пред банско се немав да качено на борд.
Иначе обавезно да си земиш 2 пара пантоломи оти повеќе ќе си долу, нешто ранче за на грб да ти ги амортизира паѓањата, КАЦИГА обавезно, водоотпорни нараквици и пази на зглобот од раката, тука најмногу се повредуваат бордерите според инструкторот.
Извини вака, али со овие пари ке си скијал у Австрија...не знам како волку скапо ве фатило...Ја веќе 3 години по ред идам во Банско за 215 евра вклучено ми е превоз (Скопје-Банско, и таму ако ни треба за до негде, пример до Лидл), спиње 7 вечери со доручек и вечера, користење на спа центар. Едино нешто што плаќав беше ски картата и плус ова што викаш пијанчења глупости...Али како што кажуваш ти, доста скапо е инструктор да изнајмиш
 
Член од
19 април 2014
Мислења
31
Поени од реакции
2
decki moze nekoj da mi kaze kolku e iznajmuvanje na skii vo mavrovo ? komplet iznajmuvanje so cizmi i stapcinja
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.530
Поени од реакции
2.195
Има некој инфо колку е дневна карта на бансксо?
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
366
Има некој инфо колку е дневна карта на бансксо?
57 лева кога ја купуваш, и после ако ја вратиш ти враќаат 5 лева значи 52 лева (тоа беше јас кога бев накај 15ти јануари , сега може да е поевтина ама не верувам)
 
Член од
9 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
0
Може ли да ми кажете продавница за купување на нов snowboard во Скопје освен Drop in и ако има кај се наоѓа?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
390
Поени од реакции
174
Може ли да ми кажете продавница за купување на нов snowboard во Скопје освен Drop in и ако има кај се наоѓа?
Во адидас има во гтц и во рамстор, ама уште не почна сезоната па мислам не се изложени, кај јоси брос во центар имаше една продавница
 
На врв Bottom