Скијање во Банско

Дали сте биле на скијање во Банско?

 • Да, сум бил и би сакал повторно да одам

  Гласови: 64 45,7%
 • Не, и немам намера да одам

  Гласови: 14 10,0%
 • Не, но би сакал во блиска иднина да одам

  Гласови: 57 40,7%
 • Да, и не планирам повторно да одам

  Гласови: 5 3,6%

 • Вкупно гласачи
  140
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.910
Поени од реакции
11.527
Луѓе да не знаете каде би можел да обезбедам превоз за Банско и колку пари би чинело?
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
me intersira so kola do bansko od kade e poblisku
preku sandanski ili goce delcev, nekoj nesto ruta da mi kaze so bil
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Не се отнасја до Банско ,а за другијат голјам б'лгарски зимен курорт Боровец ,които последната година е хит в Европа.

Revealed: Europe's booziest ski resort
“To have quality après, you need quality avant-ski, and Borovets has that too"

Courchevel-DavidAndre-large.jpg


The title of ultimate après resort has been hotly debated for years, but new research may have finally have given us a definitive answer.

Crystal Ski, the tour operator, decided to find out which resort has the most bars per sq km. And it’s not necessarily where you'd think.
The French may have coined the term après but it is the Bulgarians that have taken the crown. The ultimate après resort, based on Crystal’s research, is Borovets in Bulgaria with approximately four bars per sq km and pints of beer costing little more than £1 during happy hour.

A representative from Borovets tourism office said: “To have quality après, you need quality avant-ski, and Borovets has that too. The ski-in/ski-out resort in the highest Balkan mountains combines perfect skiing conditions with daily visits to rich cultural and historic sites, unique local cuisine and unrivalled hospitality.”

LES-2-ALPES-PANO-BAR-large.jpg


The reasonably priced and cheerful Eastern European spot came well ahead of the French Trois Vallées resorts of Méribel, with 2.2 bars per sq km, and Courchevel, with 2.1 bars, second and third place respectively.

The lively resort of Pas de la Casa in Andorra came in fourth with around 1.8 bars per sq km followed closely by the more traditional Austrian ski resort of Schladming in fifth place.

The French resort of Les Deux Alpes came sixth, Italy’s Sauze d’Oulx and Livigno came seventh and eighth and a third Trois Vallées resort, Val Thorens, came ninth.

Meribel-Mottaret-large.jpg
Have you heard of Borovets?
The Bulgarian resort sits at 1,300m and its slopes rise to 2,550m. The 58km of mainly intermediate pistes are served by 12 lifts. It also has two terrain parks, catering for all levels, and night skiing on eight runs. Snowmaking covers more than 60 per cent of the slopes.

Local folklore evenings are popular with visitors as are excursions to the capital Sofia or the UNESCO World Heritage Centre Rila Monastery.

borovets-large.jpg
The ski resorts with the most bars per square km
 1. Borovets, Bulgaria
 2. Méribel, France
 3. Courchevel, France
 4. Pas de la Casa, Andorra
 5. Schladming, Austria
 6. Les Deux Alpes, France
 7. Sauze d'Oulx, Italy
 8. Livignio, Italy
 9. Val Thorens, France
 10. Ischgl, Austria
Pas-de-la-casa-large.jpg

http://www.telegraph.co.uk/travel/ski/articles/ski-resort-with-the-most-bars-per-square-km/
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тази зима е изклучително добра. Сите зимни курорти во Бугариja работат нормлано и са полни.
Очекува се тази година зимскиот сезон да биде карит ком Април. Има многу снег, студено време, обработени писти...зимен раj. :)
 
Член од
13 август 2009
Мислења
116
Поени од реакции
6
Цените за ски пас и изнајмување на скии како се сезонава у Банско и Боровец?
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Цените за ски пас и изнајмување на скии како се сезонава у Банско и Боровец?
Дневно Банско: ски карта - 58лв., ски опрема (ски, обувки, штеки) - околу 30лв., ски облека - околу 20лв. Боровец - незнам.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
za veligden dali ima turisti u borovets i bansko
dali nekoj nesto e zapooznaen
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
The top 15 best ski resorts in the world: everything you need to know including ski pass prices and the best time to go

[..]


7. Bansko, Bulgaria

Saturday-Travel-Bulgaria-skiing.jpg

Bulgaria's premier ski resort has everything you need for a fun-filled, budget-friendly ski holiday.

Not only can you bag some brilliant accommodation for bargain prices, but even the cost of eating out or making the most of the nightlife is relatively low.

As for the skiing itself, expect beautiful scenery, plenty of runs for everyone from beginners to the more advanced, and fast lifts to the mountains so you can make the most of your time out there.

Ski pass price: Approx 238BGN (£110) for an adult 6-day pass.

Best time to go: The snow season in Bansko typically lasts from December to April, on the northern slopes of the mountain.

Cheap flights: The nearest airports are Sofia (2 hours, 20 minute transfer) or Thessaloniki (3-hour transfer). British Airways offers direct flights to both - and you can find flights from £114.

http://www.mirror.co.uk/travel/news/top-15-best-ski-resorts-11134027
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
za veligden dali ima turisti u borovets i bansko
dali nekoj nesto e zapooznaen
За Банско сум бил на Велигден. Нема многу туристи. Продавниците некои работат, а некои не. Рестораните скоро сите работат. Цените се пониски. Снег на планините има сеуште. Јас хотел најдов и за 45 евра за двајца за 3 ноќевања. 500 метри до пешачката улица (главната). Хотелот е супер. Си има надвор паркинг пред хотелот, има базен, ресторан, собите се добри, услугата на високо ниво.

Но за Велигден кога бев, дека и они го слават, горе на врвот Вихрен очекувај гужва. Има планинари што идат со кола до планинарскиот дом на Вихрен, на еден ден, ја оставаат колата на паркингот (паркингот е мал, собира до кај 10-тина коли, но можеш и во уличката што оди кон пл. дом да паркираш) и планинарат.

Ако одиш до врвот Вихрен, ќе видиш механа (кафана). Ефтино и многу вкусно јадење. Мора да седнеш таму.

Инаку би ти препорачал да отидеш и до хижа Безбог (15 мин. од Банско). Таму се оди преку хижа Гоце Делчев. Со жичара од Гоце Делчев до Безбог. Безбог ти е врвот. Има планинарски дом и езерце. Картата за жичарата од Г.Д. до Безбог е 15 лева од човек. Се возиш 20-30 минути.

Други прашања ако има, повели.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
За Банско сум бил на Велигден. Нема многу туристи. Продавниците некои работат, а некои не. Рестораните скоро сите работат. Цените се пониски. Снег на планините има сеуште. Јас хотел најдов и за 45 евра за двајца за 3 ноќевања. 500 метри до пешачката улица (главната). Хотелот е супер. Си има надвор паркинг пред хотелот, има базен, ресторан, собите се добри, услугата на високо ниво.

Но за Велигден кога бев, дека и они го слават, горе на врвот Вихрен очекувај гужва. Има планинари што идат со кола до планинарскиот дом на Вихрен, на еден ден, ја оставаат колата на паркингот (паркингот е мал, собира до кај 10-тина коли, но можеш и во уличката што оди кон пл. дом да паркираш) и планинарат.

Ако одиш до врвот Вихрен, ќе видиш механа (кафана). Ефтино и многу вкусно јадење. Мора да седнеш таму.

Инаку би ти препорачал да отидеш и до хижа Безбог (15 мин. од Банско). Таму се оди преку хижа Гоце Делчев. Со жичара од Гоце Делчев до Безбог. Безбог ти е врвот. Има планинарски дом и езерце. Картата за жичарата од Г.Д. до Безбог е 15 лева од човек. Се возиш 20-30 минути.

Други прашања ако има, повели.
Безбог е уникален. Езерото е красота. Но лјатото. В'обште за мен Пирин е нај красивата планина в Бг
 
Член од
5 април 2015
Мислења
163
Поени од реакции
46
Dali znae nekoj kako dw najdam prevoz od skopje do bansko za naredna nedela ?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Dali znae nekoj kako dw najdam prevoz od skopje do bansko za naredna nedela ?
Да, јас знам. Преку туристичките агенции, превозниците (со комби) и на автобуска да си прашаш дали има линија до таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom