Скијање во Банско

Дали сте биле на скијање во Банско?

 • Да, сум бил и би сакал повторно да одам

  Гласови: 64 45,7%
 • Не, и немам намера да одам

  Гласови: 14 10,0%
 • Не, но би сакал во блиска иднина да одам

  Гласови: 57 40,7%
 • Да, и не планирам повторно да одам

  Гласови: 5 3,6%

 • Вкупно гласачи
  140

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
3-4 другари се таму преку викендот/ за 30 евра - пат и ноќевање,доста ефтино :)).
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Царски Убајни, да бев дома сигурно ќе го посетев
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Гледам се уште нема посебна тема за ски центаров во Банско, а сепак врие од Македонци таму. Се решив да ја отворам со цел полесно да се наоѓаат информации за него, критики од досегашните посетители и слично.
Јас лично сум бил таму некои 6-7 години со ред, планирам да одам и следната бидејќи сум презадоволен од услугите кои се добиваат, најмногу во однос на парите што се плаќаат и тука во Македонија, а сепак разликата е 3 класи.

Овој ски центар располага со 16 патеки, од најлесна до најтешка. Секое ниво на скијач може да најде патека за себе, за почетниците го имаат ски патот кој е исто така најдолгата патека, 7 километри, а за понапредните скијачи има и потешки стази со црна ознака како Томба (9) и Чалин Валог 2 (16).
Хотелската понуда во градот е феноменална, па затоа во темава би сакал да дискутираме и да објавуваме добри понуди од хотелите во кои би можело да се престојува оваа сезона, од најразлични македонски агенции па се до некои онлајн попусти.

Вкупно сите стази заедно чинат околу 70-80 километри, а еве ја и мапата :

Од градот се тргнува со гондола-лифт и тоа трае околу 25-30 минути. На местото "Бандеришка Пољана" се слегува каде завршуваат со своите трки познатите скијачи со своите настапи од светските купови кои се одржуваат последниве години во Банско во месец февруари.


Ски центарот исто така располага и со голем број на жичари, има тросед, четворосет и шестсед кој беше пуштен во употреба пред нецели 2 години и е најбрзиот во целиот центар. Исто така има и неколку котви, но сепак повеќе се практикуваат жичарите.

Се надевам дека ќе се развие дискусија во оваа тема, исто така очекувам и добри понуди од вас во однос на хотелските цени од нашите агенции со цел да најдеме најприфатлива понуда за оваа сезона. :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Јас планирам годинава да тркнам до таму ама не сум скијач. Има други реквизити за забава на снег освен скии? Пример гуми, санки нешто?
И одприлика да кажете цени за користење на стазите, жичарите?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Јас планирам годинава да тркнам до таму ама не сум скијач. Има други реквизити за забава на снег освен скии? Пример гуми, санки нешто?
И одприлика да кажете цени за користење на стазите, жичарите?
Имаш едно за лизгање, не знам точно како се вика, малце подолу од гондолата е тоа. Можеш да користиш и сноубоурд, но доколку не си скијач, верувам дека не би можел ни да возиш ни со сноубоурд. Со санки не сум сигурен дали е дозволено...

За скијање картите минатата сезона беа вака, 26 евра дневна за возразен, 20 евра полудневна. Иначе има повеќе категории, деца, ученици, студенти, секако покрај возрасниве, другите категории се за нијанса поевтини.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Спомени од сликава имам, и добри и лоши. :)
Таму најгоре во маглата, со скии се сеќавам се тркалав едно 20-на метри, паднав од скиите. :icon_lol:

Иначе, Банско е многу убаво, и би одел повторно таму. Не е многу сменет теренов ако сликата е од сега.:)
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Спомени од сликава имам, и добри и лоши. :)
Таму најгоре во маглата, со скии се сеќавам се тркалав едно 20-на метри, паднав од скиите. :icon_lol:

Иначе, Банско е многу убаво, и би одел повторно таму. Не е многу сменет теренов ако сликата е од сега.:)
Појма неам од кога е сликата, од на гугл ја ископав :D
 
T

Torchyrus

Гостин
Туристичка агенција Мартин ве води во БАНСКО за 49 евра
14.12-16.12.2012 год.

*превоз на наведената дестинација
*2 ноќевања со појадок
*сместување во хотел со 3***
*користење на сауна,џакузи,парна бања...

цена : 49 еур.
(за сите уплати извршени до 08.12.2012)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.881
Поени од реакции
7.322
Јас се мислам годинава,ваму или Боровец?
Дефинитивно се опција број 1 и 2 за мене.Во Банско одев пред 6-7 години 2 пати по ред,после тоа се префрлив накај Боровец,4 години.Оваа сакам да се вратам ваму пак да видам што како има,ако има скијачи тука некој што ќе оди натака може и да падне некој договор да праиме трка надоле.Ко преживи прича че:D
Читам ски картата годинава ќе иде 160 евра?Па добро...за ова задоволство...не му ја мислам многу...не идам дефинитивно:D
Шала на страна,ајмо јавувајте се скијачи да дискутираме малце:ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom