Си купив книга

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
de pak, da povtorime, ednas imam prasano, ama za u sekoj slucaj.

naracka od book depository za vo mkd, so treba da znam?

ima li nekoja gorna granica nad koja carinat?

ti nosat do doma, na adresa, ili treba po posti / kargo da gi baras?

kakvi iskustva imate?

kje bidam doma od vikendot, pa sakam em da iskoristam black week, em da ne gi vlecam nataki navaki
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.243
Поени од реакции
7.933
de pak, da povtorime, ednas imam prasano, ama za u sekoj slucaj.

naracka od book depository za vo mkd, so treba da znam?

ima li nekoja gorna granica nad koja carinat?

ti nosat do doma, na adresa, ili treba po posti / kargo da gi baras?

kakvi iskustva imate?

kje bidam doma od vikendot, pa sakam em da iskoristam black week, em da ne gi vlecam nataki navaki
И мене ме интересира дали вршат достава до дома или до пошта.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.012
de pak, da povtorime, ednas imam prasano, ama za u sekoj slucaj.

naracka od book depository za vo mkd, so treba da znam?

ima li nekoja gorna granica nad koja carinat?

ti nosat do doma, na adresa, ili treba po posti / kargo da gi baras?

kakvi iskustva imate?

kje bidam doma od vikendot, pa sakam em da iskoristam black week, em da ne gi vlecam nataki navaki

Јас многу нарачувам, нема граници ко што знам и до дома ми носат. Секогаш ми стигале книгите.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
За книги нема царина, данокот е 5%, најчесто не наплаќаат ништо, евентуално царинска евиденција ако по некој случај помине низ царина.
Дали ќе дојдат до дома или не, зависи од поштарот дали ќе ги донесе или ќе ти остави картонче. Ако се повеќе книги што значи потежок пакет, многу веројатно ова е второто - дека ќе треба да се земат пошта. Воопшто не зависи што има во пакетот или од каде е нарачан.
Од нарачка до пристигање некои 2-3 недели просек, а како стојат моментално работиве во наша пошта може и повеќе од еден месец.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
За книги нема царина, данокот е 5%, најчесто не наплаќаат ништо, евентуално царинска евиденција ако по некој случај помине низ царина.
Дали ќе дојдат до дома или не, зависи од поштарот дали ќе ги донесе или ќе ти остави картонче. Ако се повеќе книги што значи потежок пакет, многу веројатно ова е второто - дека ќе треба да се земат пошта. Воопшто не зависи што има во пакетот или од каде е нарачан.
Од нарачка до пристигање некои 2-3 недели просек, а како стојат моментално работиве во наша пошта може и повеќе од еден месец.
loso toa so dostava mesec dena, ne a tepame meckata taka :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
de pak, da povtorime, ednas imam prasano, ama za u sekoj slucaj.

naracka od book depository za vo mkd, so treba da znam?

ima li nekoja gorna granica nad koja carinat?

ti nosat do doma, na adresa, ili treba po posti / kargo da gi baras?

kakvi iskustva imate?

kje bidam doma od vikendot, pa sakam em da iskoristam black week, em da ne gi vlecam nataki navaki
Најмала нарачка 40 евра, најголема 63.34 евра. Ми ја имат донесено до врата, ми имаат оставено картонче и да одам да си подигнам од пошта и еднаш ми се погоди еден поштар од брачата што ми ѕвонеше на мобилен кога не бев дома и ми рече: море што ќе га одиш до пошта и ќе треба да гу враќам, оваа продавница од спроти ќе гу оставам.
Цар, ме спаси од одење и првпат влегов во тој дуќан да си ја земам книгата. :pos:
4 нарачки имам направено сите стигнаа. Едната се задржа месец и нешто и тоа таа од 64 евра.
Немам платено ништо царина.

Btw во нарачките мислам дека во адресата го пишував и бројот за секој случај.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
de pak, da povtorime, ednas imam prasano, ama za u sekoj slucaj.

naracka od book depository za vo mkd, so treba da znam?

ima li nekoja gorna granica nad koja carinat?

ti nosat do doma, na adresa, ili treba po posti / kargo da gi baras?

kakvi iskustva imate?

kje bidam doma od vikendot, pa sakam em da iskoristam black week, em da ne gi vlecam nataki navaki
3 пати имам нарачано книга и ми ги носи поштарот до дома, стигнуваат за 2-3 недели. :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Зависи...
Ако мислиш за додатни трошкови као царини-марини, нема.
За чеканцијата е малку заебано. Некад ти ги носат за 2 ипол недели (ова беше кај мене рекорд), некад за месец и кусур (еднаш чекав 55 дена за пратка, дури и ја „откажав у весник“ но дојде, ваљда коронава праеше мутљаги некои).
На почетокот доаѓаа у плико збрцани у сандаче - за мене inconvenient јер сум у стан па кој дојде у зграда може да се послужи) па затоа праам поголеми нарачки - поретко; зимам 4-5 книги за да стигнат у пошта, ако треба да идам ене ми ја 15 минути пеш.
Никад ми се нема јавено поштар на мобилен за пратка.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Нешто што не се спомена до сега, да знаеш понекогаш книгите ги пакуваат/испраќаат посебно, така што ако нарачаш повеќе книги одеднаш не мора да значи дека сите ќе ти пристигнат заедно. Да не се изненадиш ако прво добиеш само една книга, да помислиш дека те измамиле. Ќе ти пристигнат и другите за некој ден.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
kako so se naviknav poslednive 4 godini, se da mi stiga za 2-3 dena na tacna,
mislam deka kje go preskoknam ova book-depository :D
podobro kje bide nekoj shoping niz knizari po skopje i belgrad dodeka sum doma.

inaku, za black friday, po knizarite kaj nas, kako se shemite? samo toj vikend davaat nesto popusti
ili ostavaat i posle toa nesto? treba da stignam petok kasno, neznam dali kje stignam vikendov da odam do skopje.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
kako so se naviknav poslednive 4 godini, se da mi stiga za 2-3 dena na tacna,
mislam deka kje go preskoknam ova book-depository :D
podobro kje bide nekoj shoping niz knizari po skopje i belgrad dodeka sum doma.

inaku, za black friday, po knizarite kaj nas, kako se shemite? samo toj vikend davaat nesto popusti
ili ostavaat i posle toa nesto? treba da stignam petok kasno, neznam dali kje stignam vikendov da odam do skopje.
Ако очекуваш нешто да најдеш по нашиве книжари, ако збориме за литература на англиски... Со исклучок на Академска, со среќа. Белград е веќе друго, но ако имаш стварно можност.

За Црн петок имаш во темата за саеми на книги - Дамби, Злате и ресто форумска багра веќе започнаа дискусија за цени, моеш да ѕирнеш. Има попусти некои, 50-70% некаде и 30% за добри наслови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom