Си купив книга

Член од
8 мај 2013
Мислења
7.308
Поени од реакции
22.055
Е така е. А и со цениве ептен се претерува некако, порано многу поевтино се продаваше и повеќе книги се наоѓаа.
Со цените станаа луѓето многу интересни. Баш еден препродавач пред некој ден еден ми ја нудеше Соларис од Лем во издание на Антолог за цена од 400 денари. Истата нова во Антолог е 250 денари.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
224
Поени од реакции
450
Со цените станаа луѓето многу интересни. Баш еден препродавач пред некој ден еден ми ја нудеше Соларис од Лем во издание на Антолог за цена од 400 денари. Истата нова во Антолог е 250 денари.
Ги разбирам дека сакаат и треба да заработат ама некогаш ептен претеруваат особено за книги кои се уште се наоѓаат во книжара.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.188
Поени од реакции
29.754
Само Замоци на гневот - требало. Тоа му е прв роман, ама според мене, негов најдобар, и на таа некоја иста линија со Океан море. Инаку мене многу ми се допадна и Емаус, само не очекувај од тој роман да е сличен со Океан море.
Zamoci na gnevot ja citav vikendov na planina. Preubava, ista kako Okean More. Tecat recenicite i me pravat da se osekam kako dete, uzivanje. Zena mi e malku pred mene, gi procita i Svila i Emaus, Emaus ne i legna ko drugite.


Cobiss вели: само Златниот павиљон и Исповед на една маска. И некои драми издадени во 1999 од кои се сомневам дека би нашол трага и глас.
IMG_20210330_230140.jpg

Mi izleze i mene Zlatniot Paviljon, ja zemav i jas. Mislam deka sledna ke ja i citam.
Isto sakav nesto YA da pocnam i ovaa Shadow and Bone ja zemav, ke i praat i serija.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.105
Поени од реакции
8.666
Прегледај го приврзокот 288494

Уште само 8 останаа:
1. Исак Бабељ - Црвената коњица
2. Даниел Дефо - Робинзон Крусо
3. Анатолиј Рибаков - Бронзената птица
4. Антоан де Сент Егзипери - Воен пилот
5. Николај Чуковски - Славните морепловци
6. Франц Кафка - Процес
7. Камара Лај - Црното момче
8. Антон Чехов - Двобој
Можно е да имам некоја од овие што ти фалат... Ако најдам по полици ќе ти пишам :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.395
Поени од реакции
21.304
Zamoci na gnevot ja citav vikendov na planina. Preubava, ista kako Okean More. Tecat recenicite i me pravat da se osekam kako dete, uzivanje. Zena mi e malku pred mene, gi procita i Svila i Emaus, Emaus ne i legna ko drugite.
:love:
Емаус е поразлична и во стил и приказната со сите останати, ко друг писател да ја пишувал, ама мене и таа ми е преубава. Во топ 5 негови ми е. Дај и шанса, ама не очекувај да е слична ни со Океан море, ни со Замоци на гневот. Ако бараш нешто друго слично на овие две - прочитај ја Оваа приказна.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
224
Поени од реакции
450
Ae bidete dobri i kazhete mi predlog knigiche do 150 strani :)
Старецот и морето - Хемингвеј
Црно семе - Т. Георгиевски
Странецот - А. Ками
Малиот принц - Антоан де Сент Егзипери
и од Кундера ако најдеш нешто има неколку помали романи околу стотина страни. Арс Ламина извадија некои негови книги таму полесно ќе ги најдеш, изданијата од табернакул потешко се наоѓаат.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom