Ситуации кои што ве вадат од такт

  • Креатор на темата Lu
  • Време на започнување
L

Lu

Гостин
Поттикната од дискусијата во темата Која раса на кучиња не ја сакате поточно од следниов цитат:
Не мразам раса, мразам кога некоја од агресивните раси не е на ланец, а јас шетам со мојот ретривер ... ми се чини ги пукам во таков случај со газдата двата.
Поттикната од оваа дискусија, ја отварам оваа тема, за секој да си каже што го нервира, и да раскаже некоја ситуација која што го извадила од такт.

Еве јас ќе почнам прва ...

Конкретно, ќе раскажам случка што ми се деси пред некоја недела во парк.
Како што знае поголемиот дел од форумов, јас имам Доберманка, и она има прекрасен карактер, дружељубива е и секогаш е расположена да си игра.
И отидов во паркот за кучиња, за да си поигра и да се растрча, и оддалеку видов дека во паркчето имаше само 2 Златни Ретривери.
Најчесто има повеќе кучиња, од најразлични раси, али сега се погодија само 2 Златни Ретривери.

И ајде ОК ги видов, и пратете сега ситуација ... јас и Доберманкава се приближуваме до паркот за да влеземе, и ги гледам овие сопствениците на Ретриверите се загледале во нас и напраиле некои згрчени фаци, и ме гледаат дека се приближувам кон паркот, и чакаа да видат дали ќе влезам внатре во паркчето за кучиња или ќе си продолжам низ градскиот парк.
И стигнувам пред паркчето и само што пружив рака да ја отворам вратничката од паркчето, кога срипаа од клупите овие сопствениците и пратете сега конверзација: :pos:
Испаничените сопственици: Не, не, чекај не влагај.
Јас: Зошто ?!?!?!
Испаничените сопственици: Неможе да влезеш со Доберман, опасна раса е.
Јас: WTF ?!?!?!

Е и што да каже човек после ваква изјава ?
И нормално дека си влегов во паркот.
Колку што имаат право нивните „мирни“ раси да си играат внатре во паркчето, исто толку право има и мојата „агресивна“ раса.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Ме извади од такт,кога во лифт во сега тазе вселена зграда,едно милениче
мислам од оние пудлици.ама ова бре жолто,и ми се измоча во ногавица и кондура,(добро признавам чевел треба да пишам,ама да си го потврдам идинтетот)
се извинува тоа госпоѓата, а јас не можам така помочан во град да одам,па велам:
- Ништо ќе одам да се средам дома.
- А не мојот Били ја направи бељата,кај мене ќе се исушите,ајде.
П.С.
и потоа два спрата погоре се исушив и нови чорапи ми даде ама и мачорот го намокрив.
Сега стално се надевам дека пак ќе се сретнеме и ако треба пак помочан да бидам.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.675
Поени од реакции
13.272
Тоа што повеќето сопственици кога се во парк немаат усул коа го пуштаат кучето да срка вода од чешмичките за луѓе. Не е до кучето колку до газдата.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.084
Поени од реакции
6.715
Поттикната од дискусијата во темата Која раса на кучиња не ја сакате поточно од следниов цитат:


Поттикната од оваа дискусија, ја отварам оваа тема, за секој да си каже што го нервира, и да раскаже некоја ситуација која што го извадила од такт.

Еве јас ќе почнам прва ...

Конкретно, ќе раскажам случка што ми се деси пред некоја недела во парк.
Како што знае поголемиот дел од форумов, јас имам Доберманка, и она има прекрасен карактер, дружељубива е и секогаш е расположена да си игра.
И отидов во паркот за кучиња, за да си поигра и да се растрча, и оддалеку видов дека во паркчето имаше само 2 Златни Ретривери.
Најчесто има повеќе кучиња, од најразлични раси, али сега се погодија само 2 Златни Ретривери.

И ајде ОК ги видов, и пратете сега ситуација ... јас и Доберманкава се приближуваме до паркот за да влеземе, и ги гледам овие сопствениците на Ретриверите се загледале во нас и напраиле некои згрчени фаци, и ме гледаат дека се приближувам кон паркот, и чакаа да видат дали ќе влезам внатре во паркчето за кучиња или ќе си продолжам низ градскиот парк.
И стигнувам пред паркчето и само што пружив рака да ја отворам вратничката од паркчето, кога срипаа од клупите овие сопствениците и пратете сега конверзација: :pos:
Испаничените сопственици: Не, не, чекај не влагај.
Јас: Зошто ?!?!?!
Испаничените сопственици: Неможе да влезеш со Доберман, опасна раса е.
Јас: WTF

Е и што да каже човек после ваква изјава ?
И нормално дека си влегов во паркот.
Колку што имаат право нивните „мирни“ раси да си играат внатре во паркчето, исто толку право има и мојата „агресивна“ раса.
добар пост,само да напоменам да не го извади малку моето мислење од контекст - затоа што цитираниот дел од мојот пост значење за пуштени од ланец или пуштени во улица на место на живеење намерно или ненамерно од двр од овие боречи/агресивни раси,а не во заграден дел специјално наменет за кучиња како што кажа ти. + воопшто немам секирација кога ќе видам пуштена женка од било која раса,арно ама машките ми претставуваат проблем заради тоа што обично мажјаците не се трпат па може да дојде до екцес со лоши последици по кучињата,сопствениците или по околните минувачи !

еве лани еден доберман го нападна мојот златен ретривер,оттогаш ретриверот има последици по психа и ги губи својствата на својата раса на многу мирни и дружељубив кон други кучиња во претпазлив и на моменти агресивен кон оние што сакаат да доминираат врз него
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
мојов кокер од зад железнава порта во дворов им се стегат на сите булдози, питбули, редбули итн.. жими се цар е! :D
мачките одамна ги снема од населбава :pos:

ме ваѓа од такт кога ќе видам агресивна раса на кучиња што ги шетаат без маска. безразлика дали напаѓале или не, тие мора да се под контрола, односно да немаат можност да нападнат.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
добар пост,само да напоменам да не го извади малку моето мислење од контекст - затоа што цитираниот дел од мојот пост значење за пуштени од ланец или пуштени во улица на место на живеење намерно или ненамерно од двр од овие боречи/агресивни раси,а не во заграден дел специјално наменет за кучиња како што кажа ти. + воопшто немам секирација кога ќе видам пуштена женка од било која раса,арно ама машките ми претставуваат проблем заради тоа што обично мажјаците не се трпат па може да дојде до екцес со лоши последици по кучињата,сопствениците или по околните минувачи !

еве лани еден доберман го нападна мојот златен ретривер,оттогаш ретриверот има последици по психа и ги губи својствата на својата раса на многу мирни и дружељубив кон други кучиња во претпазлив и на моменти агресивен кон оние што сакаат да доминираат врз него
Би требало да имаш секирација ако имаш женка.
И две женки не се трпат.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
мојов кокер од зад железнава порта во дворов им се стегат на сите булдози, питбули, редбули итн.. жими се цар е! :D
мачките одамна ги снема од населбава :pos:

ме ваѓа од такт кога ќе видам агресивна раса на кучиња што ги шетаат без маска. безразлика дали напаѓале или не, тие мора да се под контрола, односно да немаат можност да нападнат.
Би те поправила само во делот што е болдиран. Не мора да е агресивна раса, мене и мојата кучка не нападна во градски парк самојед, кој газдата покрај луѓе и народ го шеташе без поводник. Па што ако тоа куче изреагираше на некое детенце? Расите своите епитети ги добиваат од газдите и тоа е факт, се додека газдите лошо си ги да кажам презентираат кучињата, општото мислење за таквите раси ќе постои меѓу луѓето.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.501
Поени од реакции
10.011
Lu Ма каква агресивна раса бе, толку имаат појма луѓето, мојот братучед чува 4 добермани, мајката - најстарата е најдоброто куче што сум го видел, толку се добри и паметни и премногу приврзани со "газдата" и воопшто не се агресивни, нормално освен ако осетат дека не се сигурни дека некој сака да ги нападне, исто така би реагирале и ако сопственикот се најде во опасност :)

Јас чував доберман, сега имам 2 кучиња и 2 мачки, кога ќе бидам во можност пак ќе чувам, посебна раса се за мене :)

И да, нема агресивна раса, се е до тоа како луѓето ги воспитуваат кучињата
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.749
Поени од реакции
9.876
Апел до сите што шетате кучиња.Следен пат да не им давате вода да пијат од фонтаните,со камења ќе гаѓам.Знам дека кучето е најдобар човеков другар и добар миленик,ама имајте мозок малце пичка му матер,со извинење.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.501
Поени од реакции
10.011
Апел до сите што шетате кучиња.Следен пат да не им давате вода да пијат од фонтаните,со камења ќе гаѓам.Знам дека кучето е најдобар човеков другар и добар миленик,ама имајте мозок малце пичка му матер,со извинење.
И јас сум против тоа, само ако гаѓаш со камења, гаѓај по човекот :)
 
L

Lu

Гостин
Апел до сите што шетате кучиња.Следен пат да не им давате вода да пијат од фонтаните,со камења ќе гаѓам.Знам дека кучето е најдобар човеков другар и добар миленик,ама имајте мозок малце пичка му матер,со извинење.
Летово потруди се да ги погодиш со камен и кретените што ги лепат своите гнасни нозе на чешмичките, и си ги мијат и тријат директно од кај што тече водата.
Не велам дека е правилно кучињата да пијат вода од чешмичките, али ако веќе реагирате за кучињата тогаш реагирајте и за луѓето што си мијат нозе, а и канти за ѓубре сум видела во парк како мијат од чешмичките.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ме извади од такт,кога во лифт во сега тазе вселена зграда,едно милениче
мислам од оние пудлици.ама ова бре жолто,и ми се измоча во ногавица и кондура,(добро признавам чевел треба да пишам,ама да си го потврдам идинтетот)
се извинува тоа госпоѓата, а јас не можам така помочан во град да одам,па велам:
- Ништо ќе одам да се средам дома.
- А не мојот Били ја направи бељата,кај мене ќе се исушите,ајде.
П.С.
и потоа два спрата погоре се исушив и нови чорапи ми даде ама и мачорот го намокрив.
Сега стално се надевам дека пак ќе се сретнеме и ако треба пак помочан да бидам.
Класика и што е интересно сите кучиња се или пудлица или пекинезер ...Ова истово му се има случено на стариот мој и на 32 негови колеги додека работеа армирачи за Трудбеник по Немачка и Скопје. :D

Инаку мене ме вадат од такт несовесни сопственици кога не го собираат изметот, или пак ликови кога ќе ми се приближат и прашаат...Брат го давиш бе?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.598
Поени од реакции
69.970
Животното не може да размислува човечки, затоа ситуацииве кои што ме вадат од такт се предизвикани од газдите.
Страшно ме нервира кога не знаат да си ги чуваат кучињата.
Без разлика која раса и да е кучето, треба да знаат дека ПАРКОТ НЕ Е ЗА ШЕТАЊЕ ПУШТЕНИ КУЧИЊА, ТУКУ Е МЕСТО КАДЕ ШТО ОДМАРААТ ЛУЃЕ.
Ај што немаат од тоа корпите, ги пуштиле кучињата, тие трчаат низ цел парк, а овие си стојат си слушаат музика уво не ги боли.
Страшно се нервирам, особено ако е раса од типот ротвајлер, пит бул, вучјак, кане корсо (особено ова е во мода во последно време), доберман и што ти ја знам.
Колку пати до сега, си седиме на клупа без разлика дали е локално паркче, или градски парк, и ни улетува некој што не може да го додржи кучето или го пуштило да оди пред него и кучево ни рипа во нас.
Се смее сакало да си игра.
МЕ БОЛИ КУР ДАЛИ САКА ДА СИ ИГРА, со вујна ти нека си игра ебате тоа, од такт ме вадат вакви дегени.
Има луѓе што се плашат од огромни кучиња, не можеш да пуштиш кане корсо да ми скока туку така под изговор СИ ИГРА.
Многу ме нервира ова, значи скренувам кога гледам вакви ситуации.
Особено еден пат кога и скокна ни скокна на клупа едно огромно куче, пошто типката не можеше да го собере, и после девојка ми ми требаа пола саат да ја вратам во нормала од што беше уплашена.
Големи дегени има меѓу луѓево, и стварно немаат осет.
Имаме едно игралиште кај мене во населба, и одиш навечер да си седиш или да играш, и од секаде само некое куче дотрчува пошто кретените ги пуштаат таму.
Или едно морониште, се враќаме со другариве накај дома, и типот пуштил пред него ОГРОМЕН ШАРПЛАНИНЕЦ без корпа (не дека со корпа не е опасен...).
Како може он да гарантира дека кучето нема да нападне некој?
Или нма да помине друго куче или мачка па кучево негово да ги здави?

Друга работа што ме нервира, е повеќето што чуваат кучиња се восхитуваат како нивното куче брка мачки.
И намерно кога ќе видат мачка, го пуштаат од ланец и се дерат ко мрднати да ја здави
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
како што кажа Сабер погоре,ме нервираат што намерно пуштаат кучињата по мачки.Еднаш од дрво ја бутнаа мачката мој и ги пуштија кучињата после ама среќа избега.си го добија и они и џукелите нивни(загари )
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
pred nekoja nedela me iznerviraa kuchinjata (vospitani , dresirani , dobronamerni ) shto odnenadesh go raskinaa devojcheto shto otishlo na gosti kaj drugarkata , vo Anglija mislam beshe , a inaku super mirni bile do toj moment , ali jebiga...se nadevam deka devojcheto e sega na podobro mesto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom