Ситуации кои што ве вадат од такт

  • Креатор на темата Lu
  • Време на започнување
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Нема теорија да биле супер мирни до тогаш...тие кучиња биле агресивни долго време, или пак девојчето кога ги видело несакајќи изнудила таква реакција од нив, пример со гласно врискање, предизивкала стрес/паника - инстиктивна рекација кај кучињата, или пак некој друг гест кој ги натерал да направат такво нешто.

Ниту едно животно не напаѓа без причина, со ова не го оправдувам чинот нити викам дека овој грозоморен настан не треба да биде предупредување за сите сопственици на кучиња само посочувам дека изјавата дека тие кучиња до тогаш не направиле ништо слично, или не биле агресивни ми е многу неверојатна, освем ако не се случило нешто од оние работи кои ги наведов горе.
sluckata ja potrese cela angliska javnost , kuchinjata do toj moment nemale nikakva istorija na agresivnost ,spiele doma so devojchinjata ,rastrgnatoto devojche stotina pati si igralo so niv , kobniot den jadelo sendvich i se sluchilo toa shto se sluchilo .Lugjeto shto se retardirani , zaostanati vo razvojot , opasni, shizofrenichari ,ludi ,niz procesot na rastenje ,komunikacija so niv ,posebno nivnite roditeli ,starateli , mozat da ja primetat taa anomalija i so pomosh na komunikacija ,sposobnosta da zboruvaat (zivotnite samo so Dr.Dulitl toa go pravat , aj i Tarzan mozebi ) psiholozi , medicina , lekarstva mozat da se zashtitat od potencijalnata opasnost shto moze da izleze od takvite luge. Kaj zivotnite tie alatki gi nemame i moshne cesto takvite napadi gi opravduvame so idiotski tezi kako tvojata gore . Istite bolesti (shizofrenija ,ludost , agresivnost ) kako kaj lugeto gi imame i kaj zivotnite duri i mnogu pochesto zaradi incesti ( zivotnite ako ne gi kontrolirash nemaat gajle , shibaat majka sin tatko kerka bez predrasudi) ama kaj niv preventivno ne moze da se dejstvuva i odkoga ke se sluci veke e kasno i ni ostanuva gorenavedenoto tvoe opravduvanje . Zivotno si e zivotno ,nepredvidlivi se , ne znaesh shto i kako moze da izreagira ,posebno odredeni sorti i se dodeka ne go nauchime zivotinskiot jazik mene ke me nervira chuvanje mesozderi vo slobodna zaednica so mali deca . Dosega imam najmalce desetina slucki na griznuvanje od kuce na drugari , prijateli ,poznanici , nekoi bea i so baajagi opasni posledici , i voglavnom site bea bez nekoja posebna prichina , odnenadesh , taka da najverojatno si nemal takva negativna sluchka i da nemash ni vo idnina da dade gospod , no ako si ozenet i imash dechinja (ili koga ke imash , pak da dade gospod ), moj sovet ,ako imash kuche , neka si e vo dvorot , na sindjir ,podaleku od dechinjata ,od kaj da znaesh deka dedo mu ne ja dupel majka mu pa se rodil Dzeketo i kako tempirana bomba cheka da eksplodira kako monstrumot srpski zavchera koga trgna na lov rano nasabajle .
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Најмногу ме нервираат неписмените џандари....(на Битола мислам)....да не се навредат генерално чуварите на редот и мирот....:D
Го донесоа шо го донесоа тој законот за домашни миленици и за задолжително носење корпи на кучињата ...
Гледам си шетаат слободно луѓе со пит були,вучјаци,мешавини од вучјаци и маламути:drk:..среде Широк Сокак....
Уво ги заболе....кучето си врши нужда среде главна улица,газдата го боли стапот...се смее...луѓе гледаат од околните кафани,баш пред нив се случи настанот...(добра глетка)....и си продолжува по својот пат....
Ако веќе го применуваат тој законот нека го применуваат,ако не нека си ебат матер..нека не не ебаваат на здрав мозок....
Ме застана пред некој месец еден млад џандар,шо би рекле Американците ROOKIE ,уште шо не ме приведе од шо беше агресивен(море матичен број ми зеде,се јави во станица дали имам извршено некое кривично дело).....бог да чува,какви кретени има:tapp: ....кучето мое тогаш имаше 4 месеци ми бара маска....:tapp:..
Шо ќе беше бе неписмена институција....цела држава во криминал тони,тој со мене се запнал...
Да не важеше правилото КАДИЈА ТЕ СУДИ КАДИЈА ТЕ ТУЖИ посебно за Македонското население во сопствената држава имаше да го изгазам тој џандарот......
И епилогот шо е?џабе,не се применува законот....како и многу други закони....
Друга работа....
Овие индијанците во Битола,треба да поработат да создадат услови да има кај да го прошета чоек кучето....
Имам правено муабет на друга тема за КУЛТУРАТА НА ЛУЃЕТО и нивниот однос кон кучињата...
Нон стоп слушаш свиркања од некоја неписмена дечурлана...КУЦ,КУЦ дојди,ајмооо...и кога кучето ќе се сврти бегаат или испуштаат некои неартикулирани звуци.....:pos:
Плус многу ми се јаки некои сопственици на некои егзотични минијатурни раси,е со овие се кинам од смеа...пред се од нивната надменост...
Шетаат како пауни по улица,и оп ќе се сретнат со некоја друга раса(од агресивните):D,и шо прават овие малишаните(јас ги нарекувам парталчиња):X3:
Лаат корнат,силење до максимум а овие сопствениците свршуваат во гаќи,се гордеат со малишаните...ехеее......
Луѓе си гледаат сеир...јебига златна Битола,сеирот отука излегол....
И ти бори се кучето после,ако реагира(шо е нормално)....па ако се случи нешто непредвидено ти ќе го јадиш подебелиот крај(иако ни крив ни должен)....:tapp:...
Како и да е,и луѓето имаат права,но и животните...
Во цивилизираните земји како Германија,Данска луѓето секаде одат со своите кучиња,на шопинг,во супермаркет...кај нас ако те видат со синџир во рака, те гледаат како некој лудак....:гик:
 
L

Lu

Гостин
Плус многу ми се јаки некои сопственици на некои егзотични минијатурни раси,е со овие се кинам од смеа...пред се од нивната надменост...
Шетаат како пауни по улица,и оп ќе се сретнат со некоја друга раса(од агресивните):D,и шо прават овие малишаните(јас ги нарекувам парталчиња):X3:
Лаат корнат,силење до максимум а овие сопствениците свршуваат во гаќи,се гордеат со малишаните...ехеее.
Алал да ти е како ги опиша од збор до збор (y)... овие ми се „омилениот“ профил на сопственици :rolleyes:

И обожавам кога, како што ти ги нарекуваш, овие маливе парталчиња, особено кога ќе видат куче од голема раса, урлаат, лаат, се трескаат од земја како ретарди ... а големото куче, елегантно ќе ги одмине и ќе си пројде гордо поред нив, неперцепирајќи ги.
Бидејќи едноставно не му се достојни да се спушти на нивно ниво.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Алал да ти е како ги опиша од збор до збор (y)... овие ми се „омилениот“ профил на сопственици :rolleyes:

И обожавам кога, како што ти ги нарекуваш, овие маливе парталчиња, особено кога ќе видат куче од голема раса, урлаат, лаат, се трескаат од земја како ретарди ... а големото куче, елегантно ќе ги одмине и ќе си пројде гордо поред нив, неперцепирајќи ги.
Бидејќи едноставно не му се достојни да се спушти на нивно ниво.
Имаше сега случај на изложбата во Негорци мислам беше.
Два Кавказа седат во кафез и рипаат по све живо, и си викаш ќе го превртат.
И еден момент го превртуваат кафезот и фаќат едно Шиперки мислам беше. Како парталче си го фрлаа низ воздух :D
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Алал да ти е како ги опиша од збор до збор (y) ... овие ми се „омилениот“ профил на сопственици :rolleyes:

И обожавам кога, како што ти ги нарекуваш, овие маливе парталчиња, особено кога ќе видат куче од голема раса, урлаат, лаат, се трескаат од земја како ретарди ... а големото куче, елегантно ќе ги одмине и ќе си пројде гордо поред нив, неперцепирајќи ги.
Бидејќи едноставно не му се достојни да се спушти на нивно ниво.
Без никаква навреда за сопствениците на малите раси, ама ако важи законот треба да важи за сите подеднакво ... не само за носење корпи, туку и за кај се носат тие кучиња.
Имам гледано случаи кога жени седат во кафиќ, а на маса како некои танчерки се шетаат пинчери, чивави ... и слични мали парталчиња
Па кога важат предрасудите на луѓето, треба да важат за сите раси, а не да има исклучоци, дупки во законот.
Ај мали се ќе им прогледаме низ прсти, зошто се слатки :X3:
И тие малишани можат да се :гомце: на сред маса во кафич :)

Зошто јас да почитувам прописи и закони, а некој да си игра мајтап ... макар и имал некое куче од неколку килограми.
Мене ме гледаат џандарите и сеирџиите попреку ако моето куче (Ротвајлер) прави неред низ Широк Сокак, а овие малите се амнестирани.
Настрана дека со право опасноста од моќните раси е драстично поголема, отколку од малите раси, за ова нема замерка ... но општо сепак куче си е куче ... и треба за сите раси да важат истите правила и прописи, а не малите раси да бидат поштедени.

Не е само за напаѓањето луѓе, туку и за вревата која ја прават во соседството малишаните, џавкаат нон-стоп, најчесто без причина.
Но осудата на општеството е секогаш поголема кон моќна раса, отколку на малите парталчиња што прават врева ... како црни овци се во општеството.

Сега е свесна за сопствената моќ (9 месеци е веќе), и не останува рамнодушна на предизвиците од други кучиња, посебно ако другото куче покажи агресија и сила.
Поготово по една случка со Германскиот Овчар (женка) на комшијата, мојата Ротвајлерка беше во двор, а овие поминуваа по улица, и Германскиот Овчар покажа агресија врз моето куче ... оттогаш некако како да и проработи некој дефанзивен елемент во неа и не се плаши од никој ;)
 
L

Lu

Гостин
Сега е свесна за сопствената моќ (9 месеци е веќе), и не останува рамнодушна на предизвиците од други кучиња, посебно ако другото куче покажи агресија и сила.
Поготово по една случка со Германскиот Овчар (женка) на комшијата, мојата Ротвајлерка беше во двор, а овие поминуваа по улица, и Германскиот Овчар покажа агресија врз моето куче ... оттогаш некако како да и проработи некој дефанзивен елемент во неа и не се плаши од никој ;)
Да, исто и во мојот случај, како со твојата Ротвајлерка, така и со мојата Доберманка ... тука негде од кај 8 - 9 месеци почнува да им се формира карактерот и да стануваат свесни за својата моќ, и прагот на толеранција веќе драстично се намалува и не дозволуваат никој да им се прави „фраер“.

Конкретно мојава Доберманка на 8 месеци првпат ја видов да изреагира како возрасно куче (сега за 2 недели ќе полни 1 година), ептем едно куче ја замараше, и во еден момент и се споија жичките, и пукна филмот.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Уште една ситуација што ме вади од такт се жените што вриштат и пиштат ко некој да ги дави кога ќе минувам со кучињата покрај нив.
Абе мислиш готово ги дават :facepalm: па уште и мене ми викаат прибери си ги кучињата, а тие културно врзани на поводник, и видно незаинтересирани за тие што минуваат покрај нив.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.082
Поени од реакции
6.708
Последици од вчерашната средба со Германска Дога - цела среќа што не го удави за миг.
Сопственици на агресивни раси, дали ви се направи меракот сега ?!

IMG_20130530_120929.jpg

IMG_20130530_121007.jpg
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Ако поминал со само ова забче, веројатно не ни сакал да го удави ... но што е многу поважно каде бевте вие - газдите на двете кучиња во моментот?
Ниеден од вас не проба да ја спречи ситуацијата?
 
K

kalimer0

Гостин
Заклучок: Попусто е да се генерализира за моќни и слаби, агресивни и неагресивни раси.
Се е до карактерот и воспитувањето на кучето.
На крај сепак знаат да бидат непредвидливи, затоа и се викаат животни.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.082
Поени од реакции
6.708
Ако поминал со само ова забче, веројатно не ни сакал да го удави ... но што е многу поважно каде бевте вие - газдите на двете кучиња во моментот?
Ниеден од вас не проба да ја спречи ситуацијата?
Притрча газдата, го исшутира добро за да пушти, мора да се признае на навремена интервенција од него.
Иначе оди справи се со Германска Дога над 70 килограми со голи раце - нема шанси.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Пред некое време ме извади од такт еден пензионер. Онаков одвратен намќор.
Уште беше ладно, и мојава облечена знам да ја извадам до паркче пред зграда, знаете каде што има лулашки за деца.
Местото е оградено со вратичка и ако нема деца, ја затворам вратичката и ја пуштам да се истрча.
Обично и фрлам дрвце или топче, да го земе и да ми го донесе.
Значи збориме за Пинчер - минијатурна раса, нешто слично на Чивава.

Во паркот имаше дечиња и нормално јас ја носам на врвка. Ме видоа и такви леле може да си поиграме, викам може зашто знам дека е срцка. Тие и фрлаат дрвца, таа насмеана рипа по нив. Значи мали деца и куче е секогаш добитна комбинација.
Заедно можат да играат со саати и да не им е досадно.

Да се навратам на муабетот. Во меѓувреме влегува девојче од 10 години и гледам дека се плаши. И викам не се плаши, ќе ја земам и ќе ја врзам. И ја врзав.

Ама ... надвор од паркчето шеташе дедо со неговите внуци. И почна да вика како замисли нешто да се случеше. А што ако се случеше? Ние кучкарите сме немале мозок ... ќе викнел полиција итн итн. Се дере у пм.
Прво воспитањето не ми дозволува да се расправам со постари, затоа со игнорирање најчесто завршувала дискусијата.
Лимитот ми заврши кога стариот почна да се заканува со пушка.
Е ми се стемни. Кого ќе пукаш бе ти? Замисли сеа јас да извадам двоцевка и да ви ги разнесам тоа внуците.
И почна да се објаснува за кучињата, па како тоа не смеело да се спореди со деца итн итн. Точно! Меѓутоа јас си го сакам мојот створ како дете и секоја закана без основ завршува како што и заврши ситуацијата.

Си отиде.

Мочко. :cautious:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Последици од вчерашната средба со Германска Дога - цела среќа што не го удави за миг.
Сопственици на агресивни раси, дали ви се направи меракот сега ?!

Прегледај го приврзокот 64773

Прегледај го приврзокот 64774
Зашто мора да се генерализира?
Јас тоа не го сфаќам и тоа е тоа што ме нервира! Што не му се истури на тој што дозволил да се случи ова со твоето куче?
Јас чувам Ротвајлер! Мојот Ротвајлер е вечно каснат, вечно со рани по тело и уши, ради кретени кои шетаат кучиња без поводник, дал биле пинчери, пекинезери, самоједи, хаски ... и да не редам.
Последно, едвај и го запревме крварењето на уво, увото и е цепнато и тоа убаво - замисли - од Златен ретривер!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.082
Поени од реакции
6.708
Ако поминал со само ова забче, веројатно не ни сакал да го удави ... но што е многу поважно каде бевте вие - газдите на двете кучиња во моментот?
Ниеден од вас не проба да ја спречи ситуацијата?
Не беше само ова, излезе рана и на грбот нешто поголемко од ова, на грбот на средината кај рбетот ... изгледа сепак имаше среќа.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Мене ме нервира што моево куче, му се нафрли едно улично исто големо колку него и он само стои. Ма да тоа само лаеше, не верувам дека ќе стои мирен ако го нападне, ама ме нервира, многу е смотан.

Друга ситуација од вчера, значи имам Азијат за тие што не знаат, инаку со комшискиве пинчови си игра ги обожава да ги бацува, одам вчера и еден пекинезер со една жена и мојов иде да го душне, ама јас го тргам не му давам зошто знам дека се плашат другите, ако е он мирен, и сега женава иде со пекинезерот накај нас во стилот да се душнат, и ОК јас го оставам да се душнат, и женава уште не е ни блиску почнува да вришти лелелеле тргни го, а мојов легнал на земја, така прави кога е помало кутрето, не им скока на малите да игра, почнав да ја пцујам и да и се дерам на жената.
Значи јас сама го тргнав не му дадов да оди накај тоа џуџето, и оваа сама го пика и после се дере. Значи не ги разбирам стварно.
Почнав да и викам па што се пикаш ма ненормална една! Значи ме извади од такт.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Kajgana Shop

На врв Bottom