Ситни колачи

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Just Breathe, 11 март 2006.

 1. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  Сакам да пробам, а какви ќе излезат не знам :D
   
  На CafeDelMar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Srcee

  Srcee Unforgettable

  Член од:
  29 април 2008
  Мислења:
  5.268
  Допаѓања:
  3.462
  Овие малце перверзно ми изгледаат. :)
   
  На makedonka1985 и AnFem им се допаѓа ова.
 3. Nessa Alcarin

  Nessa Alcarin Гостин

  Душо какви се тие лешник наполитанки. Се мисли на готови наполитанки - купечки нели :)
   
 4. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  Да :)
  Наполитанки со лешник полнење да не се чоколадни ;)
  Вакви некои, не мора да се баш овие :)
  [​IMG]
   
  На Nessa Alcarin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nessa Alcarin

  Nessa Alcarin Гостин

  Help!!
  Во моментот ги правам но немав вага за мерење па од око ставив се како што треба :) Но се плашам дека смесата нема да е погодна за бомбици. Некако многу е мека. Да додадам наполитанки уште?
   
 6. CafeDelMar

  CafeDelMar Luminance

  Член од:
  29 октомври 2007
  Мислења:
  5.934
  Допаѓања:
  11.273
  Додека ти одговори Македонка .. стави ја сместа во фрижидер околу еден саат да се стегне, да видиш тогаш дали ќе е сеуште исто мека.
   
 7. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  Напрај како шо ти кажала кафе дел мар, а ако е сеуште мека стај и малку мелени бисквити ;)
  Не паничи, за се има решение :)
   
 8. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  Сакав да ти кажам дека е ептен слична рецептава со касато торта :)
  А јас коа праам обични бомбици или триаголници ги праам со истиот состав за касато торта.
  п.с.Пробај стави и неколку крем банани исецкани, многу убав вкус даваат ;)
   
  На CafeDelMar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nessa Alcarin

  Nessa Alcarin Гостин

  Се излезе во најдобар ред. Откако се излади смесата беше се во ред.
  Ви благодарам најмногу. Колачите ги засладија моите колеги и го одбележаа мојот роденден.
  Ги направив Чоколадните бакнежи, топчињата со кафе, Ferrero Rocher и Рафаело бомбиците од Македонка. Се беше прекрасно, но Рафаело бомбиците беа нај феноменални. :love:
   
  На makedonka1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vlatko_95

  vlatko_95 Чоек

  Член од:
  26 септември 2008
  Мислења:
  260
  Допаѓања:
  66
  Македонка, сподели те молам како ти излегоа? На Татко ми му е именден, во четврток, па со мајка ми сакаме да ги направиме така како елкички, со зелено, но незнаеме како... Ај ако ти успеало, те молам пиши ни ја магијата... П.С. Да не се зачудите пишувам од акаунтот на брат ми ;)
   
 11. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  [​IMG]

  Конкретно за моиве форми ми требаше 200 гр. локум и 200 гр шеќер во прав. Од тоа се замесува убава смеса, се додава боја по желба и се остава да отстои најмалку еден час. После тоа обликуваш разни форми или прекриваш торта :D
  Секогаш кога правиш фондан гледаш соодносот со грамажа локум-шеќер во прав да е ист.
   
  На dzulija му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vlatko_95

  vlatko_95 Чоек

  Член од:
  26 септември 2008
  Мислења:
  260
  Допаѓања:
  66

  лелеее браво за креативноста, јас никогаш нема да го напраам вака... А кажи ми каков локум? Оној скрос обичен што е во Веро што го има? Мн ми се допаѓа се... БРАВО :)
   
 13. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.604
  Допаѓања:
  9.047
  Земи си најобичен локум, без никакви додатоци. Јас го користев традиционалниот локум на Дониа.
  Не е тешко да се изработи, посебно ако е тазе :)
  А фигури обликуваш по сопствена замисла и креативност ;)
  Со среќа.
   
 14. King B

  King B Bears. Beets. Battlestar Galactica.

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  1.786
  Допаѓања:
  4.069
  Се излигавив.. -.- Зашто пишувате на вакви теми волку касно ја не сфаќам -.-
  Многу вкусно изгледаат...
   
  На Мирјам од Магдала му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dolce ♥♥♥♥

  Dolce ♥♥♥♥

  Член од:
  26 октомври 2011
  Мислења:
  1.561
  Допаѓања:
  1.151
  Edni od moite omileni kolacinja :ROFLMAO:
   

Сподели преку: