Сите ученици и студенти да си седнат на своите клупи

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.738

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Жалосно навистина....Толку да не се можеле да се биде одговорен, дисциплиниран и совесен, па младоста може да издржи неколку месеци без забава...зарем таа е поважна во животот од здравјето???:(:(:(:(:(
A гледам по Македонија вие повозрасните се задржувате подалеку од кафаните. Кој може да им забрани денеска на децата да направат нешто кога немаат часови, што друго ќе прават, така е насекаде, не баш до овој степен ама слично.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
A гледам по Македонија вие повозрасните се задржувате подалеку од кафаните. Кој може да им забрани денеска на децата да направат нешто кога немаат часови, што друго ќе прават, така е насекаде, не баш до овој степен ама слично.
Во право си, нажалост, дали постар или помлад, животот го живееме како да не постои корона, со исклучок на некои установи кои затворија врати и до ден денес не ги отвараат(пример игротеки идр)....впечатоткот ми е од нашите туристички места каде бев ова лето, значи на неколку места, спиев во хотели и..и што да речам освен Господ нека ни е на помош!
Поентата ми е штом се однесуваме како да нема опасност од зараза, тогаш дајте школите нека се отворат и да почнат нормално да фунционираат како и порано.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.738
Во право си, нажалост, дали постар или помлад, животот го живееме како да не постои корона, со исклучок на некои установи кои затворија врати и до ден денес не ги отвараат(пример игротеки идр)....впечатоткот ми е од нашите туристички места каде бев ова лето, значи на неколку места, спиев во хотели и..и што да речам освен Господ нека ни е на помош!
Поентата ми е штом се однесуваме како да нема опасност од зараза, тогаш дајте школите нека се отворат и да почнат нормално да фунционираат како и порано.
Ако во Германија се појавија многу нови случки на заразени баш од училиштата, што очекуваш да се случи у РМ?

Прво немањето услови, второ и да ги има, немањето свест кај децата, сто пати ставале во основно сапуни, и одма ги кршевме, или пак кога ќе се испразнат се чекаше со недели да се донесат нови. Плус кои ќе ги почитува мерките, уште вториот ден ќе се групираат како да е се ок. Онлајн настава е најдобро да се спроведе во моментов, а ова што одат по дискотеки си е поединечна одговорност на родителите.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Ќе биде ужас со неидењево деца во училиштава. Во државава мислам дека онлајн училиште е невозможно да има добра реализација бидејќи децата во домашни услови ретко можат да имаат концентрација за да слушаат онлајн учителка, учител, професорка, наставник. Пример некој деца има што собата ја делат со брат или сестра им па што ќе се случи ако во исто време имаат часови онлајн а имаат еден компјутер?
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
ГОСПОД да чува и да брани! .....луда исполитизирана работа. Ќе им се врати како бумеранг.....за жал врз здравјето на децата и нивните најблиски.
Дали ова женичево има еден грам мозок.....грев прави.....нормално под палката на останатата багра.......е не се нормални навистина.
Колку ќе им трае овој циркуз во сред пандемија.....две недели.....додека не буфнат кластери....лудаци
Тендери.....пари да се лапаат....ништо друго не им е битно......па макар и по штета на здравјето
 
M

Macedon1um

Гостин
Во право си, нажалост, дали постар или помлад, животот го живееме како да не постои корона, со исклучок на некои установи кои затворија врати и до ден денес не ги отвараат(пример игротеки идр)....впечатоткот ми е од нашите туристички места каде бев ова лето, значи на неколку места, спиев во хотели и..и што да речам освен Господ нека ни е на помош!
Поентата ми е штом се однесуваме како да нема опасност од зараза, тогаш дајте школите нека се отворат и да почнат нормално да фунционираат како и порано.
Ќе се отворат ете некаде, и ќе се затворат по експресна постапка за 2-3 недели. За жал на лошиот начин ќе научат зошто не треба да има физичка настава во време на ваков вирус, ти си била на плажа ама друго е отворен простор а друго е 20-30 м2 и уште толку деца заедно во таа просторија 6-7 часа дневно

Родителиве што инсистираат на физичко присуство едвај чекаат да се отарасат малку од децата за жал, не дека толку им е гајле за образованието нивно..

Пример некој деца има што собата ја делат со брат или сестра им па што ќе се случи ако во исто време имаат часови онлајн а имаат еден компјутер?
Барем во денешно време имаш ефтини лаптопи таблети и сл, кои можеше да ги обезбеди државата за фамилиите кои не можат да си ги дозволат
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ќе се отворат ете некаде, и ќе се затворат по експресна постапка за 2-3 недели. За жал на лошиот начин ќе научат зошто не треба да има физичка настава во време на ваков вирус, ти си била на плажа ама друго е отворен простор а друго е 20-30 м2 и уште толку деца заедно во таа просторија 6-7 часа дневно

Родителиве што инсистираат на физичко присуство едвај чекаат да се отарасат малку од децата, не дека толку им е гајле за образованието нивно..
Абе ненормални работи се изначитав на темава (од страна на поддржувачите за физичка настава).......прават компарација како надвор на отворено си играле децата и дека поради тоа можела да се одвива настава со физичко присуство......ненормално.
Па надвор е надвор, отворен простор, цирклулација на воздух постојана итн.....а училница е училница, ходници, групирања низ просториите на школото.....се во затворен простор. Не може да се споредува отворен и затворен простор. Како не разбираат дека една вироза што ќе се појави во школо повеќе од пола деца се болни. Грип кога владее скоро сите деца од класот се болни. Тука за Ковид збориме.
Не отидена е државава до даска....а има и доста случаи на луѓе со кој што сум зборел што исто така лудо го поддржуваат сето ова без да размислуваат за последиците. Кога сум разговарал со тој калибар на родители, велат па добро може нема да се заразат....и јас им велам а што ако се заразат, ти си со хронично заболување (конкретно на една жена) и спаѓаш во високоризчна група.....бледо ме погледна и ништо не одговори.
Но како и да е повеќето родители со кои што сум разговарал на оваа тема се против воопшто да се одржи настава со физичко присуство (за сите)....мислам на тие што имаат мозок во глава и свесни се за последиците што ќе произлезат од овој тип на настава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.290
Поени од реакции
78.940
обичниот човек кај нас, нема два грама мозок и свест

затоа сме дојдени до тука

затоа не треба да ве чудат секакви ставови
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Калакурница ке биде после не само после 1 октомври туку после 9 септември кога ке ги отворат и градинките.Колку деца само болни ке ги однесат по градинки само Господ знае па тие деца дома ке го пренесат :( А за школите сопругата ми е професорка вика не се знае кој јаде кој пие,секој ден нови одлуки нормално политички базирани.Не знам зошто толку им се удоволува на родителите и слично.А бе треба да се слуша комисијата и нивниот збор да биде последен.Рекле онлајн и готово тачка нема зошто ова зошто она.

Ке испаднеме и ние како денес во Србија.Прв ден во школо го пратиле детето а тоа да чека резултати од тест и детето испаѓа позитивно а се дружело со децата цел ден.Да ти ..ам културата проста.Само да се избркале децата од дома.Една Германија,Јужна Кореја не можат да излезат на крај со ова нашиве ке солеле памет со по 20 деца во училница.Господ нека не чува зошто овие скроз мрднале.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
Ajde da ve prasam site sto se bunite protiv otvaranje na ucilistata, site sto velite deka otvoren prostor I zatvoren ne e isto( site znaeme toa)..
Znaci, DALI se soglasuvate deka treba site kafulinja, nokni klubovi, diskoteki, koncerti vo zatvoren prostor ...- Dali DA SE ZATVORAT ??????
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Ajde da ve prasam site sto se bunite protiv otvaranje na ucilistata, site sto velite deka otvoren prostor I zatvoren ne e isto( site znaeme toa)..
Znaci, DALI se soglasuvate deka treba site kafulinja, nokni klubovi, diskoteki, koncerti vo zatvoren prostor ...- Dali DA SE ZATVORAT ??????
каква врска имаат кафулињата, у кафиќ ти си седиш на своја маса имаш приватност, не ти рипаат мајмуни на маса пред тебе. У школите е калакурница по одмори, тоа обичен грип кога има како лесно се префаќа а не пак корона.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
каква врска имаат кафулињата, у кафиќ ти си седиш на своја маса имаш приватност, не ти рипаат мајмуни на маса пред тебе. У школите е калакурница по одмори, тоа обичен грип кога има како лесно се префаќа а не пак корона.
Epa nema veke da ima kalakurnica, a za kakva privatnost mislis, smeski zivi si...il se zezas ili ne si mrdnal od doma:D
 
M

Macedon1um

Гостин
Ajde da ve prasam site sto se bunite protiv otvaranje na ucilistata, site sto velite deka otvoren prostor I zatvoren ne e isto( site znaeme toa)..
Znaci, DALI se soglasuvate deka treba site kafulinja, nokni klubovi, diskoteki, koncerti vo zatvoren prostor ...- Dali DA SE ZATVORAT ??????
Види образованието е задолжително за разлика од кафичи/дискотеки итн каде одиш свесно на свој ризик мада и таму ако се затворен простор треба да има построги услови барем според мене. Ете јас лично немам отидено во кафич откако се случи коронава, во ресторан да ама само таму каде што има услови за поголемо растојание и отворен простор
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Epa nema veke da ima kalakurnica, a za kakva privatnost mislis, smeski zivi si...il se zezas ili ne si mrdnal od doma:D
немам искачано, така ми зборат дека било. Кажи ми ти сега кои се најголемите жаришта на обичен грип, дали се кафаните или пак се школите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom