Сите убави мисли ТУКА!

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
А вие се прашувате: „Зошто нема месо?“ Затоа што свињите преминаа во луѓе, кравите се омажија, јарците се оженија, овните дипломираа и ја водат државата, а кокошките умреа од смеа
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Големината на еден човек не се проценува тој колку има пари или капитал, големината на еден човек не се проценува како тој изгледа и колку е познат. Големината на еден човек е всушност неговата внатрешна страна, неговата душа и неговото срце.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Навистина не знам зошто тие лудаци се лутат кога ги чуваат таму. Таму човек може да ползи гол по подот, да вие како шакал, да р`жи и да каса. Доколку човек би го направил тоа во јавност, луѓето така би се чуделе, но тоа таму важи за нешто вообичаено. Таму постои таква слобода, за која ни социјалистите никогаш не сонувале. Ј.Х.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Луѓето зборуваат едно, а прават друго -тоа е едно од најзабавните спектакли, кои ни ги предлага нам животот.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
“Learning does not make one learned: there are those who have knowledge and those who have understanding. The first requires memory and the second philosophy”

― Alexandre Dumas
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
„Секоја тајна во душата на писателот, секое искуство во неговиот живот, секоја карактеристика на неговиот ум, е наголемо запишана во неговите дела.“

Што му вредат на човекот сите зборови и се она што ќе го претвори во УМЕТНОСТ, кога не може НИКОГАШ да го објасни она што го ЧУВСТВУВА или она што му се случува во текот на својот ЖИВОТ ?

Единствените луѓе кои ти се потребни во животот се оние кои ти докажале дека ти им требаш во нивниот.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Тенка е линијата помеѓу сонот и реалноста, се што немаме во реалноста го имаме во сонот. Се што имаме во сонот го немаме во реалноста.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.104
Еден навидум едноставен цитат од филм.
„I had this guy leave me a voice mail at work so I called him at home and then he e-mailed me to my Blackberry and so I texted to his cell and then he e-mailed me to my home account and the whole thing just got out of control. And I miss the days when you had one phone number and one answering machine and that one answering machine has one cassette tape and that one cassette tape either had a message from a guy or it didn't. And now you just have to go around checking all these different portals just to get rejected by seven different technologies. It's exhausting.“
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Повеќето девојки бараат таков дечко , кој би ги засмејувал, но во исто време и би ги заштитувал .Со други зборови ним им е потребен кловн-нинџа.
..

"Hell is empty and all the devils are here." - William Shakespeare
.

Мојсеј рекол – се’ е од Бога. Соломон – се’ е од умот/главата. Христос – се’ е од срце. Маркс – се’ е од стомакот. Фројд – се’ е од сексот . А Ајнштајн рекол , дека се’ е релативно . Колку евреи – толку и мислења.
.
.
Лотaријата - е најдобриот и најточниот начин да се одреди количеството на оптимисти во државата
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Подобро мев од пиво , отколку грпка од работа.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 16:45 ---
Подобро ручек без апетит , отколку апетит без ручек.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Нека не те остават добрината и верноста, обеси ги околу својот врат, запиши ги врз плочата на своето срце, така ќе придобиеш милост и добро сфаќање пред Божјите и човечките очи.
(Соломонови Изреки)

Најсигурниот начин да не постанеш многу несреќен е да не бараш да бидеш многу среќен.

Богатството е налик на морска вода....колку повеќе ја пиеш толку повеќе си жеден.

Судбината ги меша картите а ние играме.
-Шопенхауер

"Знајте дека нема ништо повишо и посилно, и поздраво, и покорисно за идниот живот, од некаков убав спомен, а особено ако е тој од детството, од родителската куќа...Еден толку прекрасен свет спомен зачуван од детството, можеби е токму најдобро воспитание. Ако човек носи во сеbе многу такви спомени, тогаш тој е спасен за цел живот. А ако макар еден убав спомен остане во нашето срце, некогаш и тоа може да послужи како спас. ...Не плашете се од животот! Колку е убав животот кога ќе направиш нешто добро и праведно!"

Браќа Карамазови - Достоевски
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
„Луѓето често велат дека мотивацијата не трае долго, но не трае ни туширањето, па затоа се препорачува да се практикува секој ден.“ – Зиг Зиглар

„Ќе го дочекате и денот кога за првпат вистински ќе се насмеете – на своја сметка.“ – Етел Баримор

„Јас сум идеалист. Не знам каде одам, но на пат сум.“ – Карл Санбург

„Дај ми обичен службеник со цели во животот и ќе го претворам во човек кој ќе влезе во историјата. Дај ми човек без цели и ќе ти го вратам како обичен службеник.“ – Џ. K. Пени

„Не можете да имате сè. Каде би го ставиле?“ – Стивен Рајт
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во Македонија никогаш нема да дознаеш кооолку добро се живее, се’ додека не го вклучиш телевизорот и погледаш вести
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.950
Дали е првата љубов поубава кога ќе ја доживееш или кога ќе се потсетиш на нејзе?

Жарко Лаушевич
 

Kajgana Shop

На врв Bottom