Синус Пилонидалис | Sinus pilonidalis (внатрешни влакна)

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Мислам на Бијонсе и на некој друг..што е битно.
Проба ли ти со локум да се излечиш:lolzz:
Кога би го имал тој проблем, би се распрашал прво, но не гледам како би било битно тоа за тебе.
Не верувам дека би ја послушал таа лекарка.
Занеш, денес, во оваа здравствено реформирана Македонија, не може човек да верува секому кој вели дека е лекар. Па побогу, бијонс е лекар па види што све лупа овде.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Кога би го имал тој проблем, би се распрашал прво, но не гледам како би било битно тоа за тебе.
Не верувам дека би ја послушал таа лекарка.
Занеш, денес, во оваа здравствено реформирана Македонија, не може човек да верува секому кој вели дека е лекар. Па побогу, бијонс е лекар па види што све лупа овде.
Навистина ли е лекар, точна ти е информацијава или збориш напамет???
 
Член од
28 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво луѓе. Ми треба ваше мислење. Во април ми се појави чир на задникот и кога чирот ми беше одстранет со инцизија за неполни 2 дена во синусниот предел ми се појави едно црвено топче од кое течеше гној и крв непрекинливо едно добри 2 месеци. На хирургија бев на преглед каде ми кажаа дека се работи за ,,злобниот,, пилонидален синус кој нема да ме остави на мир додека не направам операција. Од самиот збор операција ми се превртува стомакот и ми се плаче бидејќи јас досега не сум била никогаш под нож и премногу ми е страв иако овој оперативен зафат наводно не бил воопшто опасен. Јас пробав целосно да си ги сменам навиките јадам здрава храна,редовна физичка активност и огромна хигиеа во тој предел. Но мојот синус сеуште е тука и си се дренира како темпиран да е на секои две недели. Но последниве денови забележувам како во тој предел топчето малце ми се зголеми и црвено е. Сега се дренира ама многу ме пече на допир. Пробувам со црната маст па ќе видиме. Но би сакала и ваше мислење за мојот проблем. Затоа што јас сум тинејџерка и ми рекоа дека најверојатно е од хормони бидејќи мене ми се појави брзо откако примав хормонална терапија
Благодарам однапред
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Здраво луѓе. Ми треба ваше мислење. Во април ми се појави чир на задникот и кога чирот ми беше одстранет со инцизија за неполни 2 дена во синусниот предел ми се појави едно црвено топче од кое течеше гној и крв непрекинливо едно добри 2 месеци. На хирургија бев на преглед каде ми кажаа дека се работи за ,,злобниот,, пилонидален синус кој нема да ме остави на мир додека не направам операција. Од самиот збор операција ми се превртува стомакот и ми се плаче бидејќи јас досега не сум била никогаш под нож и премногу ми е страв иако овој оперативен зафат наводно не бил воопшто опасен. Јас пробав целосно да си ги сменам навиките јадам здрава храна,редовна физичка активност и огромна хигиеа во тој предел. Но мојот синус сеуште е тука и си се дренира како темпиран да е на секои две недели. Но последниве денови забележувам како во тој предел топчето малце ми се зголеми и црвено е. Сега се дренира ама многу ме пече на допир. Пробувам со црната маст па ќе видиме. Но би сакала и ваше мислење за мојот проблем. Затоа што јас сум тинејџерка и ми рекоа дека најверојатно е од хормони бидејќи мене ми се појави брзо откако примав хормонална терапија
Благодарам однапред
Нема врска со храна и физичка активност. Ако ти е судено да го имап ќе го имаш. Мораш на операција, друго чаре нема.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Здраво луѓе. Ми треба ваше мислење. Во април ми се појави чир на задникот и кога чирот ми беше одстранет со инцизија за неполни 2 дена во синусниот предел ми се појави едно црвено топче од кое течеше гној и крв непрекинливо едно добри 2 месеци. На хирургија бев на преглед каде ми кажаа дека се работи за ,,злобниот,, пилонидален синус кој нема да ме остави на мир додека не направам операција. Од самиот збор операција ми се превртува стомакот и ми се плаче бидејќи јас досега не сум била никогаш под нож и премногу ми е страв иако овој оперативен зафат наводно не бил воопшто опасен. Јас пробав целосно да си ги сменам навиките јадам здрава храна,редовна физичка активност и огромна хигиеа во тој предел. Но мојот синус сеуште е тука и си се дренира како темпиран да е на секои две недели. Но последниве денови забележувам како во тој предел топчето малце ми се зголеми и црвено е. Сега се дренира ама многу ме пече на допир. Пробувам со црната маст па ќе видиме. Но би сакала и ваше мислење за мојот проблем. Затоа што јас сум тинејџерка и ми рекоа дека најверојатно е од хормони бидејќи мене ми се појави брзо откако примав хормонална терапија
Благодарам однапред
Mene me imaat 6-7 pati sečeno i čisteno ambulantski...i edna klasična operacija vo Vojna bolnica -Niš......i badijala. Povtorno mi zagnojuva i doktorite mi velat pak na nož.
 
Член од
28 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас досега не сум се одлучила за операција премногу се плашам. Можеби не е секогаш ножот решение ... да се надевам :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
За ова, ножот е секогаш решение. Џабе ти се секакви масти и слично.
Единствено што можеш да се надеваш е да не се инфицира и да не отече, затоа што тие болки ги рамнат со породилни болки :)
A little discomfort in the beginning can save a whole lot of pain down the road.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Јас досега не сум се одлучила за операција премногу се плашам. Можеби не е секогаш ножот решение ... да се надевам :)
Јас се одлучив, и дефинитивно мора на нож зошто влакното внатрешно расте и не дај боже да отиде на места каде што веќе ќе е доцна. Не е страшно, безболно е, ќе полежиш некои 4-5 дена во болница и тоа е тоа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Mora na nož...bidejki ovde se raboti za "prevrtena koža" na fetus....t.e. dodeka plodot e vo majkata se slepuva kozata od dveze strani....i vlaknata normalno rastat navnatre.
Ova mora da se vadi...tuka ne pomagaat nikakvi babini devetini
Kaj mene imaat probano hirurzi i so vadenje na tie vlaknata edno po edno do kornenje...i sepak završiv na nož...
A sega se spremam za povtorno odenje na operacija....bidejki kaj mene obmovi
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Само да прашам, до сега секаде каде што читав пишуваше дека се појавува црвено топче. Но, кај мене нема такво топче има само нешто како рез. Дали тоа може да биде тој синусот или е нешто друго?
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Само да прашам, до сега секаде каде што читав пишуваше дека се појавува црвено топче. Но, кај мене нема такво топче има само нешто како рез. Дали тоа може да биде тој синусот или е нешто друго?
И кај мене немаше топче а имав синусно влакно, мене ми беше како цртка од 3 цм од прилика и ми лигавеше. Најдобро ти е да отидеш на пластична хирургија да те види доктор па ќе ти каже што и како е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Мислам на Бијонсе и на некој друг..што е битно.
Проба ли ти со локум да се излечиш:lolzz:
Кога би го имал тој проблем, би се распрашал прво, но не гледам како би било битно тоа за тебе.
Не верувам дека би ја послушал таа лекарка.
Занеш, денес, во оваа здравствено реформирана Македонија, не може човек да верува секому кој вели дека е лекар. Па побогу, бијонс е лекар па види што све лупа овде.
...оти сум спомната кај вашиот муабет, ќе ви реплицирам...
...може трескам за двајцата, но секогаш кога трескам нешто од медицинска гледна точка КАЖУВАМ И ЗОШТО Е ТАКА И ДАВАМ ОБРАЗЛОЖУВАЊЕ НА ИСТОТО, ако нешто имате против моето искажано овде на форум повелете „отворена сум за дебатирање“( како е модерно да се каже) прашајте зошто јас ќе ви кажам - затоа! никогаш не сум напишала нешто без поткрепа, не тој рекол, овој рекол туку, но со факти! знаењето на жалост кај нас не е мерило со имање диплома ( исклучоци ретки) што на жалост луѓето слепо веруваат на авторитет, а не на квалитет во процент успешни излечени пациенти и доколку мислите дека тропам не ме читајте, се надевам дека на многу други сум помогнала ! (y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom