Сепак не воскреснал?

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Епа изгледа си неписмен чим незнаеш да читаш. Ти кажав дека на книгите и писанијата од тоа време пишува дека воскреснал. Ај ти мене најди ми доказ што постои од тоа време (писание или било што) дека не воскреснал.
Ти глупа си или се обидуваш да бидеш ... никој не видел како воскреснува, што значи дека нема доказ дека воскреснал, што е одличен доказ дека не воскреснал! Тоа што стои во написите е пропаганда. Они сакале да го привлечат народот со тоа што му кажувале бајки дека исус или нз кој тамо правел од тикви - туршија, и на крај воскреснал! Башка во вест на насловна пишуваше дека ги нашле коските на исус ... во јапонија!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти глупа си или се обидуваш да бидеш ... никој не видел како воскреснува, што значи дека нема доказ дека воскреснал, што е одличен доказ дека не воскреснал! Тоа што стои во написите е пропаганда. Они сакале да го привлечат народот со тоа што му кажувале бајки дека исус или нз кој тамо правел од тикви - туршија, и на крај воскреснал! Башка во вест на насловна пишуваше дека ги нашле коските на исус ... во јапонија!
?????????????????????????

Дај брзо „..клипче и линк...„ за ова болтуваново...
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
http://star.vest.com.mk/default.asp?id=160527&idg=8&idb=2542&rubrika=Kaleidoskop



ШИНГО, Јапонија (ДПА) - Сино-бел патоказ на селска улица покриена со снег го покажува патот. По долго патување, се наближувате до "Гробницата на Исус". Меѓутоа, ова не е Блискиот Исток, туку Шинго, селце во префектурата Аомори во северна Јапонија. Селото со три илјади жители, што се наоѓа седум часа возење северно од Токио, привлекува посетители не само со локалните специјалитети како сладоледот со вкус на лук, туку и со една необична легенда.
Според фолклорот на Шинго, Исус од Назарет, што во христијанството се почитува како Божја инкарнација, а Муслиманите го сметаат за пророк, не умрел откако бил распнат на Голгота во близина на Ерусалим, туку 10 илјади километри кон исток, во Јапонија.
А еве како се случило тоа: "На 21 година Исус дошол во Јапонија", кажува претставникот на селото Норихиде Нагано. Оваа информација била најдена на свиток најден во 1935 година во далечната провинција Ибараки заедно со "тестаментот" на Исус во кој пишува дека тој поминал 12 години во Јапонија истражувајќи ја религијата и учејќи ги јазикот.
На 33 години, Исус се вратил во Јудеа, каде што бил распнат поради своето учење. Меѓутоа неговиот брат Исукири го заменил на крстот, а Исус избегал. Носејќи со себе едно уво на Исукири, прамен коса од Дева Марија и следен од неколкумина од своите апостоли, тој се вратил во Јапонија преку Сибир и Алјаска.
"На крајот стасал во ова село, се оженил со Јапонката Мијуко, имале три ќерки и живеел 106 години", вели Нагано, посочувајќи на двете земјени могили на кои има два дрвени крста.
Едниот е гробот на Исус, другиот е посветен на неговиот брат, објаснува тој. Но гробовите никогаш не биле испитани.
Ова не би било возможно без одобрение од господин Савагучи од соседството. Како еден од потомците на Исус, тој се сопственик на гробовите.
Савагучи не сака да се покаже пред сомничавиот посетител, а селаните зборуваат дека неговиот дедо бил повисок од просечните Јапонци. Неговиот нос бил подолг и имал сини очи.
Исто така, неверојатно е тоа што мештаните порано цртале крвче на челата на новороденчињата, далеку пред да дознаат за документите за гробницата на Исус во 1935 година. Бројот на докази се зголемува. Во исто време во близина на селото било најдено уште нешто интересно - пирамиди, постари од оние во Египет. Малку разочарува само тоа што денеска не може да се најдат камени градби што потсетуваат на пирамида - сите биле урнати во 19 век, велат мештаните. Облеката на старите земјоделци исто така потсетува на облеката што ја носеле библиските овчари, вели Нагано.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Одлично!

Сега, дај потруди се да објасниш зашто благодатниот Великденски оган, од Духот Свет, се јавува само на Великден и само во храмот на гробот Исусов во Ерусалим, а не се јавува во ова јапонско населено место?
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Одлично!

Сега, дај потруди се да објасниш зашто благодатниот Великденски оган, од Духот Свет, се јавува само на Великден и само во храмот на гробот Исусов во Ерусалим, а не се јавува во ова јапонско населено место?
ќе ти објаснам ... ама ти прво рече дека ќе ми објасниш како исус воскреснал. Да не заборави ... или немаш објаснување - дека непостои!
(ова објаснувањево глај да е потркрепено со цврсти и испитани докази)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ќе ти објаснам ... ама ти прво рече дека ќе ми објасниш како исус воскреснал. Да не заборави ... или немаш објаснување - дека непостои!
(ова објаснувањево глај да е потркрепено со цврсти и испитани докази)
1. Верувам дека Исус воскресна. Мојата е вера е доказ сама по себе, оти „...блажени се тие кои не виделе, а поверувале...„, рече Воскреснатиот.
2. На мојата вера, како на духовна категорија, не и требаат докази.
3. Потребно е ти да се потрудиш и да ме убедиш дека Он не воскресна.

За возврат, обајсни ми го екслузивитетот на великденскиот оган само за Ерусалим, а не за дотичното јапонско место.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Одлично!

Сега, дај потруди се да објасниш зашто благодатниот Великденски оган, од Духот Свет, се јавува само на Великден и само во храмот на гробот Исусов во Ерусалим, а не се јавува во ова јапонско населено место?
Огнот е знак дека таму не е гробот на Исус и дека џабе се берат верниците на тоа место. Огнот е сам по себе опасен, и уништувачки. Огнот не може да преставува љубов. Да беше тоа гробот на Исус ќе се слушаше милозвучна музика од карпите, ќе се ширеше прекрасен опоен мирис, ќе настануваа сами од себе од воздухот птици, славеи, ќе растеше одненадеш прекрасно цвеќе непосадено... а не опасен оган.

Тоа дедо боже ви дава абер да се мафните од таму, џабе му се клањате на погрешно место.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Огнот е знак дека таму не е гробот на Исус и дека џабе се берат верниците на тоа место. Огнот е сам по себе опасен, и уништувачки. Огнот не може да преставува љубов. Да беше тоа гробот на Исус ќе се слушаше милозвучна музика од карпите, ќе се ширеше прекрасен опоен мирис, ќе настануваа сами од себе од воздухот птици, славеи, ќе растеше одненадеш прекрасно цвеќе непосадено... а не опасен оган.

Тоа дедо боже ви дава абер да се мафните од таму, џабе му се клањате на погрешно место.

....рече лукавиот....
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Епа изгледа си неписмен чим незнаеш да читаш. Ти кажав дека на книгите и писанијата од тоа време пишува дека воскреснал. Ај ти мене најди ми доказ што постои од тоа време (писание или било што) дека не воскреснал.
Едноставно, не постојат книги и писанија од тоа време во кои пишува дека воскреснал. Најраните се околу 100 години после „опишуваниот“ настан.
 

debi7777

Girls in your city for night
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ти глупа си или се обидуваш да бидеш ... никој не видел како воскреснува, што значи дека нема доказ дека воскреснал, што е одличен доказ дека не воскреснал! Тоа што стои во написите е пропаганда. Они сакале да го привлечат народот со тоа што му кажувале бајки дека исус или нз кој тамо правел од тикви - туршија, и на крај воскреснал! Башка во вест на насловна пишуваше дека ги нашле коските на исус ... во јапонија!
Nikoj ne videl?! SAkas da kazes ti ne si videl? Pa ne si ziveel vo toa vreme! Kako mozes da kazes na nikoj, kogapo smrtta nad 5000dusi go videle voskresnat!
Lele vo Japonija! AUU! CCc.. kako utvrdile molim ti se... vo sekakvi prikaski veruvate, samo da se protiv Bog i Isus!
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Nikoj ne videl?! SAkas da kazes ti ne si videl? Pa ne si ziveel vo toa vreme! Kako mozes da kazes na nikoj, kogapo smrtta nad 5000dusi go videle voskresnat!
Lele vo Japonija! AUU! CCc.. kako utvrdile molim ti se... vo sekakvi prikaski veruvate, samo da se protiv Bog i Isus!
Јас пак имам слушнато Исус некаде во Паланка е закопан. И уште деке бил Македонец! Некој и во тоа верува! Во право си ДЕБИ, само не во она што вели Библијата!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.163
Ти глупа си или се обидуваш да бидеш ... никој не видел како воскреснува, што значи дека нема доказ дека воскреснал, што е одличен доказ дека не воскреснал! Тоа што стои во написите е пропаганда. Они сакале да го привлечат народот со тоа што му кажувале бајки дека исус или нз кој тамо правел од тикви - туршија, и на крај воскреснал! Башка во вест на насловна пишуваше дека ги нашле коските на исус ... во јапонија!
ХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХ
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:




Шо сеа Исус самурај го напраивте а?
Чим веруваш на весници, готово знам шо сорта си.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
1. Верувам дека Исус воскресна. Мојата е вера е доказ сама по себе, оти „...блажени се тие кои не виделе, а поверувале...„, рече Воскреснатиот.
2. На мојата вера, како на духовна категорија, не и требаат докази.
3. Потребно е ти да се потрудиш и да ме убедиш дека Он не воскресна.

За возврат, обајсни ми го екслузивитетот на великденскиот оган само за Ерусалим, а не за дотичното јапонско место.
ете Let 3 објасни ... башка ти потенцирав цврсти докази, а ти си неписмен чим ова ми го пишуваш.

Nikoj ne videl?! SAkas da kazes ti ne si videl? Pa ne si ziveel vo toa vreme! Kako mozes da kazes na nikoj, kogapo smrtta nad 5000dusi go videle voskresnat!
Lele vo Japonija! AUU! CCc.. kako utvrdile molim ti se... vo sekakvi prikaski veruvate, samo da se protiv Bog i Isus!
значи никој не видел како воскреснува, сите виделе дека го нема!!!
... освен ако не биле надрогирани или сл.
(и не реков дека сигурно е у јапонија, ама 100% не воскреснал.)

ХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХ
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:


Шо сеа Исус самурај го напраивте а?
Чим веруваш на весници, готово знам шо сорта си.
Не е битно ја у што верувам. Битно тоа што јас го тврдам има смисла, твоето женска, е апсутно - приказни за мали деца!
(иначе да ... читам статии во весници што ме занимаат, но не значи дека верувам)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.649
Поени од реакции
29.163
Не е битно ја у што верувам. Битно тоа што јас го тврдам има смисла, твоето женска, е апсутно - приказни за мали деца!
(иначе да ... читам статии во весници што ме занимаат, но не значи дека верувам)
А може ли да ми објасниш, чим се истакнуваш тука, кој е поголемо дете, ја шо веруам у нешто шо постои веќе 2000 години, или ти шо се ветрееш по глупи статии?
иначе доста ме замараш, ионака неможеш да ме разубедиш да верувам, ниту па ја тебе да веруваш. Ајт поздрав.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom