Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
Mene licno mi smeta vrski..brakovi..avanturi i tnt so razlicna vera a toa go mislat mozam da se kladam 90%od tuka
Pr.1:koj bi sakal sestra mu da ide so albanec??
Pr.2 koj albanec bi sakal sestra mu da ide so makednec
gi staiv ovie dva primera zatoa sto se najcesti pogotovo ovoj prviot
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
КАј мене верата и националноста никогаш не ми претставувале пречка. И шинтоистка нека е само битно ми е да се сакаме меѓусебе.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
КАј мене верата и националноста никогаш не ми претставувале пречка. И шинтоистка нека е само битно ми е да се сакаме меѓусебе.
Ни мене:), пошто не сум религиозен и претпочитам не религиозна типката да биди али сепак ако си има нејзино определување во што да веруе нека повели,само ми смета на пример ако е црнкиња, е стварно се тие грди.Другото све е добредојдено особено јапонки:)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Јас и понатаму си останувам на своето дека немам апсолутно ама баш ништо против врска/брак/љубов помеѓу припадници на различна вера или националност, безразлика и сум против сите тие кои стојат од страна гледаат и осудуваат немајќи друга работа ама тоа е тоа...Балкан.
Кај нас ќе поминат уште години и години за да бидат прифатени ваквите бракови ако воопшто некогаш стигнеме до тоа ниво.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Toa NE,ne doaga vo predvid.Za veligden sakam da si odam vo crkva,decata sakam da si gi krstam koga ke umram ne sakam gola da me zakopaat vo bel carsaf zavitkana,sakam da si go slavam Bozik,sakam da veruvam vo isus i sakam istovo i ova mojot partner da go poseduva.
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Мене во никој случај не би ми сметало...Не би барал таа да ја прифати мојата вера.но секако ако имам деца со неа би растеле и би ги почитувале обичаите на мојата вера!
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мене во никој случај не би ми сметало...Не би барал таа да ја прифати мојата вера.но секако ако имам деца со неа би растеле и би ги почитувале обичаите на мојата вера!
Точно...Ни јас не би ја сменила верата нити пак би барала од него да ја смени својата, а на децата би им оставила самите да си изберат што ќе прифатат и на која вера ќе припаднат.
 
P

Princ

Гостин
А име? Вообичаено религијата си носи свои имиња... Додуша, во моментов не ми текнува на едно име кое не е карактеристично за одредена религија (edit: или националност... кога партнерот би бил од друга националност) :)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
за врска да ,а за брак би размислила бидејки незнам какави се нема да бидат последиците ке ме испрталат со порталите одма од дома и веке никогаш нема да ми прозборат родителите
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Врска , па и брак со некој од друга националност - зошто да не, ама со некој од друга вера, јас лично не би се впуштила,си ја сакам верата и за ништо на свет не би ја менувала
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
врска можи,но брак никако...:baeh:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Toa NE,ne doaga vo predvid.Za veligden sakam da si odam vo crkva,decata sakam da si gi krstam koga ke umram ne sakam gola da me zakopaat vo bel carsaf zavitkana,sakam da si go slavam Bozik,sakam da veruvam vo isus i sakam istovo i ova mojot partner da go poseduva.
Па не те тера некој вера да менуваш.Ти ако го сакаш партнерот ќе го прифатиш таков каков што е,а верувам и он тебе,а под таков каков што е подразбирам и верска определеност.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..нема шансе...нооу веј...незнам зашо ама ми изгледа мн глупо...едноставно глупо би било..и што с епосле децата жити се..или пак за авантура една..коај моем да си најдем некој од моја вера...:toe:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Во никој случај не сум против, сметам дека љубовта не знае за никаква вера или националност. Меѓутоа, во ова наше општество, посебно со нашава ситуација, во нашава земја мислам дека и нема баш многу вакви врски или фамилии што опстоиле.
Прво треба да се расчистат сите предрасуди и дискриминации, па после ќе можат ваквите врски да успеат.
А на оние на кои веќе им успеала врската, алал им вера за трудот, за борбата, за огромната љубов и за силата која ја имале да се борат против едно општество.
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Лично никогаш не би влетала во врска со некој од друга вера.Можееби сум малку конзервативна но се сложувам со колегите-кајганџии дека навистина е убаво чуство кога на Велигден чувам свека или на Божик одам во црква.Јас сум христијанка.Моите деца сакам да бидат христијани а не семи незнам што.Понатаму кога ке бидат доволно зрели сами нека разлимслуваат дали ке веруваат или не.е сега, некој ова прашање одма го поврзува со љубовта.Да не се лажиме ама не е баш така идеално кај нас па да се откажуваш од се за љубовта.Балкан-да , да ова е балкан.И лугето нека сфатат дека можеби ке се сменат работите ама сигурно не во наштите генерации.Ние живеем ево ова време кое ви се бендисувало или не тоа е.Време на верски разлкики.И време кога ниту еден родтел, брат нема да сака девојчето да се омажи за од друга вера ни обратно, нема да сакаат ни да им се донеси девојка од друга вера освен ако не ја прифати.Така да да не се лажеме многу.Размислете кај живееме и не фантазирајте.Останатите што пробале цел живот се шиканирани од најблиските а незнам што без нив.Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom