Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
сакав да ја читам темава цела, ама само неколку коментари беа доволни да сменам мислење...

неинформираност и необразованост, робови на предрасуди

неубо

ама, да не судам... да си кажам на темава

женет сум со полу-Германка, полу Македонка, од мешана православна, католичка и „јеховини сведоци” фамилија....

карма караш... ич не ми е гајле...

имам дете со Србинка... пошто бев млад и луд коа склепав то детето, можеше лесно да се случи да биди од било која националност мајката...

по игра на случајот најчесто сум бил во врска со Македонки, ама и со не-Македонките ми беше убаво :)

некое време си мислев дека не би бил среќен кога ќерка ми би била во врска или би се омажила за припадник од друга религија / нација...

ама ко ќе и дојди времето, само нека биди здрава и жива и СРЕЌНА со тој шо ќе си го избери САМАТА

шо сака нека е, само да ја сака, почитува...

шо ако е Македонец, ако ја омаловажува, ко шо е се почеста практика од нашите „големи фраери”...

ама едно знам, ако ја тепа, ни бог ни алах нема да му помогнат... :angry3: :violent1: :pishtoldz
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
StormAngel напиша:
И ја не би се земал со некоја од различна религија, ама затоа пак ич не би ми сметало да сврзам неколку секса со неа или било која друга од било каква религија или раса. :)
ОК-не се земајте!!! Ама едно сите да ве прашам : пукне кондом, остане бремена, нема шанси да абортира, ти си муслиман, и двајцата го воспитувате детето а она е православна... И?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Да вираскажам што најчесто се случува со религиски мешаните бракови?
Знам безброј примери на мешани религиски бракови кои повеке личат на лкошмарен сон одколку на брак баш заради спротивставеноста на религиите. Почнувајќи од тоа каво месо ќе се јаде а какво нема да се јаде, кои празници ќе се празнуваат а кои не се до тоа кое дете каква религија ќе наследи. Сите овие наведени нешта и не представуваат таков проблем во првите денови или години на бракот, но како луѓето стареат така се повеќе се вртат кон религијата, па сосема логично да им пречи начинот на кој живее или не живее нивниот брачен другар, а е во спротивност со нивната религија.Знам многу бракови помеѓу припадници на различни религии кои во почетокот изгледале прекрасно, а подоцма баш заради причините кои ги спомнав престанале или се претвориле во пекол. Размислете добро пред да склучите брак со припадник на друга религиска група. Она што во моментот ви изгледа дека поминува, подоцна, одкако кај секого од нас ќе настапат промени во начинот на сфаќање на животот, нема да помине, ќе ви создава огромни проблрми како и на сите други кои имале слична судбина.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Можеби имаш неколку примери конкретни да дадеш од твое искуство? Јас познавам многу мешани бракови коишто функционираат на начин далеку подобар од луѓе коишто одбиваат да се мешаат.

А расата? Би се смешале ли со некој од друга раса ? (Да ве ебат црнците да ве ебат!!! :pos: )
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Можеби имаш неколку примери конкретни да дадеш од твое искуство? Јас познавам многу мешани бракови коишто функционираат на начин далеку подобар од луѓе коишто одбиваат да се мешаат.

А расата? Би се смешале ли со некој од друга раса ? (Да ве ебат црнците да ве ебат!!! :pos: )
Ретки се тие примери џабе везеш:icon_lol: Колку и да се обидуваш да не увериш дека е ОК мешањето -не успева.Едноставно премногу фактори влијаат на тоа да луѓето од различна религија не се мешаат.Не зборам за сите и не зборам дека тоа е правило но во повеќето случаи е така.

А за друга раса-да,би се земала ама доколку сме иста религија :wink:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Па нормално е дека се ретки де : затоа и барав да ми даде такви примери :pos:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Па нормално е дека се ретки де : затоа и барав да ми даде такви примери :pos:
MandraK убаво си кажа што како каде зошто -у врска со мешаните бракови.Што сакаше ти да ти каже-Стојна и Јусуф од село Јурумлери се земаа 2000 и разликите во нивниот брак се преголеми...?
Тие примери се далеку позастапени од твоите каде што на двајца луѓе од различна религија им тече мед и млеко.Мислам да не идеме со глава у ѕид :zid: реалноста е таа :wink:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Dani^^^ напиша:
MandraK убаво си кажа што како каде зошто -у врска со мешаните бракови.Што сакаше ти да ти каже-Стојна и Јусуф од село Јурумлери се земаа 2000 и разликите во нивниот брак се преголеми...?
Тие примери се далеку позастапени од твоите каде што на двајца луѓе од различна религија им тече мед и млеко.Мислам да не идеме со глава у ѕид :zid: реалноста е таа :wink:
Извини ама сеа се губиш - какво мед и млеко какви мои примери. Тетка ми у Кичево или пола фамилија у Тетово, Дебар, Струга, Охрид? За кој контекст збориш? Кои се “моите“ примери?

Не те сфатив ама уопште!!! Извини...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Можеби имаш неколку примери конкретни да дадеш од твое искуство? Јас познавам многу мешани бракови коишто функционираат на начин далеку подобар од луѓе коишто одбиваат да се мешаат.
За ова зборев.Наспроти примерот на Мандрак дека мешаните бракови најчесто се претвораат во пекол ти даде пример дека познаваш многу кои што функционираат супер(мед и млеко:)).Јас затоа ти реков дека тие што ти ги знаеш се редок пример за еден мешан брак.Почесто во реалноста се случува она што Мандрак го кажа него она што ти го кажа:wink:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Па и не се баш ретки. Десетина се само од мојата фамилија а останатите се луѓе коишто живеат во Македонија и се на број... Уф - многу!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Па и не се баш ретки. Десетина се само од мојата фамилија а останатите се луѓе коишто живеат во Македонија и се на број... Уф - многу!
Нека биде и така...само кажи ми дали сите тие луѓе цврсто стојат до својата религија и си ги слават своите празници и си идат у црква,џамија и тн или праат доста отстапки ? И како ги воспитуваат своите деца?Која религија се тие?Ова стварно те прашувам ме интересирало од секад тоа
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Па до верата стојат и си ги почитуваат традициите а за религија - ти реков : опасно е да се збори со такви термини посебно кога се вештачки наметнати некаде кон средината на инквизицијата :wink:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Па до верата стојат и си ги почитуваат традициите а за религија - ти реков : опасно е да се збори со такви термини посебно кога се вештачки наметнати некаде кон средината на инквизицијата :wink:
Добро не е битно како се наметнати али еве да речеме жената е православна а мажот муслиман така?Што ќе биде детето?Дали воопшто ќе го воспитуваат во одредена насока поврзана со верата,традицијата на одредена вера ?И дали некој од тие што ги знаеш се откажал од својата вера за да се земе? :raz:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Dani^^^ напиша:
Добро не е битно како се наметнати али еве да речеме жената е православна а мажот муслиман така?Што ќе биде детето?Дали воопшто ќе го воспитуваат во одредена насока поврзана со верата,традицијата на одредена вера ?И дали некој од тие што ги знаеш се откажал од својата вера за да се земе? :raz:
Macedalien напиша:
Дали јас сум растен во таа религија или во 200 метри квадратни тоа не знам. Воспитан - да! Ама сепак со право на избор!!! Религијата е наследна додека верата е лична и персонална работа помеѓу тебе и бог. Ниту света петка, десетка, стотка или иљадарка или пак еден танк масло од Благој Ѓорев нема да те спасат ако ти самата не веруваш во Бога и не ја живееш/олицетворуваш таа вера.
Еве ти го одговорот од маце.. :icon_roll
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Dani^^^ напиша:
Нека биде и така...само кажи ми дали сите тие луѓе цврсто стојат до својата религија и си ги слават своите празници и си идат у црква,џамија и тн или праат доста отстапки ? И како ги воспитуваат своите деца?Која религија се тие?Ова стварно те прашувам ме интересирало од секад тоа
Де, де ... као секој ден во основа е муабет за религија па што ќе прават ако се застапени две различни религии во семејството? А уствари што толку замарање како ќе се воспитуваат децата? Основите на религиите не се донекаде исти? Што е правилно и добро и што е грешно? А во детали ... кој уствари во денешно време оди во детали со религииве? Или па разните обичаи освен за големите празници Велигден, Бајрам ... ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom