Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Citam vreme da:)Citam i mnogu drugi raboti tuka si vo pravo a i se shetam:).Samo ne si vo pravo za pienjeto kafe ne pijam.Jas sum sfatil toa za Makedonija a ti ednas sfati deka Makedonija e drzavata od kaj sto poteknuvas i sfati deka barem malku treba da ja pocituvas zaedno so tvojata nacionalnost.Ili mozebi ne si Makedonec pa za toa vaka zboruvas?
kakvo e toa prasanje dali mi koristi nacionalnata pripadnost?T.e. veke gledam sto sakas da kazes ti se gledas niz nekakva korist?Nacionalnata pripadnost ne treba da ti koristi taa te odreduva koj si sto si koj ke bides.Sekoj covek treba da bide gord na svojata nacija zatoa sto taka ke bide gord i za sebe samiot.Ocigledno toa tebe ti nedostiga.Nemas nikakva gordost i nikakva svetost.Ne bidi destruktivec i da se obiduvas da go rusis opstestvoto poradi tvojata vnatresna borba.Tesko e da se zivee taka pretpostavuvam...
Koga se kaj rasizmot i fashizmot sto pati sum kazal a potseti se i ti ocigledno mrazis istorija(te potseka na nekoi termini povrzani so nacija i nacionalnata pripadnost) FASHISTI bile albancite vo Vtorata Svetska Vojna a ne MAKEDONCITE.Rasizam odi vidi na Kosovo sto e na vo Makedonija.Tolku.Albanec doma da ti sheta niz kuki hehe shala.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
SLaCk напиша:
Site vie sto se pravite mnogu liberalni nemate vsusnost domasno vospituvanje i cuvstvo na nacionalna pripadnost.Vasiot liberalizam i pacifizam se dolzi na vasata linija na pomal otpor vo spravuvanje so problemite.Citajte go vo denesno VREME otec Metodija Zlatanov iako ne e bas vo vrska so temava ama dobro e napisano za necii bozemni "slobodoumni mislenja".Vie sakate da se sprotistavite na mnozinstvoto so toa sto pravite se obratno od nego a ne toa sto smetate deka e vistinsko i pravilno.
Bi se zemal so zena sto e so slicna vera i nacionalnost na mojata. Na primer so Albanka ne bi se zemal nikogas zosto nemame nisto zaednicko edni so drugi (dobro osven konfliktite:)) ).
Da sakala prirodata(ili mozebi Gospod) ke sme bile site ista vera ista nacionalnost no ne sme i taka treba da ostane.Vasite razmisluvanja vodat kon toa da eden den nie site bideme isti a ke se razlikuvame samo po toa dali nekoj ima zeleni ili plavi oci ili nekoi drugi fizicki razliki.Toa e vasiot svet na slobodoumni luge?Site da bideme isto?Vidi Mile paradoks...
Лошо ...
А болдираното ... ни природата ни Господ не ги дале сите тие вери, религии итн, а за жал ќе останат многубројни но не дека така треба да биде. За да не ме прашаш од каде знам еве ти една најосновна причина ... сите разлики не површни, во суштина сите сме луѓе.
Поздрав:wink:

п.с. Слак, повеќе ми делуваш на патриот отколку на верник.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Не се работи за расизам. Постојат други реални проблеми.
Што ќе биде тоа дете утре. Треба да се гледа малце унапред. Неговите другари сигурно ќе го игнорираат. Дали ќе оди во црвка или џамија?

Или битно е само дека таткото и мајката се сакале и се решиле да направат дете?

Значи сериозно треба да се размисли дали такво нешто е ок, не од расистички причини туку од реални. Двајца луѓе не можат да се борат против цело општество!

Бар ја така мислам.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
divine za poslednoto si vo pravo:).Tie dve raboti dodusa se povrzani.

Me boli toa koa ke procitam deka Makedoncite se ksenofobi i rasisti,a istive luge gi nema da komentiraat za statusot na zenite Albanki vo albanskite semejstva,za tivkoto brkanje na Makedoncite od nivnite domovi(a bogami i za otvorenoto brkanje od Aracinovo,Matejce i tn.).ne toa se tabu temi za niv.A dokolku nekoj Makedonec samo spomene takvo nesto odma sleduvaat etiketi rasist fashist diskriminator.Toa e bolest na pacifistite(antipatriotite).
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
SLaCk напиша:
Me boli toa koa ke procitam deka Makedoncite se ksenofobi i rasisti,diskriminator.
Македонците не се, лугето се, Македонци е голема работа немој да мешаш:ne:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
SLaCk напиша:
Me boli toa koa ke procitam deka Makedoncite se ksenofobi i rasisti,a istive luge gi nema da komentiraat za statusot na zenite Albanki vo albanskite semejstva,za tivkoto brkanje na Makedoncite od nivnite domovi(a bogami i za otvorenoto brkanje od Aracinovo,Matejce i tn.).ne toa se tabu temi za niv.A dokolku nekoj Makedonec samo spomene takvo nesto odma sleduvaat etiketi rasist fashist diskriminator.Toa e bolest na pacifistite(antipatriotite).
Воопшто не си во право.
Постојат кругови у општеството. Имаш мал круг, имаш поширок круг и имаш најширок круг. Ако првиот круг е семејството и ако тие се патриоти или пак уатевер или што и да е причината да се противат за ваква врска/брак, ондак истиот тој брак/врска не би бил успешен.
Поширокиот круг се другарите, а тие ако се исто така патриоти или што ти ја знам, пак ќе се противат и пак врската нема да опстане.
Најширокиот круг е луѓето што не ги знаеш, то ест цела држава.
Е ако целата држава се состои од луѓе од првата и втората категорија, ондак врската/ бракот пак не би успеал.
И обратното од сево ова ако круговите се со поразлично размислување.
И нормално, го имаш секогаш она малоооо крукче таканаречено ЈАС.

Ти текнуе?
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Citat Aristotel...Covek koj si e dovolen sam na sebe e ili Bog ili dzver.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ti si covek
Site luge se smrtni =
Ti si smrten

Ova e klasika.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Да не забегуваме од темава.
Тоа што ги прави темите интересни се разновидностите на размислувања. Да бевме сите согласни околу една дадена тема, ондак се би било монотоно.
Како и да е, мислам дека се сфативме. :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Кој свати свати, кој не ќе свати понатаму ... него Слак прибидејќи си патриот повеќе од верник, реплицирај на политика ... не ја мешај тука истата и без поголеми вреѓања.

п.с. Мотаро, тоа е неизбежно за децата затоа е темава што ние мислиме, и ако може некако малку по малку да го ублажиме тоа размислување што општо надвладува:)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
SLaCk напиша:
Citam vreme da:)Citam i mnogu drugi raboti tuka si vo pravo a i se shetam:).Samo ne si vo pravo za pienjeto kafe ne pijam.Jas sum sfatil toa za Makedonija a ti ednas sfati deka Makedonija e drzavata od kaj sto poteknuvas i sfati deka barem malku treba da ja pocituvas zaedno so tvojata nacionalnost.Ili mozebi ne si Makedonec pa za toa vaka zboruvas?
kakvo e toa prasanje dali mi koristi nacionalnata pripadnost?T.e. veke gledam sto sakas da kazes ti se gledas niz nekakva korist?Nacionalnata pripadnost ne treba da ti koristi taa te odreduva koj si sto si koj ke bides.Sekoj covek treba da bide gord na svojata nacija zatoa sto taka ke bide gord i za sebe samiot.Ocigledno toa tebe ti nedostiga.Nemas nikakva gordost i nikakva svetost.Ne bidi destruktivec i da se obiduvas da go rusis opstestvoto poradi tvojata vnatresna borba.Tesko e da se zivee taka pretpostavuvam...
Koga se kaj rasizmot i fashizmot sto pati sum kazal a potseti se i ti ocigledno mrazis istorija(te potseka na nekoi termini povrzani so nacija i nacionalnata pripadnost) FASHISTI bile albancite vo Vtorata Svetska Vojna a ne MAKEDONCITE.Rasizam odi vidi na Kosovo sto e na vo Makedonija.Tolku.Albanec doma da ti sheta niz kuki hehe shala.
Ниту си приморан да го прифатиш, ниту пак човештвото ги дели твоите ставови (колку што можев да оценам од реакциите). Да да - албанците биле фашисти ама фашистите биле луѓе што дискриминирале на национална, расна и верска основа. Истото го прават и таквите како тебе :wink: а и ти во моментот. Просто и едноставно : генерализираш, дискриминираш и правиш се што правеле фашистите. Нели!

Е па сега види ти каков си СЕГА и остави го минатото. Умрениот со умрениот - живиот со живиот! Збориш за Втора Светска Војна. Дали тоа треба да значи дека си останал во тоа време? Да те потсетам само дека 60 години поминаа значи напрај си апдејт на филозофијата...
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Macedalien,

Истото ова кажи и го на некоја мајка што загубила син во педерската војна што се случуваше во македонија. Дека било што било, од денес ќе пиете кафе заедно со тој и тој. Живиот со живиот, умрениот со умрениот. А?

Тешко пријателе.
И ја сум против национализам и расизам, ама јебига. Thats just the way the things are.

Секаде у свет тоа постои, сакале да признете или не!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
moTaro напиша:
Macedalien,

Истото ова кажи и го на некоја мајка што загубила син во педерската војна што се случуваше во македонија. Дека било што било, од денес ќе пиете кафе заедно со тој и тој. Живиот со живиот, умрениот со умрениот. А?

Тешко пријателе.
И ја сум против национализам и расизам, ама јебига. Thats just the way the things are.

Секаде у свет тоа постои, сакале да признете или не!
Ако веќе навлегуваме во тоа ... не се убивале христијани со христијани? Кого да мразиш повеќе ако ти се случило тоа? Лошото е што све се генерализира, и ради тоа има вакви недораснати мислења ... да не ме сватите погрешно, не мислам конкретно на никој од тука:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom