Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.506
Поени од реакции
47.681
јок бе, од такви бракови испаѓаат ликови ко Лазе Еленовски :)
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Мешаните бракови/врски се премногу малку по број за да можеме да направиме било каква споредба, или да мавнеме еден просек. Најверојатно и најлогично ми е да речам дека како и се останато, и во ова нема правила. Сите познаваме по некој поблизок или подалечен што стапнал на тој луд камен :))) и имаме различни работи слушнато/видено кај нив, ама јас лично никогаш не сум си дозволил да донесам некаков заклучок од сето тоа преку кој ќе се водам.
Најприродно ми изгледа да речам дека некои бракови/врски одат, без разлика вера/националност/па дури и пол, некои други не.
Тоа е тоа ...
Ако не им иде у бракот тоа може да биде последица од многу други причини изолирани од тоа дали се од различна вера или не ...
 
Член од
14 јуни 2009
Мислења
147
Поени од реакции
21
абе да, ама кога таа што ја сакаш еден ден како гром од ведро небо ќе ти се јави расплакана да ти каже дека нејзините ја бркаат од дома, работите земаат друг тек...почињаш да се замараш со работи несвојствени за една врска...притисок...треба да се исклучиш и да не се замараш..како да не било и како да е ништо битно- а уствари е многу битно..ако го занемариш проблемот можеш да тераш одредено време али кад тад ќе ве спука стварноста и тоа неспремни...а ако не го занемариш тогаш ти викам-далеку е од конвенционална врска...па човече неможеш ни да и се јавиш кога било, треба да темпираш, да пазиш на најбанални работи..неможеш ни да се искараш на раат без да имаш грижа на совст..онаква невина караница...увек ќе ја сожалуваш зашто ризикува и оди против своите..а во љубов нечини да го сожалуваш другиот..не е здраво за врската..и миљон други работи..
ај кога од страна мрчат кој ги тркала...ама кога семејството е против тоа...заебано е
замисли да идете со девојка, да ја сакате и нон стоп некој да ви мрчи за неа..и дома и надвор...нон стоп..секој муабет за политика, секој стереотипен муабет...те кине и те нервира...треба да се испокараш со пола друштво или да си ќутиш...а неможеш да се воздржуваш секогаш пошто ти смета...таа што ја сакаш индиректно ја ругаат и ти ја ставаат во ист кош со некој пробисвет и шљам...што го има секаде..и кај нас и кај нив..и ти е криво...и секогаш имаш некој страв за неа или незнам како да кажам..некое заебано чувство дека можеш да ја изгубиш за најбанална ситница..или од друга страна да се реши да си иде од нејзините и да продолжи со тебе..кај ќе идете-што ќе правите-како ќе се справите..ипак живееме у Македонија, овде не е холивуд...е сега ова помножи го пута два за албанка која е во врска со македонец(со тоа што стравот кај неа е баеги поголем, зашто е нејзин личен...семејството не ја прифаќа во врска со друга националност и вера)...
треба и двајцата да се погодат мирни и сталожени и полека полека да си ја изградат врската да биде јавна..а со тоа и нормална..и јасно-искрено да се сакаат...најискрено...
..а за брак незнам како би било..сум замислувал али не можам да кажам како би било
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
нашето наше, нивното нивно..вервајте така поубо се живее.

поарно да не се мешаме.
 
Член од
14 јуни 2009
Мислења
147
Поени од реакции
21
ништо не правиме така...работите некад мора да се сменат..тие сме што сме..тука сме.. и мора да научиме да се мешаме некако..или па да се испотепаме и да дозволиме светов да си игра курташак со нас, како што и прави..или да се федерализираме..што не смее да се деси..не смее и не давам

се надевам дека за неколку генерации работите ќе се сменат...тешка е веројатноста ама се надевам
 
Член од
9 август 2009
Мислења
46
Поени од реакции
1
Насловот на темава баш ја опишува мојата фактичка ситуација :( :( :(
 
P

Princ

Гостин
Сподели тогаш што и како, не воскресувај теми скоро 1 година стари за џабе :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Vie skoro site aludirate na slucai na Balkanot, kajsto sme so odreden mindset. A sto posiroko? Sto so brakovi sto se crnec-belkinja (ili obratno), arap/belkinja (ili obratno), azijatec/crnkinja (ili obratno)?

Maz mi raboti se eden decko sto e musliman i e zenet (so 3 deca) za hristijanka. Si imaat razbiranje. Ali, sve si zavisi od individuata dali toj brak moze da uspee.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Јас имам добар другар од мешан брак,мајка му македонка(православен христијанин) татко му турчин(муслиман).Кога го прашав како се декларира, ми вика јас сум атеист.Никогаш немал некои поголеми проблеми ради тоа што е дете од мешан брак, а живее во доста конзервативна средина и поприлично мало место,очигледно луѓето и околината го прифатиле бракот на неговите како нормално нешто.
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
bravo i jas mislam taka :)

--- надополнето ---

jas imam decko koj e musliman turcin i sve e super :) iako jas sum hristijanka :)

--- надополнето ---

a i nesto interesno..i za rodenden mu kupiv kniga za budizam :D
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Prvo da se izjasnam na temava :salut:
Ne sum nekoj pregolem vernik, ama od toa sto me naucile od doma, mozam da kazam deka lugeto gi delam samo na dobri i losi! Druga podelba ne priznavam! Ne sum protiv takvite vrski odnosno brak, zatoa sto site sme od krv i meso! Licno jas sum vo takva vrska!
Vtoro sakav da kazam mojata prikazna (znaci od prva raka:uvo: :) )...i baram sovetce
I ja imav nekoja averzija sprema "takvite" luge.....i onda...toa nikogas ne veli nikogas stapuva na scena...i se desi sto se desi! Na 16 godisna vozrast pocnav vrska so "takov"....traese pola godina, pa raskinavme, zatoa sto me izneveri so druga ( ne go obvinuvam mal bil on togas)! Ali ostanavme u kontakt, ete povise godini! Vo site tie godini ja i on, komuniciravme i si kazuvavme bas se! Posle tolku godini, sega sme 22 godini...se dogovorivme da se vidime pak na kafe, i pak se razgore ona stara ljubov pomegu nas dvajca, pocna toa intenzivno komuniciranje, prakanje na sms, javuvanje na mob, gledanje! On..totalno polude po mene, mi se javuva sekoj den, mi kazuva kolku me saka, kazuva deka jas sum bila negovata prva i posledna ljubov, i deka bil mal i zelen u taa glavata, koga me izneveril, kazuva deka sega se smenil, e zrela osoba, ima dosta propatuvano i sl..! Saka da se verime, a mene mi e malko strav, on mi rece nema zosto, jas mozebi sum so muslimansko ime i prezime, ama ne sum vernik....toa ide kao oslesnuvanje za mene! Ajde malo onie so vakvo iskustvo, da mi objasnat kako mozam da se spravam so ovaa situacija!!! Dali mislete deka on toa go pravi samo kolku da me ima, ili se raboti za prava ljubov???
Pozdrav:back:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Prvo da se izjasnam na temava :salut:
Ne sum nekoj pregolem vernik, ama od toa sto me naucile od doma, mozam da kazam deka lugeto gi delam samo na dobri i losi! Druga podelba ne priznavam! Ne sum protiv takvite vrski odnosno brak, zatoa sto site sme od krv i meso! Licno jas sum vo takva vrska!
Vtoro sakav da kazam mojata prikazna (znaci od prva raka:uvo: :) )...i baram sovetce
I ja imav nekoja averzija sprema "takvite" luge.....i onda...toa nikogas ne veli nikogas stapuva na scena...i se desi sto se desi! Na 16 godisna vozrast pocnav vrska so "takov"....traese pola godina, pa raskinavme, zatoa sto me izneveri so druga ( ne go obvinuvam mal bil on togas)! Ali ostanavme u kontakt, ete povise godini! Vo site tie godini ja i on, komuniciravme i si kazuvavme bas se! Posle tolku godini, sega sme 22 godini...se dogovorivme da se vidime pak na kafe, i pak se razgore ona stara ljubov pomegu nas dvajca, pocna toa intenzivno komuniciranje, prakanje na sms, javuvanje na mob, gledanje! On..totalno polude po mene, mi se javuva sekoj den, mi kazuva kolku me saka, kazuva deka jas sum bila negovata prva i posledna ljubov, i deka bil mal i zelen u taa glavata, koga me izneveril, kazuva deka sega se smenil, e zrela osoba, ima dosta propatuvano i sl..! Saka da se verime, a mene mi e malko strav, on mi rece nema zosto, jas mozebi sum so muslimansko ime i prezime, ama ne sum vernik....toa ide kao oslesnuvanje za mene! Ajde malo onie so vakvo iskustvo, da mi objasnat kako mozam da se spravam so ovaa situacija!!! Dali mislete deka on toa go pravi samo kolku da me ima, ili se raboti za prava ljubov???
Pozdrav:back:
Многу тешко дека некој ќе процени дали се работи за вистинска љубов освен тебе. Значи, многу убаво размисли за чекорот кој го превземаш. Разговарај со твоите родители. Прашај дали ќе ја прифатат оваа врска, дали би прифатиле потоа и брак. Мој совет е да не се избрзува.
Одлуката е твоја!:)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Што има да прашува родители. Прашување родители за дечко/девојка ти е најглупав потег у свет.
Иначе све додека прашуваме други, посебно родители, за врска или брак, се до тогаш ова ке биде проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom