Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
8 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Врска помеѓу личности од различни религии

одам со албанец и многу се сакаме.....И кажав на мајка ми за нас бидејки секогаш се и кажувам..... она не го подржува тоа.... ми даде фора неколку дена да раскинам со него.... незнам дали да ја лажам и да се борам за тоа шо го сакам или да прекинам со него иако ке ми е многу тешко...... ве молам пишете шо мислите вие........хелп:nesum:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
одам со албанец и многу се сакаме.....И кажав на мајка ми за нас бидејки секогаш се и кажувам..... она не го подржува тоа.... ми даде фора неколку дена да раскинам со него.... незнам дали да ја лажам и да се борам за тоа шо го сакам или да прекинам со него иако ке ми е многу тешко...... ве молам пишете шо мислите вие........хелп:nesum:
па најдобро би било да се потрудиш да ја убедиш мајкати.. ако треба и дечкото нека дојде и да разговарате со мајкати .. да покаже дека дечкото е добар и не е така како што мајкати замислува..( стандартни предрасуди за албанците) ако не бива јбг најди од твоја националност и ајт :toe:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Јас искрено не би сакала мое дете дома да ми донесе албанец/ка а грк па уште помалце. Но ако стварно се сакаат не би им растурила, едноставно ќе се обидам да го прифатам тој факт. А на крајот на краиштата па што е крив човекот ако се родил таму:toe: Напротив може да е попаметен и пообразован отколку некој од тука, па ако размислам подобро - боље би било да биде добар албанец, него лош македонец...
 
P

Princ

Гостин
одам со албанец и многу се сакаме.....И кажав на мајка ми за нас бидејки секогаш се и кажувам..... она не го подржува тоа.... ми даде фора неколку дена да раскинам со него.... незнам дали да ја лажам и да се борам за тоа шо го сакам или да прекинам со него иако ке ми е многу тешко...... ве молам пишете шо мислите вие........хелп:nesum:
Немој да ја лажеш, немој да се лажеш, и немој него да го лажеш. А ако почнеш да лажеш, нема да можеш крајот да го фатиш.
Најдобро решение ако се сакате е да ги убедите вашите. Ако тоа не е можно, најдете нови љубови.
Лажење и криење во никој случај не препорачувам.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
разликата е во тоа што ако е од различна религија верува во една лага плус!!!

а националноста не е проблем...за религијата ке треба некое време очите да си ги вадиме(без линкови) па ке видиме!!!

ако не ми се наметнуваат никакви обреди и разно разни играчици тогаш и религијата не е проблем:toe:

Love is univerzal(освен гејоња):toe:
 
Член од
14 јуни 2009
Мислења
147
Поени од реакции
21
одам со албанец и многу се сакаме.....И кажав на мајка ми за нас бидејки секогаш се и кажувам..... она не го подржува тоа.... ми даде фора неколку дена да раскинам со него.... незнам дали да ја лажам и да се борам за тоа шо го сакам или да прекинам со него иако ке ми е многу тешко...... ве молам пишете шо мислите вие........хелп:nesum:
...ja mozam da ti kazam od moe iskustvo...isto kako tvojata situacija samo smeneti ulogite, taa odluci da gi laze i deka so tek na vreme ke popustat, jas odluciv da ja poddrzam vo toa i da ne doznaat nejzinite...ke ti kazam samo deka kolku i da ste si super vie dvajca megusebe, tezinata koja ja nametnuva samoto krienje od okolinata i reakciite od okolinata, ke napravi eden od vas da popusti i da se izgubite eden so drug poradi red razlicni pricini...do den denes se kaam sto ne otidov da napravam oci vo oci muabet so nejzinite..makar i protiv nejzina volja...kako i da ispadnese barem ke znaev deka sum se borel na praviot nacin..zasto i taka i taka znaeja, samo mislam deka pogolem im bese stravot od okolinata, od rodninite, prijatelite..kako ke reagiraa tie, ke gi osuduvaa, ke im ostavese fleka vo semejstvoto..ali mislam deka sekogas ke se kaam bez razlika na toa...kako i da e da ne ti solam pamet.. ti si gi znaes tvoite...ispravno e da se kaze vistinata, no ne i najpametno(pak ke ti kazam zavisi od tvoite doma)...dokolku resite nekoe vreme da kriete ne zaboravajte da pravite muabet okolu toa kako se osekate poradi vasata vrska..kazuvajte si od vreme na vreme sve okolu taa situacija...razbirajte se...popustajte si...koga ke vi bide tesko licno na vas ne zaboravajte sekogas da se stavite i vo kozata na drugiot...neka proba da razbere toj kako ti e tebe kako makedonka, a ti kako mu e nego kako albanec....ako se kriete odredeno vreme potesko ke im bide da ve otkrijat zasto toj sigurno znae makedonski, taka da barem nema tolku da pagas vo oci koga ke ti se javi na telefon..kaj mene bese mnogu pozaebano - jas ne znam albanski..
edno ke ti kazam- znaj deka tvoite nikogas nema da se otkazat od tebe, duri i da se zakanuvaat so toa- nema da te otfrlat..kolku i da te zaplasuvaat, kolku i ti da se plasis veruvaj...ljubovta e najbitna, ne dozvoluvaj da te odvratat od nea...izigrajte pametno i stalozeno i pokraj toa sto umot i ljubovta ne odat zaedno..i ne zaboravajte na toa deka koga togas ke mora da iskocite pred vasite bez sram i da priznaete...
ebani sme site sto ziveeme na ovie prostori i zatucani sme do nemaj kade..i ednite i drugite...
pravete sto ke pravite i gledajte da uspeete i pokraj toa sto ke bide mnooogu tesko...vi posakuvam sreka najmnogu
P.S. se izvinuvam za duzinata na postot
 

Anul3_Srcul3

OpAsnA
Член од
8 јули 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ако има љубов јас мислам дека религијата тука не претставува проблем :toe:
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
прво треба да се види дали е вистинска љубов ако е тогаш сите препреки можат да се премостат:smir:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Различна националност ајде де....Различна вера не!
После шо празник ќе славам јас?Велигден сигурно не....
Како ќе ги крстам децата?
Од дома каква ќе е реакцијата?
Не можам да најдам некој наш?Шо потреба од мешање?
Значит јас немам ништо против другите религии...Многу мој добри другари биле муслимани и ден денес уште сум во контакт со нив,излегвиме,се дружиме.
Сепак кога станува збор за брак секој со своето...
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Различна националност ајде де....Различна вера не!
После шо празник ќе славам јас?Велигден сигурно не....
Како ќе ги крстам децата?
Од дома каква ќе е реакцијата?
Не можам да најдам некој наш?Шо потреба од мешање?
Значит јас немам ништо против другите религии...Многу мој добри другари биле муслимани и ден денес уште сум во контакт со нив,излегвиме,се дружиме.
Сепак кога станува збор за брак секој со своето...
Пак погрешно, ебаве религиите ...Го сакаш или не ? Тоа е поентата, а не тоа дали он слави Рамазан а ти Велигден ...

Иам другар кој е од мајка македонка, а татко бошњак т.е. муслиман , значи различни религии...Воспитан е со примеси од двете религии, му беа понудени и Библијата и Куранот, па сам да избере затоа што секој има право на тоа ...Он беше во недоумица, ама го избра Куранот и избра да е муслиман ама сепак не ги запоставува христијанските празници кои ги слави мајка му, па така секој Велигден си се рокаме со јајца, за Рамазан му идам на баклава , и се си е во ред ...

Не глеам причина зашо не би била со муслиман, се е до човекот и како тој ќе си ги нареди стварите у животот ...
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Пак погрешно, ебаве религиите ...Го сакаш или не ? Тоа е поентата, а не тоа дали он слави Рамазан а ти Велигден ...

Иам другар кој е од мајка македонка, а татко бошњак т.е. муслиман , значи различни религии...Воспитан е со примеси од двете религии, му беа понудени и Библијата и Куранот, па сам да избере затоа што секој има право на тоа ...Он беше во недоумица, ама го избра Куранот и избра да е муслиман ама сепак не ги запоставува христијанските празници кои ги слави мајка му, па така секој Велигден си се рокаме со јајца, за Рамазан му идам на баклава , и се си е во ред ...

Не глеам причина зашо не би била со муслиман, се е до човекот и како тој ќе си ги нареди стварите у животот ...

Ок секој со свое мислење....
Едноставно така сум воспитана бе!
И дали сум го сакала...Боооо па не е единствен...

А луѓето баш си се ок...Секогаш и ми помагале и сум помагала никогаш нема да им напрам проблем ак им требам за некоја услуга.По цели деној сум седела со другари/ки муслимани...Секогаш сум ги гледала само како другари или пак никогаш не сум помислила на некоја сериозна врска....
Ко прво дома ак дознает покољ ќе е...Неможам да си дозволам да прам такви драми...
Сум се знаела со личности шо биле во врска со некој од друга националност и на крај се завршило трагично!
Има и исклучоци не велам не....Меѓутоа треба да си спремен и на последиците.
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Ако има љубов јас мислам дека религијата тука не претставува проблем :toe:

Не??? Е тоj што нема искуство така од страна лесно е да се каже. Многу е тешко така со оглед дека еве на пример во моjот случаj ме пуштиjа на факултет со аманет :само муслиманин не. На другата страна се наjдов jас точно со тоj муслиманин и решивме да сме заедно....ааааама почнаа проблемите...еве требаше да идеме ова лето за Истанбул jас да се запознаам со неговите, ама на маjkа му и станало лошо. Со тоа автоматски доага забрана од неговиот татко jас да се доближам за сериозно до него или тоj до мене, му рекол бараj си туркина. И сега сме разделени , а и дваjцта се сакаме и тоа ни е jасно ама кога не бидува...не бидува. Може ке речете вие ако сакате да сте заедно, можете без тие да знаат. Целата работа после две три години станува сериозна и што тогаш?? Тогаш уште потешко и за дваjцата...А во мегувреме ако него или мене не дознаат за тоа , моjата фамилиjа се откажува од мене, него му скратуваат се што има и сме оставени сами на себе во студентски денови каде може jас да работам ке преживеам некакоо, ама тoj плака 2500 евра на година. Не е се така како што изгледа на сапуниците. :nenene:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Ок секој со свое мислење....
Едноставно така сум воспитана бе!
И дали сум го сакала...Боооо па не е единствен...

А луѓето баш си се ок...Секогаш и ми помагале и сум помагала никогаш нема да им напрам проблем ак им требам за некоја услуга.По цели деној сум седела со другари/ки муслимани...Секогаш сум ги гледала само како другари или пак никогаш не сум помислила на некоја сериозна врска....
Ко прво дома ак дознает покољ ќе е...Неможам да си дозволам да прам такви драми...
Сум се знаела со личности шо биле во врска со некој од друга националност и на крај се завршило трагично!
Има и исклучоци не велам не....Меѓутоа треба да си спремен и на последиците.
Епа ако се сите океј, си се дружела со нив шо е проблемот па да не моеш и дечко да имаш ? Не сфаќам, со тебе Исус господари или ти сама решаваш за тоа кого ќе сакаш и со кого ќе се омажиш ?
Исус треба да го прашаш за тоа дали ќе се мажиш за некој муслиман ?

Не мисли дека ја тебе те напаѓам, ти си дел од огромна популација на луѓе кои сметаат дека не треба да има мешани бракови...Јас на причините кои ги наведувате гледам со блага потсмев пошо нема еден посто логика у нив ...

Кои последици ? Примерот што ти го наведов е симбол за среќен брак со две деца , или па можда ти ако се омажиш за муслиман ризикуваш да го изгубиш наследството од твоите ? Вреди да се откажеш од некоја љубов за наследство ? Извини шо карикирам али не глеам други причини поради кои би можела да влезеш у конфликт со твоите ...
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Епа ако се сите океј, си се дружела со нив шо е проблемот па да не моеш и дечко да имаш ? Не сфаќам, со тебе Исус господари или ти сама решаваш за тоа кого ќе сакаш и со кого ќе се омажиш ?
Исус треба да го прашаш за тоа дали ќе се мажиш за некој муслиман ?

Не мисли дека ја тебе те напаѓам, ти си дел од огромна популација на луѓе кои сметаат дека не треба да има мешани бракови...Јас на причините кои ги наведувате гледам со блага потсмев пошо нема еден посто логика у нив ...

Кои последици ? Примерот што ти го наведов е симбол за среќен брак со две деца , или па можда ти ако се омажиш за муслиман ризикуваш да го изгубиш наследството од твоите ? Вреди да се откажеш од некоја љубов за наследство ? Извини шо карикирам али не глеам други причини поради кои би можела да влезеш у конфликт со твоите ...
Моја блиска роднина беше во брак во муслиман и сето то заврши трагично.
Едноставно од мала ми влезе то така во глава и неможам да го сменам мислењево.Имаа доста расправии во врска со религијата и мислам дека ако тој беше христијанин немаше таа да дојде до ова што е сега ама тоа е нели само претпоставка..
Другарка ми беше во врска со муслиман!Ти немаш појма шо се дешаваше кај неа дома и.....
На крај работава дојде до полиција,тепачки и уште 300 чуда...
Родителите односно фамилијава ми се се` што имам во животот.
Наследство?Хах....Ова стварно не ти требаше:smir:
Ок ти ми даде еден пример за среќно семејство!
Ти наведов само два примери кој не завршија среќно...А се разбират мислеа дека се сакаат и дека љубовта ќе ги победи сите препреки бла бла....Не испадна така....
 
P

Princ

Гостин
Мешаните бракови/врски се премногу малку по број за да можеме да направиме било каква споредба, или да мавнеме еден просек. Најверојатно и најлогично ми е да речам дека како и се останато, и во ова нема правила. Сите познаваме по некој поблизок или подалечен што стапнал на тој луд камен :))) и имаме различни работи слушнато/видено кај нив, ама јас лично никогаш не сум си дозволил да донесам некаков заклучок од сето тоа преку кој ќе се водам.
Најприродно ми изгледа да речам дека некои бракови/врски одат, без разлика вера/националност/па дури и пол, некои други не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom