Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Јас на оваа тема апсолутно и без никакво размислување би одговорил со грубо одбивање такозвано НЕ!Море каква и да е ама да не е македонка или православна(ај католик може) ама друга некоја вера.Ова го мислам и за онаква врска само а камо ли за поголема врска која води кон брак.Не би го гледал изгледот доколку верата е различна.Па мислам дека има доволно девојчиња и дечковци онака топ у скопјево и мк за да се најде.Не знам која е фората што идат со други вери.Ај у некои врски се јавило љубов.Ама многу има така.Дали за пари дали... море само Господ знае.НЕ знам младинава со кој памет накај Европска унија тргнала :uvo:

:):):):):):):)
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Што знам мене религијата не ми прави некоја разлика зашо и така не сум верник и не гледам како забрана за тоа ама пак од друга страна националноста ми е битна и на тоа би рекол НЕ..
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
IgoR_ViCiOuS напиша:
Јас на оваа тема апсолутно и без никакво размислување би одговорил со грубо одбивање такозвано НЕ!Море каква и да е ама да не е македонка или православна(ај католик може) ама друга некоја вера.Ова го мислам и за онаква врска само а камо ли за поголема врска која води кон брак.Не би го гледал изгледот доколку верата е различна.Па мислам дека има доволно девојчиња и дечковци онака топ у скопјево и мк за да се најде.Не знам која е фората што идат со други вери.Ај у некои врски се јавило љубов.Ама многу има така.Дали за пари дали... море само Господ знае.НЕ знам младинава со кој памет накај Европска унија тргнала :uvo:

:):):):):):):)
Прво ... а каков е изгледот доколку верата е иста?:pos2: :pos2: :pos2:

И второ ... ај у некои се јавило љубов, ама многу има така, дали за пари дали ... што ти беше муабетов всушност? И што врска има Европската унија со оваа тема? Ќе те молам ако ме прочиташ, подобјасни ми ... наведи некои појаки и позрели причини кога веќе грубо одбиваш со такозваното НЕ.
Ај кент блив ит!:tapp:

Darkwind напиша:
Што знам мене религијата не ми прави некоја разлика зашо и така не сум верник и не гледам како забрана за тоа ама пак од друга страна националноста ми е битна и на тоа би рекол НЕ..
Религијата не, а националноста ти прави разлика??? Немогуче ... или не ги разбираш поимите или незнаеш која работа е повредна ...:uvo:
 
S

Sasha

Гостин
Za mene site veri se isti,razlikata e vo toa sto Gospod e kazan so poveke iminja,a toj e eden,sekoj si ima pravo na izbor,jas licno nemam protiv koj so kogo ke bide vo brak,a poznavam i mnogu brakovi koi funkcioniraat duri i podobro od onie koi sto se so ista vera!
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
ljubov i religija... ednostavno kazano... ljubovta ne poznava granici i religii..ziveeme vo edno napredno specificno opstestvo kade sto nekogas tie vrski uspevaat ama i mnog zavrsuvaat tragicno.. ednostavno za tie zabrani religii veri sto i kako treba da se slucuva pa ne se mozelo se mozelo ... sto znam.. takvata sreka e pretvorena vo tajnost...koga ke izleze na videlina se socuva so ogorcenost od mn.protivnici na takvata ljubov...
a ljubovnata sreka bez blagoslov od najbliskite ne e ljubov
i da begas i da se kries na kraj sveta sekogas ke postojat luge sto se protiv takvi ljubovni vrski
licen primer e so mojot mn.dobar drugar sve mu beshe zavrsheno ali ete nekoj pomokni luge se protivea na taa negova ljubovna vrska so devojkata koja ja sakase i se zavrshi taka surovo...zal mi e za nego..
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
da bidam iskrena...premnogu sum mala za da se izjasnam vo vrska so ovaa tema no povozrasnite okolu mene :) sekogas mi kazuvaat deka ne...ne treba da bidat zaedno lugje so razlicni nacionalnosti...
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Јас мислам не! Зошто? Различни луѓе, различни религии, различни сфаќања, различни обичаи..... се’ различно! За мене е неприфатливо да сум со некој муслиман на пример :nenene: И не само за мене, за сите :toe:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
MAR MAR напиша:
Јас мислам не! Зошто? Различни луѓе, различни религии, различни сфаќања, различни обичаи..... се’ различно! За мене е неприфатливо да сум со некој муслиман на пример :nenene: И не само за мене, за сите :toe:
Според што тоа се различни луѓето што имаат различна религија од твојата?
Зар они немаат уста, нос, очи, нозе, срце... Зар они не го дишат истиот воздух што го дишеш и ти, зар не ја јадат истата храна? Зар не се биолошки и психички на ист принцип создадени, како и ти?

Остај ти религија, обичаи, сфаќања... Тие нешта не ти се потребни за да бидеш со некој. Една работа ти треба- љубов.
А и Муслиманите, и сите други нехристијани, исто така поседуваат способност да љубат, како и ти.

Во ред е што не прифаќаш врска со човек од различна вероисповед... Ама некако од погрешни причини го правиш тоа.

Јас на пример, не сум верник. Затоа религијата ми е најмалку важна. Националноста исто така.

Само единствен проблем што во нашево општество може да настане, се реакциите на останатите. Ќе те осудуваат, ќе те отфрлуваат... Зошто нели, не е битно тоа што се сакаме, туку тоа дали дечкото се моли у црква или у џамија. nemoguce: Членовите од семејството исто така би правеле проблеми... А можеби и самиот партнер, ако е верник.
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
PSYtisfaction напиша:
Според што тоа се различни луѓето што имаат различна религија од твојата?
Зар они немаат уста, нос, очи, нозе, срце... Зар они не го дишат истиот воздух што го дишеш и ти, зар не ја јадат истата храна? Зар не се биолошки и психички на ист принцип создадени, како и ти?

Остај ти религија, обичаи, сфаќања... Тие нешта не ти се потребни за да бидеш со некој. Една работа ти треба- љубов.
А и Муслиманите, и сите други нехристијани, исто така поседуваат способност да љубат, како и ти.

Во ред е што не прифаќаш врска со човек од различна вероисповед... Ама некако од погрешни причини го правиш тоа.

Јас на пример, не сум верник. Затоа религијата ми е најмалку важна. Националноста исто така.

Само единствен проблем што во нашево општество може да настане, се реакциите на останатите. Ќе те осудуваат, ќе те отфрлуваат... Зошто нели, не е битно тоа што се сакаме, туку тоа дали дечкото се моли у црква или у џамија. nemoguce: Членовите од семејството исто така би правеле проблеми... А можеби и самиот партнер, ако е верник.
Да, имаат ама јас не мислев на разликата во физичкиот изглед. Мислев различни во однос на нивниот начин на живеење зошо сигурно тие шо живеат во Африка на пример понаку живеат, имаат поинакви сфаќања за животот и светот воопшто. Јас на таква разлика мислев, се надевам ме разбра. :smir:
Да, сигурно би правеле проблем зато шо татко ми е верник кој во никој случај не би ми дозволил да имам врска со некој од различна религија, а и самата јас не сакам, па колку и да е посилно од мене, не би дозволила да се заљубам. :toe: :smir:
 
Член од
19 февруари 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
heheheheheeh

DOBRO BE LUGE DO KOGA KE GI GLEDAME GRANICITE KOI NEPOSTOJAT A CIE POSTOENJE NIE GO SOZDAVAME ZAREM BITNO LI E KOJ SUM STO SUM I KAKVA SUM ZAREM COVECKITE VREDNOSTI NE SE ZNACAJNI I VIDLIVI DOKOLKU VERATA E RAZLICNA ZAREM AKO MENE ME PRIVLECE LICNOST OD SPROTIVNA VERA NACIJA NE BITNO I AKO TAA LICNOST GI POSEDUVA VREDNOSTITE STO MENE BI ME NAPRAVILE SREKNA ZAREM JAS DA JA OTFRLAM SAMO RADI RAZLIKATA NA OBICAITE JAZIKOT ILI VERUVANJETO...JAS ISKRENO NE GLEDAM GRANICI NITI PAK NEKAKOV LIMIT I LUGETO NE GI CENAM PO IMINJATA NITU VERUVANJATA TUKU PO KARAKTERNATA BLISKOST SO MENE..A DEKA AKO E STEFAN ILI DENIZ ILI..NE BITNO NEMA DA GO PRIMETAM...LIKU VO ZABLUDA SI...:nenene:
Прво ... а каков е изгледот доколку верата е иста?:pos2: :pos2: :pos2:

И второ ... ај у некои се јавило љубов, ама многу има така, дали за пари дали ... што ти беше муабетов всушност? И што врска има Европската унија со оваа тема? Ќе те молам ако ме прочиташ, подобјасни ми ... наведи некои појаки и позрели причини кога веќе грубо одбиваш со такозваното НЕ.
Ај кент блив ит!:tapp:


Религијата не, а националноста ти прави разлика??? Немогуче ... или не ги разбираш поимите или незнаеш која работа е повредна ...:uvo:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
abe devojcinja ne mi e jasno zs kazuvate deka demek pod nikakvi uslovi ne bi go zemale nekoj so e na primer musliman....pa ne znaci deka ako e musliman ili sl deka e pomalku vreden...eve zamislete si nekoj od tie da e Tarkan ili Adrian Gadja :icon_ques :wink:
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Па ја мислев дека љубовта не познава граници...и дека се освојува....сеа сум збунет.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
MAR MAR напиша:
Да, имаат ама јас не мислев на разликата во физичкиот изглед. Мислев различни во однос на нивниот начин на живеење зошо сигурно тие шо живеат во Африка на пример понаку живеат, имаат поинакви сфаќања за животот и светот воопшто. Јас на таква разлика мислев, се надевам ме разбра. :smir:
Да, те разбрав, на тие разлики и мислев. Само сакав да потенцирам деква во својата суштина, сите сме исти, тоа е се.

Сеедно, и кога се однесува на различниот начин на живот... Зар не можат сите разлики да се надминат кога е љубовта во прашање?

Или што знам... Може мојот осврт кон проблемов е премногу идеалистички. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom