Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
Dragana напиша:
Za mesani brakovi jas mislam nikoj ne e!!!:pishtoldz Treba da si lud za da prifatis takvo nesto!:violent1: Pa pogotovo koga stanuva zbor za svojata kerka ili sin da venca so nekoja od druga nacionalnost, toa e stvarno mizerija. Jas licno ne se slozuvam.
Драганче, мило збориш за националност... дали знаеш што е тоа националност?дали ако тебе некој италијанец или американец ти понуди брак ќе го одбиеш? онака се знаете, се сложувате, се тоа... ама брак неее... е ова не ми е јасно зошто...
а може и насловов буни малку...
 

simonce*

SEXY
Член од
14 декември 2005
Мислења
290
Поени од реакции
3
ej luge sorry ako ja ima temava...
dali bi zapocnale vrska so nekoj/a od druga nacionalnost(albanec/ka,rom/ka)int..
ako bi zapocnale..zosto??
a ako ne bi zapocnale...zosto??

jas da bidam iskrena....ne..nikogas
a zosto...
glupo mi e
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Кратко и јасно ДА
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Очигледно на 2/3 од дискутантите не им се јасни поимите од насловот...
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Зависи од религијата, на пример да влезам во врска со муслиманка па и ако е Албанка ќе имам многу проблеми, како од моја страна а богами поголеми од нејзина страна.

Сепак би се воздржувал од долгорочна врска со девојка од друга религија, но краткотрајна авантура не би ми пречело ни најмалку
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Можда и би започнала али онака ништо сериозно.Не ги потценувам луѓето и воопшто не ми смета ниедна нација али сепак...
 
Член од
4 август 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Ja sum edna polovina od meshan po nacija brak vekhe 7 godini. Verata ne e ni bitna ama i dvajcata sme rodeni hristijani, ne deka praktikuvame odenje u crkva ili veruvanje u bog, ateisti ili kakvi sme...

Pa shto ako mazh mi ne se smee na vicovite za Mujo i Haso? Nie se zaljubivme eden u drug a ne u toa koj od kaj doaga. Ima razliki golemi u tradicii i kultura ama barem ima za shto da si napravime muabet navecher, taka sme si interesni eden na drug povekhe.
Na kraj kraevi doaga do samiot chovek koj e, kako ve pravi da se chustvuvate, dali se ispolnuvate eden drug, dali se poddrzhuvate iako so nekoi stvari mozhe ne se slozhuvate. Ljubov, pochit i verba khe najdete u chovek i nadvor od vasheto selo.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
272
Поени од реакции
1
Јас у никој случај не би се земала со некој од друга вера!!!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
MaLe4kA напиша:
Јас у никој случај не би се земала со некој од друга вера!!!
На темава душата и ја извадивме од коментирање, ама може уште еднаш и со поновите членови ...
Значи малечка, зошто толку категорично тврдиш дека не би се земала со некој од друга вера? Ако некој дечко е од друга вера, за тебе не е човек? Не ти е логично дека можеш да се заљубиш несакајќи токму во таков човек? Љубовта за тебе познава граници, а тие граници се токму верите или нациите? М?
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
So razlicna vera mnogu potesko.Vo sustina treba da ima mnogu ljubov,razbiranje, pocituvanje.Toa treba da go ima vo sekoj brak i vo tie sto ne se mesani.A fakt e deka se pomalku brakovi opstanuvaat,samo sto vo ovoj mesaniov ke treba da ima uste poveke primesi od navedenive zacini za formula za dobar brak, bidejki ke ima poveke problemi i situacii kade sto ke treba da se istrae.:toe:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Националноста не ми е битна, а религијата уште помалку. Таман работа да можам да контролирам во кого ќе се вљубам. Не можам да одберам дали ќе се заљубам во албанец или во турчин или во германец или во фарнцузин... Во љубовта нема ограничувања. Сите вие што се изјаснивте дека нема шанси да бидете со човек од друга вера или националност, ќе ве видам дали истото ќе го мислите ако сретнете еден ден таков човек и несакајќи се вљубите во него.
Прават проблеми семејствата... Затоа што на нашиве простори одсекогаш имало конфликти меѓу верниците од христијанската и муслиманската вера...
Ама не значи дека не може да успее.
Имам другар чиј татко е муслиман а мајка му православна. И ниеден од нив двајца не ја сменил верата поради другиот. Си живеат како припадници на различни вери, ги слават и муслиманските и христијанските празници, и Велигден си слават и Рамазан, и Божиќ и Бајрам...
Ако едниот од партнерите не инсистира другиот да ја прифати неговата вера, нема да има проблеми.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Татко ми е атеист. По националност - Хрват. Мајка ми е православна христијанка. По националност - Македонка. Се зеле без да се венчаат во црква, значи само граѓански брак. Со согласност на двајцата, што значи мајка ми, и нејзината фамилија го прифатиле татко ми таков каков што е. Кога сум се родила јас, мајка ми го прифатила ставот на татко ми, дека не сака да ме крсти и точка. Со текот на времето, татко ми омекнал. Заедно одат во црква, иако татко ми не се прекрстува. Важно, го почитува ставот на мајка ми, дека нема да се откажи од верата. И супер ни е. Никогаш не сме се скарале меѓусебно заради верата.

Јас сум атеист, по националност Хрватиња. Го прифатив ставот на татко ми. Едноставно, така сум воспитана од малечка и така се чувствувам. Е сега...Во поглед на друштвото, никогаш не сум имала проблем поради верската и националната припадност. Ни во врските, освен во една...Ми се додворуваше едно дете...Ми се допаѓаше и мене...И од муабет на муабет, ме праша како се презивам. Ме праша и за верата...Во моментот ко му го кажав моето презиме и мојата верска припадност, т.е. дека сум атеист, рече дека има итна работа, си отиде и никогаш повеќе не ми се јави. Се случи да се сретниме уште еднаш...И само ми рече: „Здраво невернику!” Тоа ме повреди многу, со недели немав излезено од дома.

Бев малечка за да ги сфатам тие предрасуди во врска со националната и верската припадност...И сеуште мака мачам со тоа...Како и да е, се научив да живеам со тоа, да си стојам на својот став. На кој му се допаѓа океј, на кој не, не мора да се дружи со мене, нека не ме гиба...

А мојот став за мешаните врски и бракови...Искрено, би се фатила и би се омажила ( кога ќе ми дојде време ) за некој од било каква национална и верска припадност, освен за муслиман, без разлика на неговата национална припадност. Како прво, јас нема да си дозволам да сум во врска со муслиман, а како второ, ни моите родители нема да ми дозволат. Би се дружела со муслимани, и се дружам...Ама врска или брак, во никој случај.

За тоа, заслужна е ситуацијата во нашата земја. Видовме што се се случи меѓу Албанците и Македонците, не мора да повторувам..Порано, можеби бил прифатлив мешаниот брак, нели тогаш владеело мотото „Братство и единство”, ама сега, многу тешко. Ниту Македонците сакаат да се мешаат со Албанците, ниту пак Албанците сакаат да се мешаат со Македонците.
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Мислам дека посериозен проблем може да настане само доколку се работи за муслиман + некоја друга вера или евентуално закрвени меѓу себе националности . Христијаните по правило се пофлексибилни без разлика дали се православни, католици, протестанти...
Еве ви искуство од прва рака.
Мојот брак е мешан. Јас сум Македонка, православна, а тој Пољак и католик. Се венчавме во православна црква, а децата ги крстивме во католичка. И можам да ви кажам дека досега ама баш никогаш, не сме наишле на проблем заради нашата различност. Напротив. Секаде каде што ќе се појавиме сме интересни, егзотични, будиме симпатии...Ги славиме и почитуваме и католичките и православните празници, одиме и во едната и во другата црква. И нема поголема среќа кога ќе ја чујам мојата ќерка која има 3,5 години како на совршено чист полски му се обраќа на татко и, за веднаш потоа мене да ми каже нешто на македонски. :icon_roll
 

Kajgana Shop

На врв Bottom