Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

N

NeMiRnA

Гостин
Licno za sebe vaka da si kazam,vaka dokolku ne razrabotam nekoi raboti ke kazam,deka ne,ne bi bila so nekoj od druga religija,a pa od druga strana poznavam mnogu semejstva sto se so roditeli od razlicni nacionalnosti i religii i sovrseno funkcioniraat,isto taka imam i drugari/ki od druga religija i uopste ne gi dvojam ili pak gi gledam kako crni ovci tuku naprotiv,mnogu cool luge se i bas si gi postuvam,taka da koga ke napravam suma sumarum,ona moe prvo ne ke se smeni vo da,zatoa sto religijata ne go pravi nekoj pomalku covek,toa e nesto koe ne drzi vo nekoi ramki da ne zabeguvame levo ili desno (iako se desava),nesto sto go budi moralot vo nas,a ne ne ogranicuva vo toa so kogo da bideme,mozebi gresam,neznam...Vo sekoj slucaj zasto da ne,se dodeka taa licnost ne ja gusi mojata religija,kultura i tradicija,dokolku ja pocituva,kako sto ke ja pocituvam jas negovata,vo sekoj slucaj nesakam nekoj da si rece "vidi ja ne si ja saka verata..." pa da glumam moderna Kales Anga itn,znaci si kazuvam bi bila so nekoj od druga religija,ama da si ja zadrzam svojata dokolku se omazam za takov...premnogu se pocituvam sebe,moeto semejstvo,mojot narod,religija za da napravam eden takov poteg da se otkazam od se toa vo ime na ljubovta,toa bi bilo isto ko da sum ziveela za dzabe do togas,so nekoj ubeduvanja vo koi odednas ke prestanam da veruvam...dosta predavnicki...(koj me sfati me sfati,koj ne zdravje,ne sum zabegala od temata:) )
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мислев различни во однос на нивниот начин на живеење зошо сигурно тие шо живеат во Африка на пример понаку живеат, имаат поинакви сфаќања за животот и светот воопшто. Јас на таква разлика мислев, се надевам ме разбра. :smir:
Јас не те разбрав ... какви би можеле да се тие разлики? Еве конкретно кажа дека не би засакала муслиман, кој најверојатно би бил од оваа држава ... колку различно може да живее од тебе? Колку поразлично може да го сфаќа животот од тебе? Единствената разлика е што ти ќе одиш во црква, а тој во џамија, и би славеле повеќе празници. Тоа го викам така затоа што дефинитивно една врска каде што едниот би наметнал религија на другиот, не би издржала ... во ред е како што кажа Немирна, секој да си држи на своето, а да ги спојува само љубовта.
А ако дечкото е католик од Америка, сигурно не би имала против ни ти ни татко ти нели? Па со него би имала поголеми разлики во начинот на живеење ... туку ти спомна друг континент, ама неможе од една страна да зборуваш за муслимани, а од друга страна за Африканци ... :smir:

Да, сигурно би правеле проблем зато шо татко ми е верник кој во никој случај не би ми дозволил да имам врска со некој од различна религија, а и самата јас не сакам, па колку и да е посилно од мене, не би дозволила да се заљубам. :toe: :smir:
По твоето мислење на оваа тема, јасно е дека татко ти има пресудно влијание тука и дека е верник кој не би ти дозволил ништо слично, но ти го живееш неговиот или твојот живот? Не сакам воопшто да кажам дека не треба да се почитува родител, туку едноставно, татко ти и ти живеете во различни времиња и би било во ред ти како помлада да имаш поотворени гледишта кон многу работи.
А за тоа дека не сакаш или дека сигурно нема да дозволиш да се заљубиш во некој со различна религија колку и да е посилно од тебе, се лажеш ... љубовта е посилна од таквите размислувања.:helou:
 

ЦРВЕНОКОСА

нескротлива
Член од
19 февруари 2007
Мислења
382
Поени од реакции
9
можам да кажам нешто што сите вие добро го знаете, а тоа е ЉУБОВТА НЕ ПОЗНАВА ГРАНИЦИ!!!!!!!!!!!е сега,проблемот е во тоа што многу работи се измешани во државава и претходно напишаново паѓа во вода,за жал. јас лично немам ништо против мешани врски,битно е каков е човекот внатрешно и дали заслужува да го сакаш,а не дали е муслиман или православен,будист.....
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ок, да не се повторувам со клише муабетите „Љубовта не познава граници” или да изигрувам „напреден” и да ја прифатам модата дека врска помеѓу двајца од различна религија е cool...
WAKE UP!

Живееме во такво општество (не само во МКД), каде што мешаните бракови (во религиозна смисла,во националност нема - барем јас така мислам - проблем) се многу тешки не помеѓу двата заљубени туку семејството...адетите итн.

Јас лично се познавам со другарче кое е мешано татко турчин, мајка македонка и заради тие причинии мораа да се прогласат кај нивните и пред светот како атеисти да не ги почитуваат обете религиозни адети на тој начин „зачувајки го мирот” на двете страни, смешно , но сепак трагично вистинито.

Плус тоа заради разни политички (ситни) цели сме жртви на меѓу етничка...меѓу религиозна омраза, при тоа не сфаќаме дека сепак се работи за адети и ништо повеќе...но во психата на луѓето на Балканов е таква...што ете знаете сите добро како оди тоа.

На пример во САД на дневна база се вклучуваат бракови помеѓу евреи и христијани...па никому ништо. Кај нас ...ехеее...цели трачарења...па после домашните „од сите девојки/машки...на неа/него налета...малку ти се ?! Завршија „нашите”?”

Јасно ми е дека се дехуманизира целата идеја за љубовта и навистина сум против тоа и како романтичар поборник сум на клише идејата „Љубовта не познава граници” ...
 
S

Sith_Lord

Гостин
Како атеист и граѓанин на светот, не ми сметаат ниту религиозната определба ниту пак националната припадност.

That said, turn-off ми се наци-девојки и религиозни фундаменталистки. Не сакам некоја што ќе го става *insert God here* пред мене. А оние другите (наци) попрво би ме направиле сапунче неголи да прават нешто далеку попријатно за двајцата. :baeh:

Реакциите на околината?
Who gives a shit? Не живеам за комшиите или родителите и сл. Живеам за себеси.

Sith
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Вистинската љубов е слепа.Не познава ограничување.Ако двајцата НАВИСТИНА се сакаат,тогаш оправдувам.
 

Zup

Член од
14 февруари 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
jas mislam deka site luge se isti i deka bez razlika na verata nacionalnosta ako nekoi se sakaat vistinski nisto ne moze da gi razdeli.imalo,ima i ke ima vrski od razlicni nacionalnosti uspeale bile srekni ke upevaat i ke bidat srekni dvojkite ama kako sto rekov samo ako se saka se se moze.samo edno nesto ke kazam site znaete za toa ljubovta nema granici i vistina e toa ali da e vistinska.
 
Член од
17 април 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
jas go opravduvam seto ova moze da se slucai i takvi rab ,jas bi bil toj sto bi napravil takvo nesto ako mi odgovara licnosto okolinata sto ne opkruziva i sl.ima dosta takvi brakovi i znam dosta primeri se si tece kako sto treba nemaat nikakva precka poz
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Mene ne mi smeta, ni jas da imam partnerka od druga nacionalnost, nitu nekoj od mojata pobliska okolina. Ako ima vistinska ljubov ke bide steta da se zabrani. Pa 21 vek sme,2007 godina a lugevo mislat deka uste sme nekade 50-tite na minatiot, a ne znaat deka svetot e zaminat mnogu napred
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
aman be kako moze da ne vi smeta... kako ke gi krstite decata, zenata ke saka Filip, a mazot Agim, i kako ce se vika detetto? nesto mesano? jas ne se slozuvam so toa, pa tolku malu sme nie makedoncite pa mora so Albanci... (temava ne bese konkretno za Albanci no sepak tie ni smetaat najmnogu vo drzavava a i vo poslednive nedeli se poveke slusam kako makedonki zaminuvaat so Albanci i toa vo Kosovo)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Maca напиша:
aman be kako moze da ne vi smeta... kako ke gi krstite decata, zenata ke saka Filip, a mazot Agim, i kako ce se vika detetto? nesto mesano? jas ne se slozuvam so toa, pa tolku malu sme nie makedoncite pa mora so Albanci... (temava ne bese konkretno za Albanci no sepak tie ni smetaat najmnogu vo drzavava a i vo poslednive nedeli se poveke slusam kako makedonki zaminuvaat so Albanci i toa vo Kosovo)
Мислам дека треба повеќе време да поминуваш на политика со зголемена доза на култура.
А друго ... доколку има љубов помеѓу двајца од различна религија, не мислам дека би имале проблеми околу имињата на децата ... единствено би имале проблеми со и од вакви како тебе.
И така ...:pusi:
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
Maca напиша:
aman be kako moze da ne vi smeta... kako ke gi krstite decata, zenata ke saka Filip, a mazot Agim, i kako ce se vika detetto? nesto mesano? jas ne se slozuvam so toa, pa tolku malu sme nie makedoncite pa mora so Albanci... (temava ne bese konkretno za Albanci no sepak tie ni smetaat najmnogu vo drzavava a i vo poslednive nedeli se poveke slusam kako makedonki zaminuvaat so Albanci i toa vo Kosovo)
Знаеш треба да се заљубиш во некој добар албанец и да ти даде господ/алах убав брак и деца, па после да дознаеш колку разбиранје би постоело меѓу вас, и дека тој не би бил животно и дека ке се согласи детето да ти се вика Филип.

И колку си само ти ограничена, сто посто сум сигурен дека би се омажила за некој хрват, и не би ти сметало детето да ти се вика Саша :tapp:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Maca напиша:
aman be kako moze da ne vi smeta... kako ke gi krstite decata, zenata ke saka Filip, a mazot Agim, i kako ce se vika detetto? nesto mesano? jas ne se slozuvam so toa, pa tolku malu sme nie makedoncite pa mora so Albanci... (temava ne bese konkretno za Albanci no sepak tie ni smetaat najmnogu vo drzavava a i vo poslednive nedeli se poveke slusam kako makedonki zaminuvaat so Albanci i toa vo Kosovo)
Deteto ke se vika Fagim ili Aglip.

Vazno e da se sakaat, dvajca belci, normalno.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Maca напиша:
aman be kako moze da ne vi smeta... kako ke gi krstite decata, zenata ke saka Filip, a mazot Agim, i kako ce se vika detetto? nesto mesano? jas ne se slozuvam so toa, pa tolku malu sme nie makedoncite pa mora so Albanci... (temava ne bese konkretno za Albanci no sepak tie ni smetaat najmnogu vo drzavava a i vo poslednive nedeli se poveke slusam kako makedonki zaminuvaat so Albanci i toa vo Kosovo)
Toa kako ke se vika deteto bi bil najmaleckiot problem,ako voopsto moze da se kaze problem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom