Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Море , ќе се избесам за вас ! Темава е за секс , вие ја отеравте во политика !
Во кое школо ќе ги пратите децата ? Демек главен критериум за каде ќе ги пратиш децата треба да ти биде името на училиштето дали е Хасан Приштина или Гоце Делчев ? Главен критериум треба да биде кадарот што ќе ги учи детето, условите таму, безбедноста и сл а не името или јазикот а истото би важело и за факултет. Ете на пример јас кога ќе имам деца и ако имам можност би ги пратил во Јахја Кемал бидејки учениците таму што завршуваат покажуваат одлични резултати, учат четири јазици Македонски, Англиски, Турски и Албански што е исто така одлично
Златно , прво скокни после викај ОПА !
Баго мајката , денеска е проблем ако си од Паланка и се ожениш за Охриѓанка а не пак од друга вера . Али децава се имаат нагледано филмови па продаваат м... за бубрези ![DOUBLEPOST=1474292563][/DOUBLEPOST]
Немав намера да те цититам, но му се запна многу на дечкото со отворени сфаќања.
Мислам дека не е во ред на некој начин да се трудиш да му промениш ставови на некого.

Ако ти имаш т.н. застарени сфаќања - си прифатил како те научиле твоите , од под турско ропство , се заковала таа омраза што ја имаш кон други религии , па братче терај така.

Значи, немам ништо лично против тебе , во ред, си пишал ти како гледаш на работите , но стварно го напна другиот член ко да е крив што прифаќа да биде со личност од друга религија.

По светот не се знае кој со кој што прави , но за жал под наше небо не се гледа за подалеку, туку многу ограничено во врска со многу работи во животот.

На кој како му е убаво нека си тера , ту што мразам ко некој ти ја полни главата што било исправно, што не. Пуштете го човекот сам нека одлучи што сака да прави во животот.
О Антигона о дејче , кај виде дека го напињам или поставување на егзистенцијални прашања за тебе се напињање .
Јас не му пишав забрана да не се жени за албанка , му кажувам што го чека ! А како на постар член на форумот тоа ми е и задача .
Ти за разлика од мене го советуваш , опнете се земете се , после како и да е , здравје нека е , ќе ги испеглате 500 годишните разлики .
И дечкото не е со отворени сфаќања , едноставно сеуште е мнооогу млад ! Прашај го какви ќе му бидат сфаќањата кога ќе почне сметки да плаќа , додека го хранат неговите лесно е да има отворени , такореќи , сфаќања !
 
Последно уредено:
A

Antigona

Гостин
Море , ќе се избесам за вас ! Темава е за секс , вие ја отеравте во политика !
![DOUBLEPOST=1474292563][/DOUBLEPOST]
О Антигона о дејче , кај виде дека го напињам или поставување на егзистенцијални прашања за тебе се напињање .
Јас не му пишав забрана да не се жени за албанка , му кажувам што го чека ! А како на постар член на форумот тоа ми е и задача .
Ти за разлика од мене го советуваш , опнете се земете се , после како и да е , здравје нека е , ќе ги испеглате 500 годишните разлики .
И дечкото не е со отворени сфаќања , едноставно сеуште е мнооогу млад ! Прашај го какви ќе му бидат сфаќањата кога ќе почне сметки да плаќа , додека го хранат неговите лесно е да има отворени , такореќи , сфаќања !

Младичу ,

Дали ти од твое лично искуство му кажуваш што го чека? Кој си ти да му кажуваш што да прави ?
Дали можеш да ми посочиш во кој дел од мојот пост го советувам со зборовите да се опнат , земат ?
Кој фактор сум и што има да го прашувам и да му се мешам у негов живот ?

Како бе така си давате за право да го пикате носот во туѓ двор ?

Значи ако внимателно ме читаш ќе приметиш дека ниту сум блиска со некој од форумов , ниту лично се знам , ниту имам било какви намери да се пикам кај што не ми е место , значи си стојам на страна и апсолутно не ме интересира кој како живее и кој какви проблеми имал.

Секој е доволно зрел и способен сам да си донесе одлуки , нема потреби од надворешни влијанија.

Пак ќе кажам , те цитирав оти навистина ептен го напнуваш еден по друг пост , му се залепи и не знам што толку имаш ти против тоа некој да има желба да биде со некој од друга религија ?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Младичу ,

Дали ти од твое лично искуство му кажуваш што го чека? Кој си ти да му кажуваш што да прави ?
Дали можеш да ми посочиш во кој дел од мојот пост го советувам со зборовите да се опнат , земат ?
Кој фактор сум и што има да го прашувам и да му се мешам у негов живот ?

Како бе така си давате за право да го пикате носот во туѓ двор ?

Значи ако внимателно ме читаш ќе приметиш дека ниту сум блиска со некој од форумов , ниту лично се знам , ниту имам било какви намери да се пикам кај што не ми е место , значи си стојам на страна и апсолутно не ме интересира кој како живее и кој какви проблеми имал.

Секој е доволно зрел и способен сам да си донесе одлуки , нема потреби од надворешни влијанија.

Пак ќе кажам , те цитирав оти навистина ептен го напнуваш еден по друг пост , му се залепи и не знам што толку имаш ти против тоа некој да има желба да биде со некој од друга религија ?
Па со кое право ти шерифуваш овде , башка никој ни те спомна ни бутур или не си погодена па бараш жртви ?
Оди изигравај адвокат на друго место и мавни ми се од глава .
Ова е форум и дискутираме ако не му држи нека не влегува во дискусија ! Или детето заглави па сега тета ќе му се раздере на чичкото што го нервира !
 
A

Antigona

Гостин
Па со кое право ти шерифуваш овде , башка никој ни те спомна ни бутур или не си погодена па бараш жртви ?
Оди изигравај адвокат на друго место и мавни ми се од глава .
Ова е форум и дискутираме
ако не му држи нека не влегува во дискусија ! Или детето заглави па сега тета ќе му се раздере на чичкото што го нервира !

Во ред, продолжете со дискусиите - ќе ве читам само оти очигледно не смее човек да цитира некој, одма нервози се ствараат.
За делот "Оди изигравај адвокат на друго место и мавни ми се од глава"- немај гајле . Ни на крај памет не помислив дека мојот коментар толку ќе те изиритира.

Во иднина кога некој ќе ти постави прашање, пожелно е да одговориш како што доликува, али заеби, јас и ти очигледно не се разбираме.

А во врска со темава има многу примери на љубовни врски па и мешани бракови од разни религии/националности , па си функционираат нормално. Така да не гледам ама баш ништо лошо во тоа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Во ред, продолжете со дискусиите - ќе ве читам само оти очигледно не смее човек да цитира некој, одма нервози се ствараат.
За делот "Оди изигравај адвокат на друго место и мавни ми се од глава"- немај гајле . Ни на крај памет не помислив дека мојот коментар толку ќе те изиритира.

Во иднина кога некој ќе ти постави прашање, пожелно е да одговориш како што доликува, али заеби, јас и ти очигледно не се разбираме.

А во врска со темава има многу примери на мешани бракови од разни религии/националности , па си функционираат нормално. Така да не гледам ама баш ништо лошо во тоа.
Па убаво ти велат. Тој не се мешаше во туѓи животи, само го изнесе своето мислење на темата. Затоа служат форумите, за да изнесеш мислење на некоја тема. Ти си таа што го обвини дека се меша во туѓ двор.
 
A

Antigona

Гостин
quote="Ставрогин, post: 7844807, member: 47820"]Па убаво ти велат. Тој не се мешаше во туѓи животи, само го изнесе своето мислење на темата. Затоа служат форумите, за да изнесеш мислење на некоја тема. Ти си таа што го обвини дека се меша во туѓ двор.[/quote]



Една работа е да изнесиш свое мислење , а друга да се мешаш во туѓ двор.
Доколку на друг начин беа поставени - преформулирани прашањата , немаше ниту да изгледа како некој се интересира за некој друг , ниту пак јас ќе му реплицирав дека го напнува другиот член.
Навистина немаше потреба од нервози , мене ич не ми пречи зошто комшиката се работи со турчин --- ама на некои луѓе изгледа им е у крв да го пикаат носот на друго место.



Ок, баш ме интересира како ке реагираш ако твојата љубена инсистира да му правите сунет на синот ? Ќе ги поканиш твоите од Струмица на пример ?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Ok . Se soglasuvam ! Vo koe skolo ke gi ispratite decata? Ete na primer zivees vo Skopje , vo albansko ili makedonsko ? Natamu , sredno , fakultet ? Imaj naum deka od kaj ti e zenata od tamu ti e rodata , ke ucite albanski ( turski) site ? Ne sum protiv mesani brakovi da se razbereme , samo ti nabrojuvam del od dilemite .
[/quote]
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
quote="Ставрогин, post: 7844807, member: 47820"]Па убаво ти велат. Тој не се мешаше во туѓи животи, само го изнесе своето мислење на темата. Затоа служат форумите, за да изнесеш мислење на некоја тема. Ти си таа што го обвини дека се меша во туѓ двор.[/quote]



Една работа е да изнесиш свое мислење , а друга да се мешаш во туѓ двор.
Доколку на друг начин беа поставени - преформулирани прашањата , немаше ниту да изгледа како некој се интересира за некој друг , ниту пак јас ќе му реплицирав дека го напнува другиот член.
Навистина немаше потреба од нервози , мене ич не ми пречи зошто комшиката се работи со турчин --- ама на некои луѓе изгледа им е у крв да го пикаат носот на друго место.
[/quote]

Каша попара ти е постот. Цитирањето на форумот е навистина едноставна работа. Неважно. Да те прашам нешто. Ако јас на форумот напишам дека сите Македонски кои се дупат со муслимани се смрдени курви, дали со тоа се мешам во туѓ двор, или само изнесувам мое мислење на форумот?
 
A

Antigona

Гостин
Каша попара ти е постот. Цитирањето на форумот е навистина едноставна работа. Неважно. Да те прашам нешто. Ако јас на форумот напишам дека сите Македонски кои се дупат со муслимани се смрдени курви, дали со тоа се мешам во туѓ двор, или само изнесувам мое мислење на форумот?[/quote]


Што мислиш ти ? Дали тоа звучи како да му се мешаш на некому во туѓ двор ?

Е токму затоа јас пишувам во множина , оти знам дека ако потенцирам на некому ке настане убиство преку нет :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
На прашање не се одговара со прашање. Инаку ако го кажам тоа не се мешам во ничиј двор. Мое право е да го искажам моето мислење. Мешање во туѓ двор е ако некому забранам да го прави тоа, и ако имам реална моќ да ја спроведам таа забрана.

Еве, јас сметам дека секоја Македонка која се дупи со муслиман е курва смрдена. Имам право да го кажам ова, или не?
 
A

Antigona

Гостин
На прашање не се одговара со прашање. Инаку ако го кажам тоа не се мешам во ничиј двор. Мое право е да го искажам моето мислење. Мешање во туѓ двор е ако некому забранам да го прави тоа, и ако имам реална моќ да ја спроведам таа забрана.

Еве, јас сметам дека секоја Македонка која се дупи со муслиман е курва смрдена. Имам право да го кажам ова, или не?

Слободно можеш да кажеш и напишеш што ти лежи на душа ,но не и да се интересираш за другата личност каде планира он да ги прати децата на школо и дали ќе прави сунет.

Баш ми е мило што се разбираме :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Слободно можеш да кажеш и напишеш што ти лежи на душа ,но не и да се интересираш за другата личност каде планира он да ги прати децата на школо и дали ќе прави сунет.

Баш ми е мило што се разбираме :)
Прашање е колку се разбираме.

Прво, не е тоа нешто што "ми лежи на душа". На душа можат да ти лежат тешки емотивни или финансиски проблеми, а тоа дали некоја Македонка решила да биде смрдлива курва не ми лежи на душа. Се сметам за отворен карактер кој е спремен да прифати многу работи. Но и таков, сметам дека во светло на постарите и поновите исторски случувања, ако си Македонка треба да бидеш курва смрдена за да се дупиш со муслиман.

Второ, дечкото што објаснуваше не го испитуваше конкретно слободоумниот лик каде тој ќе ги запише децата. Мислам, сериозно? Ниту го познава, а верувам дека ниту сака да го запознае. Само укажуваше на реални проблеми кои прозилегуваат од такви врски во ова општество.

Трето, имам заприметено една многу смешна одлика на Македонецот кој малку прошетал надвор, има тенденцијата веднаш да се смета за слободоумен и надмоќен над другите кои не прошетале толку многу. Многу, многу смешна работа.
 
Последно уредено:
A

Antigona

Гостин
Прашање е колку се разбираме.

Прво, не е тоа нешто што "ми лежи на душа". На душа можат да ти лежат тешки емотивни или финансиски проблеми, а тоа дали некоја Македонка решила да биде смрдлива курва не ми лежи на душа. Се сметам за отворен карактер кој е спремен да прифати многу работи. Но и таков, сметам дека во светло на постарите и поновите исторски случувања, ако си Македонка треба да бидеш курва смрдена за да се дупиш со муслиман.

Второ, дечкото што објаснуваше не го испитуваше конкретно слободоумниот лик каде тој ќе ги запише децата. Мислам, сериозно? Ниту го познава, а верувам дека ниту сака да го запознае. Само укажуваше на реални проблеми кои прозилегуваат од такви врски во ова општество.

Трето, имам заприметено една многу смешна одлика на Македонецот кој малку прошетал надвор, има тенденцијата веднаш да се смета за слободоумен и надмоќен над другите кои не прошетале толку многу. Многу, многу смешна работа.

1. Твое лично мислење кое немам намера да го менувам. За разлика од тебе мене ништо не ми менува дали некоја Македонка се работи со грк, албанец, германец , мексиканец или циган . Ма со кој сака нека се работи , не е мој проблем тоа. Јас за мене си гледам само, а на другиве како им е убаво така нека прават.

2. Тоа ти така си го увидел . Мене не ми личеше на укажување туку на напнување. Но не сме исти, различно гледаме на работите јас и ти.

3. Не знам дали намерата ти беше да направиш да се осеќам понижувачки но само едно ќе ти кажам. Јас во никој случај не би те понижувала тебе па ако сакаш наречиме и со најлоши зборови. Едноставно не сум научена да напаѓам виртуелна личност на која очи и немам видено . Од кај да знам низ што се поминува таа виртуелна личност , дали е нормална , хендикепирана, во какви услови живее, какви верувања и сфаќања има , е затоа и не се мешам и никако нема шанси да те понижувам ниту тебе ниту било кој од форумов.

Ок, небитно. Биди здрав и жив кој и да си и остани во позитивно расположение и добри мисли :)
 
F

Fl. Perez

Гостин
Лажно застарено сфаќање е дека било хигенски. Медицина јасно ти вели спротивно. Едноставно простотилук.
More mocko eden eban...na tetka mi bivsiot maz germanec nemase kozicka na glavicata, on e pravoslaven nemozam da kazam deka pravel sunet. Toa e higiena;)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
More mocko eden eban...na tetka mi bivsiot maz germanec nemase kozicka na glavicata, on e pravoslaven nemozam da kazam deka pravel sunet. Toa e higiena;)
На здравје бан.[DOUBLEPOST=1474713264][/DOUBLEPOST]
Ај наспиј се , па после идам кај тебе дома да се разбереме јас и ти ко луѓе.

Да не си мрднал од дома , те ебав !!!!
Ова со Антигона и Говинда. Да не е ист човек позади двајцата? =D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Да, треба да си благо ретардиран за во денешниов свет имаш било што интимно со Муслиман/ка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom