Св. Трифун или Св. Валентајн? (Традиционална битка)

св. Трифун vs св. Валентајн?


  • Вкупно гласачи
    131
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Девојка ми не пие алкохол така да приморан сум да славам Св. Валентајн, односно да и подарам една ружа и чоколадце друго што има за славење незнам :)
Па ако не пија таа ти пијај! Не биди папучар! :)


Иначе че си славам Трифун најверојатно.. слабо љубов слабо е :D
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.395
Поени од реакции
2.432
Св.Трифун ќе си го славам,не сум католик
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Ni ednoto ni drugoto nema da gi slavam.
Ne e nas praznik denot na vljubenite:)))
Sepak onie sto slavat sreken praznik i da ne preteraat:))
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ми шом е така да ги славиме сите празници на светов. Сигурен усм дека и индусите и кинеските народни верувања како и православието имаат посветено посебни празници за љубовта...
Св. Валентајн = помодарство.
Св. Трифун - традиционален празник кој на еден или друг начин се прославувал со векови.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
бидејки сум православен христијанин секако дека Св.трифун ке си го славам. а ден на лјуботва е секој ден..а не само еднаш во годината...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
за да искажам љубов на девојката не треба да чекам да дојде валентајн па да биде тоа нешо уааааааааууууу спешл.. љубов може да и искажам секој ден !!! а трифунче си е православен празник шо е причина + да го славам него отколку валентајн... така да...

http://www.minosimports.com/Merchant2/graphics/00000001/tikves-alexandria.jpg
 

Attachments

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
И двете, ама повеќе внимание оваа година ќе му посветам на св. Трифун :)
 
Член од
3 февруари 2011
Мислења
51
Поени од реакции
2
ниедно
ден на пијанчење? глупости не поднесувам алкохол
ден на љубовта? можам било кој ден да си прославам со женската немора баш на 14ти -.-
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
ниедно
ден на пијанчење? глупости не поднесувам алкохол
ден на љубовта? можам било кој ден да си прославам со женската немора баш на 14ти -.-
Имаш женска? Ај не заебавај
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.867
Море луѓе, Православни Христијани слават Св. Трифун, Св.Валентај нека си го слават католиците, а и ако сте заљубени не треба да чекате празник за да направите некој убав гест или да подарите нешто...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
ниедно
ден на пијанчење? глупости не поднесувам алкохол
ден на љубовта? можам било кој ден да си прославам со женската немора баш на 14ти -.-
Така е. Во последните години (море децении) малку работите се поместени од она што некогаш претставувале.
Св. Трифун не бил ден на пијанчење, туку ден на лозарите кога се закројувале лозјата. Е сега, пијаниците како и секој друг ден и тогаш се натрескувале до даска. Но во последно време со уривање на традиционалните вредносни норми после падот на еднопартиското уредување кај нас настана вредносен вакуум при што дрогирањето, курвањето, пијанчењето, тепањето, пцуењето станаа одраз и показател за моќта на поединецот, па почна да го практикува кој стигне. Tака, за новите "верници" Св. Трифун стана ден на пијаниците, Коледе - ноќта кога се мрси, Велигден - ноќта кога пијани одиме на богослужба....
Инаку, јас ги разбирам атеистите односно тие кои не веруваат премногу во религијата и не го прославуваат и почитуваат Св. Трифун, ама незнам тогаш зошто слават Св. Валентајн?!
 
Член од
3 февруари 2011
Мислења
51
Поени од реакции
2
добро се извинувам не мислев баш така само кажувам дека некој празникот го слават за да се начукаат!? и само да знаеш иако не би требало да ти е гајле колеге и велигден ги славам и почитувам и верник сум ама св трифун не славам а го почитувам! ;)
 
Член од
11 септември 2010
Мислења
101
Поени од реакции
9
Убави се и Св. Трифун и Св. Валентајн.

Демек, не го славам Св. Валентајн затоа што тоа е католички празник, а јас сум хардкор православен христијанин. Дај не заебавајте. Помодарство?! Па живееме во глобализација, американизација, каде западните вредности се' повеќе влегуваат и во нашиот начин на живот. Не велам дека тоа секогаш е добро, сепак и ние имаме култура и традиција, меѓутоа што е погрешно ако сакаш да го прославиш и овој празник?! Празник на љубовта е...не на нешто глупо.

А комбинација од вино и љубов - па убаво е, независно што некои кајганџии овде се маваат во гради со она излишно - "јас сум православен, не го славам тој католички празник".
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Ајде да видиме кој за што еве на пример јас сум за Св. Трифун а поготово за виното. На здравје нека е :D

Кој празник повеќе го преферирате? Зошто?
Дали го славите Валентајн или Трифун? Или можеби ниеден од нив? Или и двата?
Зошто повеќе го сакате едниот од другиот?

(Edit - Crazy in Love)
св. Трифун е Православен Христијански празник, и јас како православен христијанин неможам и несакам да славам друг светец од друга религија.
кај нас (во православието), исто така има ден посветен на љубовта, а тоа е денот на Вера, Надеж и Љубов, 90% од вас на форумов не го ни знаете дека постои и не го празнувате, туку празнувате туѓи вери само затоа што во америка е FANCY или е тренд тука
од таквите ми се повраќа.
исто и тие кои мислат дека св .Трифун е празник на виното или на пијаниците или ден кога се пие, и од нив ми се повраќа.
Луѓе кои не си ги знаат своите корени, неможат да имаат здрава иднина, на која страна и да се навалат ќе паднат.
Толку од мене. За сите што сакаат да знаат кога е православниот празник на љубовта или кој бил св.Трифун, обратете се во најблиската православна црква или прочитајте во верско календарче. Поздрав и среќен св.Трифун на православците и среќен Валентин на католиците.
сите останати прајте како што си милувате :smir:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Па, ниеден од нив......Валентајн ми е толку исфорсиран што ми се мачи - по продавници све црвени чоколатца, па реклами по телевизии, па по радио само се збори кај и што ќе се прави......преку глава више. Јас не сакам некој ваков празник да му кажува на маж ми да ми купи нешто или да ме однесе на вечера. Послатко е кога тоа ќе падне од ведро небо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom