Свирки и Maк Meтал

Cthulhu^

даркер и пол
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.066
Поени од реакции
423
Ќе иде некој вечер во МКЦ? Shock Troopers имаат концертна промоција, а ќе свират и Gargoyles и Reduced to ashes. Јас веќе купив карта ама неам друштво. Неам ни за на 23-ти за Мардук, ама ќе пишам пак за тоа, има време :) https://www.facebook.com/events/831557100528929/
 
K

kicodarker

Гостин
Ќе иде некој вечер во МКЦ? Shock Troopers имаат концертна промоција, а ќе свират и Gargoyles и Reduced to ashes. Јас веќе купив карта ама неам друштво. Неам ни за на 23-ти за Мардук, ама ќе пишам пак за тоа, има време :) https://www.facebook.com/events/831557100528929/
Ајде бе, Метал свирка е не е настап во ресторан на “Анета и молика“ кај што треба да имаш и резервирано маса, и друштво. Влези малку покасно, земи пиво, чекирај дали има случајно добри женски што е реткост, тресиш глава ако ти се допаѓа музиката и по некоја случајност не е крш озвучувањето, во цела таа гужва најмалку ќе ти биди грижа дали си сам или со други.
 

Cthulhu^

даркер и пол
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.066
Поени од реакции
423
Хахахахахахахаха, Анета и Молика :D Убави девојки има секогаш, ама малку девојки се на број. Додуша темница е внатре и не може да се шмекате ко шо треба хаха :D Тресење глава е mandatory :D Јас сум lone wolf и све тоа, ама многу ми е тапа да идам сам на свирка. Единствено кога гледам омилени бендови не ми смета да сум сам, бидејќи тогаш го упивам секој момент :) Ќе ви досаѓам тука многу у наредниов период, сакам да идам на некој метал фест, само не знам кој ќе биде, претпоставуем у Чешка.
 
K

kicodarker

Гостин
Хахахахахахахаха, Анета и Молика :D Убави девојки има секогаш, ама малку девојки се на број. Додуша темница е внатре и не може да се шмекате ко шо треба хаха :D Тресење глава е mandatory :D Јас сум lone wolf и све тоа, ама многу ми е тапа да идам сам на свирка. Единствено кога гледам омилени бендови не ми смета да сум сам, бидејќи тогаш го упивам секој момент :) Ќе ви досаѓам тука многу у наредниов период, сакам да идам на некој метал фест, само не знам кој ќе биде, претпоставуем у Чешка.
Метал сцената пропадна во груевизмот најмногу, се изретчија сите тие уфилмани кослави дечишта што доаѓаа по паркови, се изретчија и бендовите кој по штабови се активираа на некој начин “се социјализираа“ кој видоа нема леб од тоа, парковите експресно ги исчистија барем за по провинцииве зборувам и тоа доста педерски, или ќе го раскопаа демек се реновира или некоја рација ќе пуштаа. Сега од метал свирки е да заминиш надвор од мк на некој метал фест кај што ќе видиш куп бендови еден куп металчишта и будали, да се издуваш квалитетно и тоа е тоа. Се намаливме како држава а со тоа доста сегмени од полето на културата се исклучија.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
217
Поени од реакции
146
05.07.2019
Jungle Beach Градиште - Охрид


Scandal (Street Punk/London, Engalnd)
Trendkill (Приградски Hardcore/Skopje, Macedonia)
Skullcrush (Thrash metal Bitola, Macedonia)
Kомунална Xигиена (Oi Punk/Ohrid, Macedonia)


https://www.facebook.com/events/2360074780936084/
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ај очекувам да почнете да пишувате и се глеаме на следната свирка.
 

Cthulhu^

даркер и пол
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.066
Поени од реакции
423
Уште сега знам каде ќе ми отиде цела септемвриска плата, за merch од Mayhem. Се надевам нема и ова да се откаже.

Mayhem во МКЦ
 
Член од
6 август 2015
Мислења
98
Поени од реакции
105
Метал сцената пропадна во груевизмот најмногу, се изретчија сите тие уфилмани кослави дечишта што доаѓаа по паркови, се изретчија и бендовите кој по штабови се активираа на некој начин “се социјализираа“ кој видоа нема леб од тоа, парковите експресно ги исчистија барем за по провинцииве зборувам и тоа доста педерски, или ќе го раскопаа демек се реновира или некоја рација ќе пуштаа. Сега од метал свирки е да заминиш надвор од мк на некој метал фест кај што ќе видиш куп бендови еден куп металчишта и будали, да се издуваш квалитетно и тоа е тоа. Се намаливме како држава а со тоа доста сегмени од полето на културата се исклучија.
Метал сцената мислам дека почна да пропаѓа некаде средина на 2000ти (баш се поклопи со времето на Грујо, да :) ).

Дефинитивно уште има квалитетни свирки и дешавки, ама впечаток е дека бројот на луѓе (особено деца) е многу намален низ годините.

Да не збориме за панкери и скинери што се држеа како супкултура во 90ти и 2000ти, сега практично ги нема (во градов се бројат на прсти).

Мислам и дека исто има влијание дека металот како супкултура падна во популарност. Сега најголем дел од децата (што не се тотални сељачиња) се палат на рап / трап или некој вид на електронска музика.
 
Последно уредено:
На врв Bottom