Свирки и Maк Meтал

Cthulhu^

your neighbourhood weirdo
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.845
Ќе иде некој вечер во МКЦ? Shock Troopers имаат концертна промоција, а ќе свират и Gargoyles и Reduced to ashes. Јас веќе купив карта ама неам друштво. Неам ни за на 23-ти за Мардук, ама ќе пишам пак за тоа, има време :) https://www.facebook.com/events/831557100528929/
 
K

kicodarker

Гостин
Ќе иде некој вечер во МКЦ? Shock Troopers имаат концертна промоција, а ќе свират и Gargoyles и Reduced to ashes. Јас веќе купив карта ама неам друштво. Неам ни за на 23-ти за Мардук, ама ќе пишам пак за тоа, има време :) https://www.facebook.com/events/831557100528929/
Ајде бе, Метал свирка е не е настап во ресторан на “Анета и молика“ кај што треба да имаш и резервирано маса, и друштво. Влези малку покасно, земи пиво, чекирај дали има случајно добри женски што е реткост, тресиш глава ако ти се допаѓа музиката и по некоја случајност не е крш озвучувањето, во цела таа гужва најмалку ќе ти биди грижа дали си сам или со други.
 

Cthulhu^

your neighbourhood weirdo
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.845
Хахахахахахахаха, Анета и Молика :D Убави девојки има секогаш, ама малку девојки се на број. Додуша темница е внатре и не може да се шмекате ко шо треба хаха :D Тресење глава е mandatory :D Јас сум lone wolf и све тоа, ама многу ми е тапа да идам сам на свирка. Единствено кога гледам омилени бендови не ми смета да сум сам, бидејќи тогаш го упивам секој момент :) Ќе ви досаѓам тука многу у наредниов период, сакам да идам на некој метал фест, само не знам кој ќе биде, претпоставуем у Чешка.
 
K

kicodarker

Гостин
Хахахахахахахаха, Анета и Молика :D Убави девојки има секогаш, ама малку девојки се на број. Додуша темница е внатре и не може да се шмекате ко шо треба хаха :D Тресење глава е mandatory :D Јас сум lone wolf и све тоа, ама многу ми е тапа да идам сам на свирка. Единствено кога гледам омилени бендови не ми смета да сум сам, бидејќи тогаш го упивам секој момент :) Ќе ви досаѓам тука многу у наредниов период, сакам да идам на некој метал фест, само не знам кој ќе биде, претпоставуем у Чешка.
Метал сцената пропадна во груевизмот најмногу, се изретчија сите тие уфилмани кослави дечишта што доаѓаа по паркови, се изретчија и бендовите кој по штабови се активираа на некој начин “се социјализираа“ кој видоа нема леб од тоа, парковите експресно ги исчистија барем за по провинцииве зборувам и тоа доста педерски, или ќе го раскопаа демек се реновира или некоја рација ќе пуштаа. Сега од метал свирки е да заминиш надвор од мк на некој метал фест кај што ќе видиш куп бендови еден куп металчишта и будали, да се издуваш квалитетно и тоа е тоа. Се намаливме како држава а со тоа доста сегмени од полето на културата се исклучија.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
05.07.2019
Jungle Beach Градиште - Охрид


Scandal (Street Punk/London, Engalnd)
Trendkill (Приградски Hardcore/Skopje, Macedonia)
Skullcrush (Thrash metal Bitola, Macedonia)
Kомунална Xигиена (Oi Punk/Ohrid, Macedonia)


https://www.facebook.com/events/2360074780936084/
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ај очекувам да почнете да пишувате и се глеаме на следната свирка.
 

Cthulhu^

your neighbourhood weirdo
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.845
Уште сега знам каде ќе ми отиде цела септемвриска плата, за merch од Mayhem. Се надевам нема и ова да се откаже.

Mayhem во МКЦ
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Метал сцената пропадна во груевизмот најмногу, се изретчија сите тие уфилмани кослави дечишта што доаѓаа по паркови, се изретчија и бендовите кој по штабови се активираа на некој начин “се социјализираа“ кој видоа нема леб од тоа, парковите експресно ги исчистија барем за по провинцииве зборувам и тоа доста педерски, или ќе го раскопаа демек се реновира или некоја рација ќе пуштаа. Сега од метал свирки е да заминиш надвор од мк на некој метал фест кај што ќе видиш куп бендови еден куп металчишта и будали, да се издуваш квалитетно и тоа е тоа. Се намаливме како држава а со тоа доста сегмени од полето на културата се исклучија.
Метал сцената мислам дека почна да пропаѓа некаде средина на 2000ти (баш се поклопи со времето на Грујо, да :) ).

Дефинитивно уште има квалитетни свирки и дешавки, ама впечаток е дека бројот на луѓе (особено деца) е многу намален низ годините.

Да не збориме за панкери и скинери што се држеа како супкултура во 90ти и 2000ти, сега практично ги нема (во градов се бројат на прсти).

Мислам и дека исто има влијание дека металот како супкултура падна во популарност. Сега најголем дел од децата (што не се тотални сељачиња) се палат на рап / трап или некој вид на електронска музика.
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372

Дечки на кого му се иде до спортскиот аеродром Аџитепе до Куманово? :)
Ареа, Ван Гог и Трибјут то ГНР за безпари :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom