Само за оние кои се вљубеници во Томос мотори!

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
29
znaci mu stavam mesavina kolku sto treba na litro benzin 10ml ulje sdtavambenzin vo rezervar go otvaram ventilot auksot go uklucuvam i palam pali i posle 5 il 6 sec gasi !!! !!! do so moze toa da e nemam pojma a na benzin mirisa !!!
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
znaci mu stavam mesavina kolku sto treba na litro benzin 10ml ulje sdtavambenzin vo rezervar go otvaram ventilot auksot go uklucuvam i palam pali i posle 5 il 6 sec gasi !!! !!! do so moze toa da e nemam pojma a na benzin mirisa !!!
Ако мириса на бензин тогаш може пловакот во карбураторот да ти е заглавен.Значи исчисти убаво карбуратор прво.Ако пак обратно ,нема доволен дотур на гориво ,треба да провериш филтрите и дали се запушени дизните.Од страна на струјата изгледа дека немаш проблем пошто викаш дека ке запали па гаси.Саухот е важна работа кај пентите ,види дали функционира добро.Пробај ,па ако не иде ке видиме што понатака.Обично проблем се јавува кога откако ке го возиш остане мешавина во карбураторот.Бензинот испарува а уљјето со тек на време се стврдува и прави глупости низ карбураторот.Затоа во иднина ,кога ке завршиш со возење ,прекини му доток на гориво и остави сам моторот да изгасне за да не остане ништо во карбураторот.Ти препорачувам и да си ставиш екстра филтерче за гориво на доводот.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Највише мерак ми правеше НСУ Претис 175 ка,мотор кој не е атрактивен и е од крајот на 50 тите ,ама ден денеска работи како саат да ти е мерак да го слушаш а клипот и цилиндарот и после толку години немаат ни еден рез.Таков квалитет нема више .
Ваков мислиш? Еве ме мене на таков :)

 
B

BooBojan

Гостин
И јас имам Томос АПН 6 и сум препрепрезадоволен од него.
Моторот е произведен 1991година(го купивме 96година).
Има поминато некаде 100000-120000километри(да добро прочитавте годишно со него минувам околу 10000(моторот го возиме 8-9месеци не се вози само кога е многу ладно).
Моментално можам да гарантирам дека може да качи 75km/h (мерев пред два месеци со Пежо Џет Форс качи 75km/h и верувам на километражата на пежото).Инаку има 5брзини плус "спортски ауспух" липник и оди со 38mm клип.
И можам слободно да се пофалам дека имам победувано кинески веспи на трка.
Моторот е ремонтиран два пати последен пат пред 2,5години и сеуште оди како првиот ден после ремонтот.
Моментално имам дома машина од Томос(моторна прскалка) со посилна радалица,клипњача и клип 42mm и единсвено тој цилиндар е многу оштетен,но имам стар од АПНот 38mm и планирам некој мајстор да го обработи и да го докара до 42mm и да пробам да изменувам работи во машината.Тогаш ке оди сигурно преку 85 можеби 90 проверено.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Ја имам томос од дедо врска неам ни што бројка е ништо незнам, деновиве ќе го сликам да ми кажете.

Така кисне во гаража, а изгледа уште прва боја му е :)
Јас целиот свој живот имам во гаража томос апн 4 а ниту еднаш не сум го возел ниту пак ќе го возам.. ама баш немам ни пробано дури го немам ни запалено ниту еднаш Никогаш сум немал мерак на мотори дури ни како дете ама затоа пак кога се во прашање автомобили друга приказна е тоа.
А томосот е некаде од 84 година со браници е.
да не го продава можда некој од вас двајца моторот... ако да, пратете ПП со цена... пожелно е ако може и слика
 
М

Мартин`

Гостин
да не го продава можда некој од вас двајца моторот... ако да, пратете ПП со цена... пожелно е ако може и слика
Искрено не се разбирам многу во мотори, посебно во овие постариве како Томос мада моторот до пред година дена си работеше се како што треба моментално само гумата му е дупната ама онака стои гаражиран. Ај ќе гледам викендов ставам слики мада личи нешто на ова (може и ист да е) иако како што реков ќе пробам викендов да отидам да го сликам ..



За продавање искрено врска немам ни цена како одат ни ништо, и ќе зборувам со моиве дома па ќе ти пишам ако има нешто.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Продавање...од 1500 денари до 6000 денари. Зависи од состојба.
 
М

Мартин`

Гостин
да не го продава можда некој од вас двајца моторот... ако да, пратете ПП со цена... пожелно е ако може и слика
Продавање...од 1500 денари до 6000 денари. Зависи од состојба.
Не е нешто којзнае колку зачуван сепак, еве видете нешто набрзина штракнав. Викендов ќе ставам повеќе ..





Еве го ако случајно нешто ти ептен за зимање пиши ќе се договориме за цена/што/како, инаку седиштето ќе треба плус да се смени глеам глувци почнале да го јадат :))
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Иам слушано ама не знам колку е тоа точно дека ако конкретно томосот ако подолго време не е пален убаво било ден два пред да се запали да стаи уље во клипот. Точно ли е зошо и јас имам APN 6 и не пален веке 2 години и незнам дали да му стаам?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ако е запечен моторот се става нафта да се пробие. Така што, стави нафта внатре (Дизел). Е сега, на двотактен мотор претпоставувам дека може истото.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Иам слушано ама не знам колку е тоа точно дека ако конкретно томосот ако подолго време не е пален убаво било ден два пред да се запали да стаи уље во клипот. Точно ли е зошо и јас имам APN 6 и не пален веке 2 години и незнам дали да му стаам?
Убаво ти кажа за нафтата , после тоа извади ја свекичката и немој да пробуваш одма да го палиш.Полека со раката на курбла пробај да го мрднеш клипот,ова е поради тоа ако се запечени кариките може да ти направат резови во цилиндарот.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Не е нешто којзнае колку зачуван сепак, еве видете нешто набрзина штракнав. Викендов ќе ставам повеќе ..





Еве го ако случајно нешто ти ептен за зимање пиши ќе се договориме за цена/што/како, инаку седиштето ќе треба плус да се смени глеам глувци почнале да го јадат :))
доста запуштен е... има бааги работа во него за да се врати во нормала.... а која година е инаку? види во сообракајната или потврдата што и да е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom