Само за оние кои се вљубеници во Томос мотори!

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zosto u kanta...TOMOS e apsolutno najdobriot imported moped vo USA,KLASA e za ova kineskuve plastinki :):)!!
Pred nekoj den vidov pratka mopedi skoro isti kako legendarnite APN 4 :)!!
Bas ke pogledam na internet kako e sega kompanijata...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ок.Јас мислев дека преку темава ќе се развие дискусија меѓу членовите кои имаат Томос, за предностите, разликите помеѓи Томос од екс Ју и сеа, но очигледно погрешно проценив.
Затоа одговорните нека ја пратат темава у канта
Добро си проценил ама требало да се именува поинаку темата, а и да напишеш нешто повеќе во првиот пост. Ај ке пробам малку да ја потсредам :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Се согласувам со конкрит дека Томос е 100 пати поквалитетен од кинескиве моторчиња, и дека е квалитет воопшто.
Еве ги во САД.
Еве и од нивниот официјален сајт.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Пооо сетете го ендурото. Стварно е добро 125 кубици, 4 тактно а и на изглед ако му ставиш Хонда или Јамаха лепенки никој нема да го познае дали е такво или Томос. Има вакви низ Македонија? Се наоѓаат?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Член од
23 јули 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Јас имам Томос Аутоматик А3МЛ ми треба нов цилиндар и нов ауспух.Ке може ли некој да ми помогне каде да го тјуинирам
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Кажи од каде си па некој што знае да препорача мајстор во твојот град. А и што ке тјунираш на Томос?
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Ехеееее ТОМОС машина што пари вреди. Имав јас Томос Т4 пента ама ми ја украдоа. По издржливо моторче нема да најдете годинава позајмив една рибарска со луфта на радилица компресија упола намалена ни уље во чизма нити ништо пали вози нема гајле нема шанси да се расипе. мојот комшија имаше исто така томос т4 и му падна во вода ама убаво си одседа некои 2/3 дена додека го најдоа кога го извадија само го отвори за да се исуши го исчисти и пак работеше како нов.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
Според мене ТОМОС е еден од најдобрите производи што излегоа од Југославија :) Безсмртната 4-ка и автоматиче и модерното 6-че :)
 
Член од
23 јули 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Кажи од каде си па некој што знае да препорача мајстор во твојот град. А и што ке тјунираш на Томос?
Kако што ке тјуинирам нов клип нов ауспух(без пригушивач) нова бомбина нови платини полесен рам по големи тркала алумински поголем цилиндар нов менувач и така.А иначе сум од Скопје
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Зар има сеуште вљубеници во Томос. :) Можеби за квалитет се многу поквалитетни од кинескиве лањца, ама сеуште мислам дека Томосите припаѓаат во ниската класа на мотори.
 
Член од
29 јануари 2005
Мислења
313
Поени од реакции
3
Мицко,најдобриот мајстор за томос беше 50 метри после средното Михајло Пупин - Коце од лева страна во куќите.Мислам дека сеуште работи со тоа... инаку беше овластен сервисер на Томос.Последен пат коа поминував сеуште стоеше рекламата.А за тјунирањето на томос... точно е дека може да се тјунира... се става 42-јка клип и друг ауспух,и томосчето пичи 75 :)) (проверено)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сега незнам каков Томос имаш, ама што имаше еден во Битола АПН 6, со 42 клип, резонантен издув и долга 5-та брзина (ѕвездата во менувачот изработена со 5 заби повеќе од стандардната) фаќаше некаде 85. А со рам, тркала, палење... со тоа незнам колку би се добило на сила.

едит: За Radical Boy грешка си за мислењето за Томосите. Оди провери ги линковите што ги имат оставено Струмикс и Конкрит, ѕирни ги веспите па ке коментираш после. А кинеските моторчиња се далеку поназад во квалитетот од Томос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom