Самоодбрана - што знаете?

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ако е поголем мавај по јајца , ако се појќе бегај
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Си ја читкам темава така...И едно не ми е јасно! Зошто некој што ме нападнал морам да му возвратам со иста мера...Кој е он мене да ме напаѓа,една причина зошто да не му ја разнесеш фацата со двоцевка?? Си идам по улица и од чиста мира ме напаѓа некој,со голи раце...И јас треба да возвратам така?? Не сум почнал прв,уопште не сум виновен...Во ваков случај не треба да станува збор за како треба да се одбранувам,туку зошто сум нападнат...
Глупи закони...Човекот сам себе се уништува...
Рајот за терористите,пеколот за хуманите??

Епа ај ти се закачаш со некој и го подудриш и тој вади пиштолот пука во тебе и ајт со среќа
Така треба?
И тој после ќе вели самоодбрана? Не. Тој извршил убиство.
Ако некој те напаѓа со раце без никакво оружје тогаш и ти така ќе возратиш.
Не може секој што сака да те истепа ти да извадиш оружје и да го убиеш.



А инаку навистина ме има мнооогу изнервирано еден случај во Хрватска. На една жена ќерка и била во врска со некој. Било што било, раскинале, а типот се заканувал. На женава и било страв да излегува од дома, дома постојано со спуштени ролетни, заклучени врати и сл., била секој ден во страв. И еден ден типот и провалил во куќа, а таа со пиштол го ранила. И на крај жената ја ставаат во притвор!!! А доживеала закани, страв, немала нормален живот, и и провалиле во сопствениот дом!!
Верувам дека и кај нас имало вакви случаи.
Значи што треба да прават луѓето??:uvo: Да оставам да ми се заканува, да ми провали? Уште кафе да не ќе треба да му правам додека ме напаѓа, ми се заканува или ме ограбува?:tapp: Ни случајно не смеам да го пипнам, зашто у затвор ќе идам!:toe:

Значи ова е претерано и не е во согласност со законите. Жената требало да тужи поради заканите што ги добивала, а воедно некој и провалил спротивно на правото на сопственост. Но ако жената не тужела и не била известена полицијата од кај ќе знаат тие дека навистина е така? Може лаже жената и дошол дечкото кај девојката т.е кај ќерка и, а таа не го сакала зетот и пукала во него со оружје. Од кај ќе се знае дека не е така?
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
А што на пример ако ми дојда 3 големи мажи(гориле) и сакаат да ме истепаат ама со голи раце а јас имам пиштол во мене. Јас мислам дека ќе имам право барем во нога да им пукам?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
imas pravo, uste ako imas pari za kaucija, i za dobar advokat, i za da gi potplatis sudiite.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Џиу-џицу,Аиккидо,Капоера и уште пар опасни зборови.
 

I am a bastard!

God Save The Queen
Член од
18 септември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
8
Аикидо :) кафеав појас :) ама тоа пред 5-6 години. Немав повеќе нерви за да одам понатаму до 1 дан. Али јебеш. :))
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јас од самодбрана го знам другарот на брачед ми е кој е билдер и тепач
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
За одбрана МајаГери, сестра му на ЈокоГери :) ...не шала на страна, удри мавај како знаеш, или употреби Помош од публика (викаш некој во близина ако има), Повикај пријател (барам некој од другарите ако се во близина), или 50/50 (или ќе го тепаш, или ќе те тепа)...други опции немам :wink:
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Дефендологија така??? Демек од дифенс... Јаки се нашиве... Неологизми, Англицизми.... ;)
Се знае до каде иде афектот... те удира, шутираш, не убиваш...
А зашто да се тепаме воопшто?
Иако мене узречица ми е 20 пати на ден... "Ќе ти го пукнам носот" :)
и, ми е на некој начин одбрамбен механизам... ама летаат боксови, и пукаш носови, све тоа иде у ваздух...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ме интересира нешто да ве прашам: На пример, некој тип ја напаѓа девојкава и сака да ја силува. Во целиот тој момент, девојката на пример вади нож и го забодува и типов умира. Дали ќе и биде судено за убиство заради пречекорување на самоодбрана или ќе се смета сепак за самоодбрана?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
не знам за женските, ама мене ме казнија парично само затоа што сум се бранел ,( неуспешно бидејќи бев мортус пијан и изедов ќотек) од физички напад, а според судиите сум требал да побегнам и да викнам полиција.е и тоа го има жива вистина.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
ако се повеке души 5-6 а да имам пиштол го вадам и ке се разбегаат како пи*ки а ако се мажи уште да се противат би пукал во нога или ако можам би бегал а додека бегам ке им се јавам на побратимите:nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom