Самоодбрана - што знаете?

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Ме интересира нешто да ве прашам : На пример,некој тип ја напаѓа девојкава и сака да ја силува.Во целиот тој момент девојката на пример вади нож и го забодува и типов умира.Дали ќе и биде судено за убиство заради пречекорување на самоодбрана или ќе се смета сепак за самоодбрана?
Ова од лично искуство го прашуваш?:baeh::baeh:
 
V

Viktoranius

Гостин
Ја прочитав цела тема и имам да ви кажам само неколку збора.

Нема тука самоодбрана и не самоодбрана. Кога сме во АФЕКТ не размислуваме, тоа е.

Јас сум бил нападнат од 5 лица, и незнам дали знаете какво е чувството да уништиш, особено ако ти се долгогодишни непријатели. Е таа ситуација ја имав јас и не бирав со што ќе вратам, и затоа мавав со училишни столови, и со испокршени стакла од прозорец без да размислувам на последиците.

За моја среќа/несреќа не повредив никој со тешки повреди.

Значи тоа е, кога сме во АФЕКТ неможеме ништо да сториме, само може да се браниме како знаеме.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Знам пар потези капуерски, ама ми треба јака музика панана уеееее иначе не ја бива работата
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ме интересира нешто да ве прашам : На пример,некој тип ја напаѓа девојкава и сака да ја силува.Во целиот тој момент девојката на пример вади нож и го забодува и типов умира.Дали ќе и биде судено за убиство заради пречекорување на самоодбрана или ќе се смета сепак за самоодбрана?
A типот кога видел дека таа вади нож, извадил пиштол и ја застрелал дали то е пречекорување или самоодбрана?
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Мене и брат ми имаат 2ајца фатено кај жеелезничка.И коа не видоа одма сакаа да ни земат пари ваљда за дрога ама коа земавме маање овие двајцава крвишта беа и после шпринтот и дома!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Мене и брат ми имаат 2ајца фатено кај жеелезничка.И коа не видоа одма сакаа да ни земат пари ваљда за дрога ама коа земавме маање овие двајцава крвишта беа и после шпринтот и дома!
Па тоа не беше фер.... ти беше со брат ти а тие двајца сами
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Од самоодбрана знам само карате .... А лет 3 стварно ме насмеа
 
Член од
9 август 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
е јас да ти раскажам Слу4ка
имаме еден Луд адриан тука у бутел секој ден коа ке си идеме Од школо
го сретнуваме со еден албанец,И се кур4и мава и тоа со стап
Колку повише го Рскаш толку повеќе се зака4а!:vozbud::toe::toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ме интересира нешто да ве прашам : На пример,некој тип ја напаѓа девојкава и сака да ја силува.Во целиот тој момент девојката на пример вади нож и го забодува и типов умира.Дали ќе и биде судено за убиство заради пречекорување на самоодбрана или ќе се смета сепак за самоодбрана?
Значи тој САКА да ја силува ама не го прави тоа. Тоа се вика ОБИД. А девојкава пошто била исплашена и го убива, дефинитивно ќе го крка.
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Значи тој САКА да ја силува ама не го прави тоа. Тоа се вика ОБИД. А девојкава пошто била исплашена и го убива, дефинитивно ќе го крка.
Друга претпоставка,девојка си оди дома навечер,ја напаѓа некој лигуш да ја силува,некако се оттурнува од него(и како на филм) тој паѓа си ја удира главата в камен и трт,умира.Би и се судело на девојката,би го кркала?Колку време в затвор?Колку време таму треба да лежи и да трпи силувања секој ден од стражарите,управниците....? Значи се спасила од едно силување а отишла во полошо со тоа што се бранела?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Друга претпоставка,девојка си оди дома навечер,ја напаѓа некој лигуш да ја силува,некако се оттурнува од него(и како на филм) тој паѓа си ја удира главата в камен и трт,умира.Би и се судело на девојката,би го кркала?Колку време в затвор?Колку време таму треба да лежи и да трпи силувања секој ден од стражарите,управниците....? Значи се спасила од едно силување а отишла во полошо со тоа што се бранела?
Е добро де, ќе се утврди преку ВЕШТАЧЕЊЕ дека немало знаци на борба, овој се сопнал од каменот и готово, девојката нема да е виновна.

Друг пример е, ако ти на пр. си одиш накај дома навечер и гледаш дека позади тебе цело време те следи некој, цело време е позади тебе, врти на улицата каде што одиш и ти, дури влегува во влезот (да речеме дека живееш во зграда:wink:) каде што живееш. И сега нормално е за тебе, а и за секого, дека тој што 20мин. те следи, сака да ти наштети. И сега, ти наеднаш вадиш од ташната некој остар предмет, го прободуваш, мислејќи дека е силувач типот. Ти, да речеме си го убила, а на крајот испаднало дека живее во истата зграда кај тебе,и тој си одел дома. Тоа се вика ПУТАТИВНА НУЖНА ОДБРАНА.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Е тоа е веќе комплицирано...ако се утврди ПРЕЧЕКОРУВАЊЕ на нужна одбрана, тогаш мислам дека ќе постои кр. дело УБИСТВО НА МИГ. За тоа е потребна АКЦИЈА ОД ЖРТВАТА т.е од "силувачот". Тогаш девојката, во состојба на нарушена раздразнетост, го турка човекот и тој умира. Тоа го прави во афектна состојба. За жал...казната е од 1-10год. апсаана.:toe:
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Е добро де, ќе се утврди преку ВЕШТАЧЕЊЕ дека немало знаци на борба, овој се сопнал од каменот и готово, девојката нема да е виновна.
Да потенцирам само,девојкава се оттурнува од него т.е го турка за да избега да се спаси.Да не ја тупиме многу работава сеа...кога го турка тој(како на филм) си ја удира главата и умира.Значи вештачењето докажува дека имало борба т.е самоодбрана на девојката.Ова е убиство без предумисла.На девојката и се суди,убиство извршила,е сега од кој степен?Колку време в затвор ?
И се суди на девојката,Калимеро нема правда!Избегнала една лоша работа,отишла во 100 други-еве ако оди в затвор.Значи избегнала едно силување,а отишла в затвор да биде силувана секој ден од стражари,управници...
Сега сакам да ми одговориш...
На девојката и се суди,убиство извршила,е сега од кој степен?Колку време в затвор ?
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Е тоа е веќе комплицирано...ако се утврди ПРЕЧЕКОРУВАЊЕ на нужна одбрана, тогаш мислам дека ќе постои кр. дело УБИСТВО НА МИГ. За тоа е потребна АКЦИЈА ОД ЖРТВАТА т.е од "силувачот". Тогаш девојката, во состојба на нарушена раздразнетост, го турка човекот и тој умира. Тоа го прави во афектна состојба. За жал...казната е од 1-10год. апсаана.:toe:
Значи тука,како што рековме,Калимеро нема правда.Избегнала едно силување,отишла во затвор да биде силувана секој ден од стражари,управници...Заебана работа јбг.
Сепак фала,ми го расчисти сомнежот,баш ме интересираше колку ќе и се суди доколку би и се судело!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom