Самоодбрана - што знаете?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 1 јуни 2006.

 1. Duduk

  Duduk Korg Maniac

  Член од:
  8 јули 2009
  Мислења:
  949
  Допаѓања:
  95
  Карате, кунг фу, аикидо, џиуџицу, сонџоку, петар пан, покемон, спајдермен, брус ли, чак норис, стрит фајтер и уше четрсто шеесе и девет опасни збороЈи
   
 2. DonRistovski

  DonRistovski Peace Disturber

  Член од:
  1 септември 2009
  Мислења:
  3.058
  Допаѓања:
  3.257
  За самоодбрана доколку некој ме нападне, што попрво ми е при рака со тоа мавам и бегам...Али понекогаш зависи и од околината...Пример во некој кавиќ, користам шише...Надвор камен...кога немам ништо од тие работи ги немам тогаш мавам по око или по нос 5 6 пати...исто и по јајца знам да мавам ::D
   
 3. Tоni

  Tоni ILLYRIAN

  Член од:
  26 февруари 2009
  Мислења:
  13.451
  Допаѓања:
  9.834
  Za samoodbrana bi upotrebuval se sto moze da mi bide korisno vo momentov.Normalno prvo bi se obidel da izbegnam tepacka no ako nemam kade togas ke se tepam :) a treniram karate veke 10 godini,prv dan sum :)
   
 4. Тимче

  Тимче HULK!

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  4.537
  Допаѓања:
  239
  Со раце нозе:haha:Што имам во рака со тоа а ако немам ништо тогаш боксове:haha::xD:
   
 5. Ficiani

  Ficiani

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  3.744
  Допаѓања:
  1.843
  Па зависи каква е ситуацијата..Доколку мојот живот е во прашање, се разбира дека ќе направам се што е потребно за да се спасам, без размислување за никакви последици, ипак се работи за мојот живот. А доколку е нешто поситно, нормално, ке пробам да ја избегнам ситуацијата, али доколку тоа не е возможно, удар со лактот(или бокс) во слепоочницата или над увото, и човекот паѓа во несвест.
   
 6. PSYtisfaction

  PSYtisfaction Царевата ќерка

  Член од:
  30 јуни 2006
  Мислења:
  3.924
  Допаѓања:
  524
  Знам да вриштам. Онака, гласно. Барем осум души у радиус од 50 метара ќе чујат. Еден од тие 8 да предузме нешто и спасена сум :icon_lol:

  Ако ми ја затне муцката, иам и план Б: да понудам сексуални услуги во замена за мојот живот. Стварно би се нервирала ако мора да дое до план Б, ама тоа е најдобро шо можам да смислам.
  А план Б има и една цака, а тоа е фактот што не може да се испрактикува коа станува збор рецимо за силување. Тогаш и вака и така ќе си ги земе силовачот услугите по кои шо дошол.

  У краен случај, ќе мафтам со раце. Среќна околност е ако ми се долги ноктите у тој моменат,па да го закачам за врат и да го дистрактирам дур смислам боље одбрана. Ако има коса, спремна сум да скубам. Не се давам лесно.

  Ама едина опција што не доаѓа у предвид е да бегам. Спора сум ко пужав, кондиција нула, 20 метра и паѓам папсана и у астматични напади од ова цигариве. Одма ќе ме фати.
   
 7. Шарпланинац

  Шарпланинац

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  2
  Хебла у руке и работај дете :tv:
   
 8. Разочарана...

  Разочарана...

  Член од:
  10 септември 2009
  Мислења:
  142
  Допаѓања:
  14
  Значи ќе се смета за самоодбрана само доколку враќам со иста мера?... он ме напаѓа со голи раце и јас му враќам така, ме напаѓа со ладно оружје и мене ми е дозволено да го употребам истото во самоодбрана... само не сфаќам доколку некој ме нападне и сака да ме силува, јас му враќам исто со силување??? он од коа ќе заврши после јас сум на ред? или он ми кине облека и јас ќе му кинам облека (таман ке му помогнам побрзо да се соблече за да ја заврши работата)
   
 9. .vanity.

  .vanity.

  Член од:
  8 февруари 2009
  Мислења:
  285
  Допаѓања:
  39
  Во маалото во кое сум израсната бевме само 3 девојчиња (и тоа едното беше 3 год) и повеќе од 20 машки, така да со нив имам научено многу добро да се тепам xD
  Но сепак за секое женско мислам дека доволна самоодбрана е да се шутне јааааако слабата машка точка... и викањето :)
   
 10. ZoraNaSlobodata

  ZoraNaSlobodata Чоечко суштество

  Член од:
  5 ноември 2008
  Мислења:
  2.736
  Допаѓања:
  110
  Кик бокс маи таи тепам газам кољам бесам.
   
 11. The Magus

  The Magus אהיהוה

  Член од:
  8 ноември 2009
  Мислења:
  6.202
  Допаѓања:
  10.108
  Пааааа...флаша, чаша, пепељара, столица, маса...што ќе се најде тоа...:vozbud:
   
 12. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.716
  Допаѓања:
  612
  Хахаха:tv: Ако некој те силува, ти можеш на пр. да го удриш по гениталии, да го изгребеш, да го гризнеш и сл....значи од прилика такви работи кои ќе придонесат колку-толку да избегнеш силување, и делумно да го онеспособиш сторителот, се разбира не да земеш камен и 10 пати да го маваш по глава додека не му го истуриш мозокот. :)
   
 13. Ada?

  Ada? мјаууууу

  Член од:
  4 април 2009
  Мислења:
  490
  Допаѓања:
  54
  Кога се работи за мојот живот самодобраната ми е многу разновидна зависи сеа од ситуација ама можам да врескам, да претам, клоца меѓу нозе на напаѓачот е неизбежна знам да го докачам за коса значи кубам, гризам, со лактот у стомакот една отприлика тоа но не се одма му се фрлам на бегање оти ..само да не ме успие оти се ми е џабе :/
   
  На POWER-MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 14. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.716
  Допаѓања:
  612
  Аман бе, што ти праеле тебе? :)
   
 15. Ada?

  Ada? мјаууууу

  Член од:
  4 април 2009
  Мислења:
  490
  Допаѓања:
  54
  Ништо само гледам многу филмови :):) се зезам ..знам да бидам голем провокатор понекогаш и некој си имат и белези од мене а не беа малку и тепачките со сестра ми еднаш толку и збеснав ќе ја задавев(озбилно) другарка ми имаше еден месец модрица што ја уапав онака на шала:) е и до сега најсмешна самоодбрана до сега лажица мајонез у око шљуп
  ..велат печело:kesa:
   

Сподели преку: