Самоодбрана - што знаете?

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
949
Поени од реакции
96
Карате, кунг фу, аикидо, џиуџицу, сонџоку, петар пан, покемон, спајдермен, брус ли, чак норис, стрит фајтер и уше четрсто шеесе и девет опасни збороЈи
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.153
Поени од реакции
3.469
За самоодбрана доколку некој ме нападне, што попрво ми е при рака со тоа мавам и бегам...Али понекогаш зависи и од околината...Пример во некој кавиќ, користам шише...Надвор камен...кога немам ништо од тие работи ги немам тогаш мавам по око или по нос 5 6 пати...исто и по јајца знам да мавам ::D
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.549
Поени од реакции
10.008
Za samoodbrana bi upotrebuval se sto moze da mi bide korisno vo momentov.Normalno prvo bi se obidel da izbegnam tepacka no ako nemam kade togas ke se tepam :) a treniram karate veke 10 godini,prv dan sum :)
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
239
Со раце нозе:haha:Што имам во рака со тоа а ако немам ништо тогаш боксове:haha::xD:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Па зависи каква е ситуацијата..Доколку мојот живот е во прашање, се разбира дека ќе направам се што е потребно за да се спасам, без размислување за никакви последици, ипак се работи за мојот живот. А доколку е нешто поситно, нормално, ке пробам да ја избегнам ситуацијата, али доколку тоа не е возможно, удар со лактот(или бокс) во слепоочницата или над увото, и човекот паѓа во несвест.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
527
Знам да вриштам. Онака, гласно. Барем осум души у радиус од 50 метара ќе чујат. Еден од тие 8 да предузме нешто и спасена сум :icon_lol:

Ако ми ја затне муцката, иам и план Б: да понудам сексуални услуги во замена за мојот живот. Стварно би се нервирала ако мора да дое до план Б, ама тоа е најдобро шо можам да смислам.
А план Б има и една цака, а тоа е фактот што не може да се испрактикува коа станува збор рецимо за силување. Тогаш и вака и така ќе си ги земе силовачот услугите по кои шо дошол.

У краен случај, ќе мафтам со раце. Среќна околност е ако ми се долги ноктите у тој моменат,па да го закачам за врат и да го дистрактирам дур смислам боље одбрана. Ако има коса, спремна сум да скубам. Не се давам лесно.

Ама едина опција што не доаѓа у предвид е да бегам. Спора сум ко пужав, кондиција нула, 20 метра и паѓам папсана и у астматични напади од ова цигариве. Одма ќе ме фати.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
142
Поени од реакции
14
Значи тој САКА да ја силува ама не го прави тоа. Тоа се вика ОБИД. А девојкава пошто била исплашена и го убива, дефинитивно ќе го крка.
Значи ќе се смета за самоодбрана само доколку враќам со иста мера?... он ме напаѓа со голи раце и јас му враќам така, ме напаѓа со ладно оружје и мене ми е дозволено да го употребам истото во самоодбрана... само не сфаќам доколку некој ме нападне и сака да ме силува, јас му враќам исто со силување??? он од коа ќе заврши после јас сум на ред? или он ми кине облека и јас ќе му кинам облека (таман ке му помогнам побрзо да се соблече за да ја заврши работата)
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Во маалото во кое сум израсната бевме само 3 девојчиња (и тоа едното беше 3 год) и повеќе од 20 машки, така да со нив имам научено многу добро да се тепам xD
Но сепак за секое женско мислам дека доволна самоодбрана е да се шутне јааааако слабата машка точка... и викањето :)
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Кик бокс маи таи тепам газам кољам бесам.
 

The Magus

אהיהוה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.202
Поени од реакции
10.111
Пааааа...флаша, чаша, пепељара, столица, маса...што ќе се најде тоа...:vozbud:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Значи ќе се смета за самоодбрана само доколку враќам со иста мера?... он ме напаѓа со голи раце и јас му враќам така, ме напаѓа со ладно оружје и мене ми е дозволено да го употребам истото во самоодбрана... само не сфаќам доколку некој ме нападне и сака да ме силува, јас му враќам исто со силување??? он од коа ќе заврши после јас сум на ред? или он ми кине облека и јас ќе му кинам облека (таман ке му помогнам побрзо да се соблече за да ја заврши работата)
Хахаха:tv: Ако некој те силува, ти можеш на пр. да го удриш по гениталии, да го изгребеш, да го гризнеш и сл....значи од прилика такви работи кои ќе придонесат колку-толку да избегнеш силување, и делумно да го онеспособиш сторителот, се разбира не да земеш камен и 10 пати да го маваш по глава додека не му го истуриш мозокот. :)
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Кога се работи за мојот живот самодобраната ми е многу разновидна зависи сеа од ситуација ама можам да врескам, да претам, клоца меѓу нозе на напаѓачот е неизбежна знам да го докачам за коса значи кубам, гризам, со лактот у стомакот една отприлика тоа но не се одма му се фрлам на бегање оти ..само да не ме успие оти се ми е џабе :/
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Кога се работи за мојот живот самодобраната ми е многу разновидна зависи сеа од ситуација ама можам да врескам, да претам, клоца меѓу нозе на напаѓачот е неизбежна знам да го докачам за коса значи кубам, гризам, со лактот у стомакот една отприлика тоа но не се одма му се фрлам на бегање оти ..само да не ме успие оти се ми е џабе :/
Аман бе, што ти праеле тебе? :)
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Аман бе, што ти праеле тебе? :)
Ништо само гледам многу филмови :):) се зезам ..знам да бидам голем провокатор понекогаш и некој си имат и белези од мене а не беа малку и тепачките со сестра ми еднаш толку и збеснав ќе ја задавев(озбилно) другарка ми имаше еден месец модрица што ја уапав онака на шала:) е и до сега најсмешна самоодбрана до сега лажица мајонез у око шљуп
..велат печело:kesa:
 
На врв Bottom