Самит на НАТО; Чикаго - мај 2012; (општа дискусија)

Ќе биде ли Македонија ставена на дневен ред на овој самит?

  • Да

    Гласови: 25 20,5%
  • Не

    Гласови: 97 79,5%

  • Вкупно гласачи
    122

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.289
Поени од реакции
27.092
Мислев дека никогаш нема да се согласам со бугар на тема политика или историја, ама бугаров овде има право.
Мислењето не ми се промени од самитот во Букурешт пред 3-4 години дека мора што побрзо да влеземе во НАТО доколку сакаме да го зачуваме и ова мало парче земја што остана од Големата Македонија
Прва и основна лоша претпоставка ти е дека нема да влеземе во НАТО. САД никогаш нема да се откаже од ниедна територија, па макар и била толку мала и очајна како нашата Македонија. Не е прашање дали сме во план за НАТО, туку како. Дали како независна држава или како поделена. НАТО иднината ни е во секој случај скоро загарантирана, што само по себе не значи наша заштита.

Инаку сум анти-нато и анти-еу политички ориентиран, ама опцијата НАТО ни е многу потребна инаку поделбата е се поверојатна.
Јасно како ден е дека на вујко сем му е потребен безбеден и стабилен Балкан, а уште појасно е дека тоа што го сака САД и го добива. Албанските политичари многу добро го користат тоа, а нашите повторно потфрлија.
После северно Косово, на ред сме ние.

Не сум оптимист.
Проблемот е што влегуваме многу лежерно во една таква ситуација. Некој пробува да ја релативизира опасноста. Дека доколку се знае опасноста, ќе се отвори прашањето дали можеби треба да се размислува на алтернатива. И ако треба, тогаш ќе се отвори прашањето, зошто досега не се размислувало на таа алтернатива. Дали повторно како и во 1912 година, сите чипови сме ги вложиле на нешто кое само по себе ќе значи поделба на Македонија.

Но немаме време за плачење, треба се повеќе да се крева гласот за да се види дека народот гледа предавство во сето тоа. Мора да се врши притисок да се бараат алтернативни патишта.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандра, молам ти се провери што са маастрихските критериуми. Зборуваш глупости.
--- надополнето: 27 април 2012 во 22:38 ---

Аха, милион бегалци сите криминалци :icon_lol: Знаеме што са бегалци, имаме изкуство от многу соседни места доjдени.
Незнам што се де фми ти кажи ми што се.
Имате вие искуство, знам, лаком газ трагедија фми.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Никоj нема ништо да ти каже ако отвориш и 5 теми за Бугариjа во бугарски форум.
Лага.

Коj каде дреме си е негова работа,штом не прекршува правилата.
Не е до дремењето туку до интересот е. Ние немаме интерес да се замараме со внатрешните случувања во Бугарија. Вие секој ден први се јавувате со глупи коментари за случувањата во Македонија.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не е до дремењето туку до интересот е. Ние немаме интерес да се замараме со внатрешните случувања во Бугарија. Вие секој ден први се јавувате со глупи коментари за случувањата во Македонија.
Ама стварно нема ден да помине бугар да не отвори тема за Македонија. Па овој душогрижник се загрижил дали ќе влеземе во Нато или ќе се распаднеме. Од бегалци се плашел, па ние нозе ќе искршиме за Бугарија во такво сценарио. Не ми е јасно во кој филм се бугариве?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Стварно треба да немаш ништо попаметно да правиш во животот за да имаш време да се регистрираш по туѓи форуми и да им кажуваш што им фали у државата, што треба да прават, што мислеле тие за сето тоа и други работи. Па и на крај па од под сукња да им викаш б*гари сте. Мислам, нема логика сево ова. Камо среќа викам, да имав време да отворам теми по нивни форуми и да се секирам за државата нивна.

И ќе ве молам употребувајте цензура за срамотни зборови, види пример горе.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Незнам што се де фми ти кажи ми што се.
Имате вие искуство, знам, лаком газ трагедија фми.
Jaс не сум одешт речник или енциклопедиja Леандра. Седни, прочети, па научи. Просто ти кажувам дека глупасти лупаш за маастрихските критериуми.
Ние теравме бежанците да бегат ?
--- надополнето: 27 април 2012 во 23:10 ---
Ама стварно нема ден да помине бугар да не отвори тема за Македонија. Па овој душогрижник се загрижил дали ќе влеземе во Нато или ќе се распаднеме. Од бегалци се плашел, па ние нозе ќе искршиме за Бугарија во такво сценарио. Не ми е јасно во кој филм се бугариве?
Тоа се потврдило многу пати со реални случаеви. Тоа не е просто фантазиja,а изпитан факт.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Прва и основна лоша претпоставка ти е дека нема да влеземе во НАТО. САД никогаш нема да се откаже од ниедна територија, па макар и била толку мала и очајна како нашата Македонија. Не е прашање дали сме во план за НАТО, туку како. Дали како независна држава или како поделена. НАТО иднината ни е во секој случај скоро загарантирана, што само по себе не значи наша заштита.



Проблемот е што влегуваме многу лежерно во една таква ситуација. Некој пробува да ја релативизира опасноста. Дека доколку се знае опасноста, ќе се отвори прашањето дали можеби треба да се размислува на алтернатива. И ако треба, тогаш ќе се отвори прашањето, зошто досега не се размислувало на таа алтернатива. Дали повторно како и во 1912 година, сите чипови сме ги вложиле на нешто кое само по себе ќе значи поделба на Македонија.

Но немаме време за плачење, треба се повеќе да се крева гласот за да се види дека народот гледа предавство во сето тоа. Мора да се врши притисок да се бараат алтернативни патишта.
Повеќе од веројатно е дека нема да влеземе на престојниот самит во Чикаго, а во иднина би влегле само доколку го решиме спорот со Грција, а не гледам како би го решиле, што значи НАТО ни е многу далеку. Се што НАТО бара од Р.М. и го добива така да и не губи многу доколку не не прими.
Значи САД сака безбедна територија, а не тензична територија на овој дел од светот. Тоа ќе го добие на еден начин или друг, а за тоа нема да потроши позначителни средства. Со законот за локална самоуправа се направи одличен терен за федерализација која би можела да се спроведе во доста краток рок. Ситуациајта во Либија само ни даде време, ама како што кажа и бугарот на форумов тоа се од прилика 10години.
Се согласувам дека сме во план за НАТО ама како, се прашувам. Како Р.Македонија очигчедно не.

Алтернатива и немаме, иако не би сакал воопшто да бидеме дел од таа фашистичка, окупаторска организација, сепак мораме да бидеме на нивна страна, јебига они се победници:).
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
130
Поени од реакции
68
Имавте шанс да го спасите името и историските капризи, но ги одиграхте многу лошо картите. Бугарија ви подаде рака, а вие ја отфрливте.
Можевте да не изкористите како сојузник, а преку нас да се доближите и до Русија. Путин специjално има многу емоционален однос кон прашањето Косово и Албанците.
Се разбира, нешто ќе требаше да дадете на мајка Руисија, но тогаш ќе имавте чиста територија и некоj коj би се кренал за вас во трудните моменти.
Еден екстремен пример може да се направи со Белорусија. Едвали некој би помислил за напад враз неjа иако Тимошенко е jавен диктатор.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
Имавте шанс да го спасите името и историските капризи, но ги одиграхте многу лошо картите. Бугарија ви подаде рака, а вие ја отфрливте.
Можевте да не изкористите како сојузник, а преку нас да се доближите и до Русија. Путин специjално има многу емоционален однос кон прашањето Косово и Албанците.
Се разбира, нешто ќе требаше да дадете на мајка Руисија, но тогаш ќе имавте чиста територија и некоj коj би се кренал за вас во трудните моменти.
Еден екстремен пример може да се направи со Белорусија. Едвали некој би помислил за напад враз неjа иако Тимошенко е jавен диктатор.
Мислиш Лукашенко?



И аман веќе со НАТО.Те викате ај ќе не делат ала Букурешт,те нема да не делат,те вака у НАТО те онака у НАТО.Ми доаѓа да се молам 21.12.2012 да биде вистина.

Едно хипотетичко прашање-како ќе се снаоѓа НАТО ако на пример изгуби од Иран и Сирија,а на северот од Африка завладее радикалниот ислам?Дали и НАТО ќе се чувствува безбедно во таков случај?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.289
Поени од реакции
27.092
Алтернатива и немаме, иако не би сакал воопшто да бидеме дел од таа фашистичка, окупаторска организација, сепак мораме да бидеме на нивна страна, јебига они се победници:).
Секогаш се има алтернатива, само треба да се побара.
--- надополнето: 28 април 2012 во 02:19 ---
Едно хипотетичко прашање-како ќе се снаоѓа НАТО ако на пример изгуби од Иран и Сирија,а на северот од Африка завладее радикалниот ислам?Дали и НАТО ќе се чувствува безбедно во таков случај?
НАТО ги сруши сите секуларни режими во северна Африка и ги подржа исламистичките режими. Иран е моментално единствен исламистички режим против кој НАТО крева џева (креваат веќе 33 години и ништо не праат), додека Сирија е доста препознатлив секуларен режим.
--- надополнето: 28 април 2012 во 02:31 ---
Имавте шанс да го спасите името и историските капризи, но ги одиграхте многу лошо картите. Бугарија ви подаде рака, а вие ја отфрливте.
Можевте да не изкористите како сојузник, а преку нас да се доближите и до Русија. Путин специjално има многу емоционален однос кон прашањето Косово и Албанците.
Се разбира, нешто ќе требаше да дадете на мајка Руисија, но тогаш ќе имавте чиста територија и некоj коj би се кренал за вас во трудните моменти.
Еден екстремен пример може да се направи со Белорусија. Едвали некој би помислил за напад враз неjа иако Тимошенко е jавен диктатор.
Планот ти е супер, само фали еден детаљ, од каде бе вие сега сојузник со мајка Русија, па преку вас да му тропаме на чичко Путин а?

Па како што стојат работите сега, пре би имало ефект вие да тропнете преку нас кај чичко Путин, одколку ние преку вас. Вие се стрчавте у НАТО главом попреку, исто како и со Хитлер исто како и со Сталин. И сега му се праиш пријател на чичко Путин? Па уште и ми продаваш демагогии, као сме пропуштиле нешто кај вас :)

Луда работа, незнае човек дали да плаче или да се смее на вакви работи.
--- надополнето: 28 април 2012 во 02:35 ---
А,кога сме веќе кај Авганистан-каква е таа организација која ми гарантира безбедност ако не знае да победи пештерци со калашникови?
Освен ако не го прави тоа свесно :)
--- надополнето: 28 април 2012 во 02:37 ---
Значи САД сака безбедна територија, а не тензична територија на овој дел од светот. Тоа ќе го добие на еден начин или друг, а за тоа нема да потроши позначителни средства.
Јас немам впечаток дека САД сака безбедна, а не тензична територија, никаде, па ни тука.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Мислиш Лукашенко?



И аман веќе со НАТО.Те викате ај ќе не делат ала Букурешт,те нема да не делат,те вака у НАТО те онака у НАТО.Ми доаѓа да се молам 21.12.2012 да биде вистина.

Едно хипотетичко прашање-како ќе се снаоѓа НАТО ако на пример изгуби од Иран и Сирија,а на северот од Африка завладее радикалниот ислам?Дали и НАТО ќе се чувствува безбедно во таков случај?
Нема да има таква поделба како замислуваш, барем не во блиска иднина, туку би функционирале нешто слично како Босна со ентитети, кантони. Натаму не носат политичарите од 1998год. не би требало да не ти е јасно тоа.

НАТО никогаш нема да влезе во војна со Иран, доколку некој би војувал со Иран тоа би бил Израел и ако некој изгуби од Иран тоа би бил Израел. Зашто мислиш дека радикалниот ислам би бил закана за НАТО? Немаат ниту моќ ниту амбиции да тргнат во освојувачка мисија или пак да го пропагираат исламот.
--- надополнето: 28 април 2012 во 03:23 ---
Секогаш се има алтернатива, само треба да се побара.



Јас немам впечаток дека САД сака безбедна, а не тензична територија, никаде, па ни тука.
Размисли за алтернатива ама разумно не емотивно као „Русите и Србите ни се православни браќа треба со нив да бидеме, само они ќе ни помогнат“ и сл, ќе видиш дека избор немаме. Ако имаш нешто на ум, подели го, баш би сакал да чујам и да разгледам.

САД имаат планови, иако моментално им се на стенд-бај, за некој си коридори(да не развлекувам кои и како) низ балканот така да верувај, им треба мирно подрачје и ќе го добијат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.289
Поени од реакции
27.092
Размисли за алтернатива ама разумно не емотивно као „Русите и Србите ни се православни браќа треба со нив да бидеме, само они ќе ни помогнат“ и сл, ќе видиш дека избор немаме. Ако имаш нешто на ум, подели го, баш би сакал да чујам и да разгледам.

САД имаат планови, иако моментално им се на стенд-бај, за некој си коридори(да не развлекувам кои и како) низ балканот така да верувај, им треба мирно подрачје и ќе го добијат.
За да имаш во предвид од каква димензија ти зборувам, морам да ти кажам дека до пред нешто повеќе од 1 година бев убеден во ова што го тврдиш ти. Дури повеќе, бев сигурен и дека не ни треба НАТО, туку САД сам по себе би ни била доволен гарант и ја споредував нашата ситуација со таа на Израел. Тие што ме следат од порано, го знаат тоа многу добро.

Не мислам да те убедувам, туку ќе ти ги кажам моите гледишта на работите малце поопширно све од причина да не бидам недоискажан.

Ние моментално сме опкружени од 3 НАТО земји кои мораш да признаеш се горе-доле негативно настроени кон нас. Со некои имаме отворени конфликти, со некои прикриени. Е сега за нашето членство во НАТО има доста задкулисни игри.
1. Доколку САД не сака во НАТО толку колку што звучеше во Букурешт 2008, има доволно моќни инструменти тоа да го направи.
2. Зошто НАТО би се скарало со 3 свои партнери заради нас. Што имаме ние да му понудиме, повеќе од нив. Територијата? Па фино лепо ќе ја добијат територијата така што ќе ја разделат меѓу тие 3 земји. Тоа впрочем се случило во минатото. Тука обично викаат дека границите се менувале пред 100 години, а не сега, но јас би ти рекол да го погледнеш атласот пред 20 години и сега, ќе видиш повеќе промени одколку во двете светски војни заедно.
3. Сите ресурси, сите нафтоводи, антиракетни штитови и све тоа, они ќе добијат било ние да сме во НАТО или не. Било да сме РМ или дел од други држави, така да и тоа ти паѓа во вода. Зарем има некој јунак што може да рече не?

Ајде сега да ја видиме алтернативата. Како и зошто. Русија во моментов е во подем и од дефанзива преоѓа во офанзива. Дека тоа не е Руска пропаганда, збори речникот на Ромни, кој јасно и гласно ја најави новата студена војна, но мора да се спомне и најновата помош на САД за Грција, за која министерот рекол „ако треба ние да го плаќаме транспортот, не можеме да ја примиме таа пратка“, тоа значи се стационираат сили на можната граница, а единствена граница на НАТО во Грција е Македонија. Тоа значи дека не од емотивни причини, туку од практични причини имаме нешто да им понудиме на Русите. Присуството на Русите во Македонија, би било како клин во регионот. Имајќи ја во предвид географската близина на Русија, без разлика дали сме опколени или не, чим Куба на времето си ја изигра улогата, ние ќе ја изиграме уште полесно. Од друга страна веќе го немаме оној затупен комунистички режим, туку сега гледаме една сила која оди напред и за која светската криза не остави ниту најмала трага.

Е сега знам дека се трубеше против Русите последните 22 години (и јас трубев), но што ако идевме со глава низ ѕид во НАТО? од 2008 до денеска подршката на народот вртоглаво падна од 95% на 50%. Значи многу лесно народот ќе се сврти кон Русите, многу полесно него ли накај НАТО, ако се има во предвид дека Бугарија, Грција и Албанија се во НАТО.
--- надополнето: 28 април 2012 во 04:16 ---
Значи све на све, пазар е во прашање, зошто да те купи САД, кога може да те добие беспари. Тоа значи цената ни е 0.00. Ако веќе моменталната цена ни е 0.00, тогаш секоја друга цена која што би ја добиле би била премија.
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
130
Поени од реакции
68
jamajka...
Види сега, ние сме и во Европа, но тоа не ни пречи да бидеме тројанскиот кон на Русија во заедницата. Се е една игра. Од една страна САД / Европа се обидува да ни заврти кон нив, за да ја удари Русија по економски пат и да го намали нејзиното влиание во Европа (види прикануване за намаление на енергичната ни зависност од нив - "диверзификација").
Но сепак, нашата врска со Русија е длабоко вкоренета, и припаѓането на каква и да е организација нема никаква валидност за политиката која се води под маса.
Ние сме биле секогаш сателити, шпиони на Русија во Европа. (колку и да не му се допаѓа таа вистина на некој како fmi).

Но доколку сакате да имате поддршка од Русија, тие треба да имаат некаков интерес во вашата држава. За сега нема ништо што би ги натерало да се заложат за вас.

Но тука излегува и друго прашање. Кој е овој политичар во Македонија кој би направил таков чекор? Груевски нема храброст за такво нешто, а и на него за народот не му е гајле. Тој гледа само да си го задржи фотьола што е можно подолго слугувајки на албанските претензии, кои веќе стануваат сериозен проблем за интегритетот на државата.
Единствениот политичар кој има некаква шанса да спаси бродот коj потова е Љубчо Георгиевски. Но вие на него му ставивте етикета, црн печат и не сфативте дека тоj е единствениот кој има реален, недвуличен поглед кон нештата.
Тој е единствениот кој покажа дека става интересите на народот пред неговите. Ако не беше така, тој можеше да продолжи улогата на големиот војвода, да влече пари од државниот буџет, да зема заеми од светската банка и слично ... и како ситуацијата стане напечена да фати авионот и да избега на малдиви.

Како и да е, сега тоа е прашањето. Како се излегува од оваа ситуација? Некој тука има ли конкретен план? Како jа гледа иднината?

Потребно ли е да ти стигне до газот проблемот за да се признае дека го има?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Jaс не сум одешт речник или енциклопедиja Леандра. Седни, прочети, па научи. Просто ти кажувам дека глупасти лупаш за маастрихските критериуми.
Ние теравме бежанците да бегат ?
--- надополнето: 27 април 2012 во 23:10 ---

Тоа се потврдило многу пати со реални случаеви. Тоа не е просто фантазиja,а изпитан факт.
Те молам барем мене не ми ги кажувај економските стандарди за влез во ЕУ, аман изостави ме.
Вие како фашистичка бугарија сте предизвикувале бегалци, а не другите да бегаат кај вас. Од кај испадна ова дека бегалците оделе во бугарија. Избегале 3 фамилии и бегалци оделе кај нив :pos:
Од поновата историја кај вас да не дојдоа Босанците случајно? Или Косоварите?
Па и се плашеле од бегалци неможам да поверувам, во таа бљувотина кој ти иде бе фми?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
За да имаш во предвид од каква димензија ти зборувам, морам да ти кажам дека до пред нешто повеќе од 1 година бев убеден во ова што го тврдиш ти. Дури повеќе, бев сигурен и дека не ни треба НАТО, туку САД сам по себе би ни била доволен гарант и ја споредував нашата ситуација со таа на Израел. Тие што ме следат од порано, го знаат тоа многу добро.

Не мислам да те убедувам, туку ќе ти ги кажам моите гледишта на работите малце поопширно све од причина да не бидам недоискажан.

Ние моментално сме опкружени од 3 НАТО земји кои мораш да признаеш се горе-доле негативно настроени кон нас. Со некои имаме отворени конфликти, со некои прикриени. Е сега за нашето членство во НАТО има доста задкулисни игри.
1. Доколку САД не сака во НАТО толку колку што звучеше во Букурешт 2008, има доволно моќни инструменти тоа да го направи.
2. Зошто НАТО би се скарало со 3 свои партнери заради нас. Што имаме ние да му понудиме, повеќе од нив. Територијата? Па фино лепо ќе ја добијат територијата така што ќе ја разделат меѓу тие 3 земји. Тоа впрочем се случило во минатото. Тука обично викаат дека границите се менувале пред 100 години, а не сега, но јас би ти рекол да го погледнеш атласот пред 20 години и сега, ќе видиш повеќе промени одколку во двете светски војни заедно.
3. Сите ресурси, сите нафтоводи, антиракетни штитови и све тоа, они ќе добијат било ние да сме во НАТО или не. Било да сме РМ или дел од други држави, така да и тоа ти паѓа во вода. Зарем има некој јунак што може да рече не?

Ајде сега да ја видиме алтернативата. Како и зошто. Русија во моментов е во подем и од дефанзива преоѓа во офанзива. Дека тоа не е Руска пропаганда, збори речникот на Ромни, кој јасно и гласно ја најави новата студена војна, но мора да се спомне и најновата помош на САД за Грција, за која министерот рекол „ако треба ние да го плаќаме транспортот, не можеме да ја примиме таа пратка“, тоа значи се стационираат сили на можната граница, а единствена граница на НАТО во Грција е Македонија. Тоа значи дека не од емотивни причини, туку од практични причини имаме нешто да им понудиме на Русите. Присуството на Русите во Македонија, би било како клин во регионот. Имајќи ја во предвид географската близина на Русија, без разлика дали сме опколени или не, чим Куба на времето си ја изигра улогата, ние ќе ја изиграме уште полесно. Од друга страна веќе го немаме оној затупен комунистички режим, туку сега гледаме една сила која оди напред и за која светската криза не остави ниту најмала трага.

Е сега знам дека се трубеше против Русите последните 22 години (и јас трубев), но што ако идевме со глава низ ѕид во НАТО? од 2008 до денеска подршката на народот вртоглаво падна од 95% на 50%. Значи многу лесно народот ќе се сврти кон Русите, многу полесно него ли накај НАТО, ако се има во предвид дека Бугарија, Грција и Албанија се во НАТО.
--- надополнето: 28 април 2012 во 04:16 ---
Значи све на све, пазар е во прашање, зошто да те купи САД, кога може да те добие беспари. Тоа значи цената ни е 0.00. Ако веќе моменталната цена ни е 0.00, тогаш секоја друга цена која што би ја добиле би била премија.
убаво си рече - кој јунак ќе се најде да му се спротивстави на САД и НАТО ако се дели ова парче земја,епа Русија не е ни блиску за успешно да го задржи парчево за свои интереси,тука СЕ зависи од западните земји,пошто нели сме опкружени со нивни марионети,алчни и неморални........

само во времето на Џорџ Буш помладиот,Македонија добиваше безрезервна поддршка да стане член на НАТО,неговата администрација вршеше притисок за да се стане рамноправна членка,мислам дека таков поддржувач Македонија нема да добие повеќе,ниту пак европјаниве ќе се сложат некогаш да не сметаат и стават рамноправни рамо до рамо иако сме биле во антифашистичка коалиција,иако ден денес настапуваме заедно со нив во разни мисии каде е тоа потребно во светот......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom