Сакам да знам!

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.674
Поени од реакции
81.928
Ај ќе ве молам некој нека подобјасни кај поточно се наоѓа М1 Киоск некаде кај Владата... барав денес никако неможам да го најдам

Одговорете до утре...Хелп :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај ќе ве молам некој нека подобјасни кај поточно се наоѓа М1 Киоск некаде кај Владата... барав денес никако неможам да го најдам

Одговорете до утре...Хелп :(
Сигурно кај владата? Зш јас знам два М1, еден е на Плоштад по уличката кај Тренд а другиот е позади ГТЦ. Еве и нивни други локации според гугл

М1 киоск ГТЦ
М1 киоск Холидеј Ин
М1 киоск Скопјанка
М1 киоск Бисер
М1 киоск Собрание
М1 киоск Ул.македонија
М1 киоск Пошта
М1 киоск Кисела вода
М1 киоск железничка-автобуска
М1 киоск Апче ДебарМаало
М1 медиа Бисер
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.674
Поени од реакции
81.928
Сигурно кај владата? Зш јас знам два М1, еден е на Плоштад по уличката кај Тренд а другиот е позади ГТЦ. Еве и нивни други локации според гугл

М1 киоск ГТЦ
М1 киоск Холидеј Ин
М1 киоск Скопјанка
М1 киоск Бисер
М1 киоск Собрание
М1 киоск Ул.македонија
М1 киоск Пошта
М1 киоск Кисела вода
М1 киоск железничка-автобуска
М1 киоск Апче ДебарМаало
М1 медиа Бисер
Кај поштата има одма после Охридска Банка . Благодарам :)
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Здраво дали знаете како можам да извадам виза за во Кувајт бидејки нема Кувајтска амбасада во Македонија.Ме интересира дали постои можност да се извади преку некоја туристичка агенција?
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Mislam deka viza za Qatar mozes na aerodrom odma i agencija . A za kuvajt bi trebalo da e isto . Nesum siguren . Odis na rabota vo kuvajt ili :kafence:
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво дали знаете како можам да извадам виза за во Кувајт бидејки нема Кувајтска амбасада во Македонија.Ме интересира дали постои можност да се извади преку некоја туристичка агенција?
Виза за Кувајт се вади во Софија или Анкара, таму РМ има надлежен конзулат за издавање визи. Види ТА Ариес од Битола 072/228-155 она се занимава со посредување на визи за УСА, УК, Дубаи, Австралија, Канада итн, можеби го имаат и Кувајт на листа.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Mislam deka viza za Qatar mozes na aerodrom odma i agencija . A za kuvajt bi trebalo da e isto . Nesum siguren . Odis na rabota vo kuvajt ili :kafence:
Зарем можно е да се вади виза исто и за кувајт така лесно иако нема Кувајтска амбасада во РМ? Одам на посета кај роднина и во меѓувреме ке си барам и работа се надевам ке најдам :([DOUBLEPOST=1511908574][/DOUBLEPOST]
Виза за Кувајт се вади во Софија или Анкара, таму РМ има надлежен конзулат за издавање визи. Види ТА Ариес од Битола 072/228-155 она се занимава со посредување на визи за УСА, УК, Дубаи, Австралија, Канада итн, можеби го имаат и Кувајт на листа.
Благодарам се јавив и се разочарав ми кажаа дека немаат само за Кувајт :oops:
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Зарем можно е да се вади виза исто и за кувајт така лесно иако нема Кувајтска амбасада во РМ? Одам на посета кај роднина и во меѓувреме ке си барам и работа се надевам ке најдам :([DOUBLEPOST=1511908574][/DOUBLEPOST]

Благодарам се јавив и се разочарав ми кажаа дека немаат само за Кувајт :oops:
najdobro prasaj nekoj poznanik koj sega e otisol kako zemal viza , kako so pisav ne sum siguren deka moze na aerodrom (y)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Зарем можно е да се вади виза исто и за кувајт така лесно иако нема Кувајтска амбасада во РМ? Одам на посета кај роднина и во меѓувреме ке си барам и работа се надевам ке најдам :([DOUBLEPOST=1511908574][/DOUBLEPOST]
Не мора да има амбасада во Македонија за да добиеш виза за некоја држава, постојат акредитирани дипломатски и конзуларни преставништва во други држави кои ја покриваат и Македонија, конкретно со Кувајт имаме само вонреден ополномоштен и нерезидентен амбасадор поради слабо развиените дипломатски односи со нив како и малиот број посети.

Мој совет ти е штом имаш таму роднини они да се распрашаат детално што се треба за да добиеш виза, можеби ќе треба да ти пратат и дополнителни документи, гарантни писма итн. со цел подолго да останеш.
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Дали може некој од вас да ми даде препорака во која издавачка куќа би можел да пробам да објавам збирка поезија. Никогаш не сум ојбавил книга по вокација сум правник а и не ни знам дали тоа што сум го напишал вреди нешто. Само сакам некој кој е стручен во таа област искрено да ми оцени делото и да ми даде мислење.

Фала однапред :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.951
Поени од реакции
10.600
Дали може некој од вас да ми даде препорака во која издавачка куќа би можел да пробам да објавам збирка поезија. Никогаш не сум ојбавил книга по вокација сум правник а и не ни знам дали тоа што сум го напишал вреди нешто. Само сакам некој кој е стручен во таа област искрено да ми оцени делото и да ми даде мислење.

Фала однапред :)
најди ја на фејсбук Milica Paulus
она ке те упати


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Што ќе се случи доколку работиш обезбедување без лиценца во некој локал , и дали има казна до тебе ако те фатат. Фала.
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Што ќе се случи доколку работиш обезбедување без лиценца во некој локал , и дали има казна до тебе ако те фатат. Фала.
http://www.rotesecurity.com/en/docs/Zakon_za_obezbeduvanje_na_lica_i_imot.pdf

Прочитај VIII. КАЗНЕНИ ОДРЕДБИ односно Член 36 и Член 37 од ЗАКОН ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА ЛИЦА И ИМОТ.
Министерството за внатрешни работи врши контрола и доколку постапуваш спротивно член 8 став 1, член 12 став 2, член 13, член 14, член 15, и други членови казните се од 10 000 ден. до 100 000 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom