Сакам да знам!

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.544
Можеби..
Јас немам таков впечаток, ама не сум по моловите секој ден.
Просек еднаш, двапати преку сила одам месечно Ск, и тоа стрикно по потреба кога треба нешто да се купи..
До сега не сум имал апсолутно никаква замерка! Веро, Ситимол. :toe:
Немаш близок за да ти кажува иначе врие од апаши некои па и дрски се ако те приметат дека ги пратиш па знаат и да се закануваат
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.543

Мене ме интересира, која е смислата и целта на играњето на ора по странство? Глеај ги, се собрале и решиле под Ајфелова Кула да играат Електрично коло. Пред некое време па некои бугари видов како играат оро под Бурџ Калифа. The fuck? Мене ми изгледа неандерталско малку целото ова. Ако дојдат црнци од Франција и у сред Белград почнат да играат некои нигерски танци, погодете којаа ќе биде веста по медиумите. Па и коментарите: небески народ, Србија до Франција. У крвта ни е тоа, да идеме некаде и да покажеме дека сме од Балканот, да покажеме колку сме сплотени ама кога ќе се вратиме дома да се убиеме од пцуење со комшијата.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
511
Поени од реакции
2.242
Не да ми даваш лајк и да се жалиш на форум, си можела да изреагираш на лице место,.

Најголем дел од обезбедувањето во Македонија ти се надворешни агенции, легален рекет, со кој мафијата (газдите на тие агенции) ги рекетираат фирмите.

Вработените се платени на минимална плата, и неретко им кратат од плата ако им се украде нешто. Филтер за да стане обезбедување скоро и да нема, истиот може да е бараба, побудала и од циганот.

Е се ова во комбинација, го охрабрило да му влезе со ќотек, сигурно не крадел прв пат. Не е во право, законски ме смее да реагира така, али не би се изненадил и цигото да дигнал рака, постојано се надувани на лепак.

Ако сметаш дека ти се исплати да си навлечеш проблеми со таа агенција, не само со вработениот, бујрум, оди и пријави, можеш и во полиција, можеш и во меѓеши па тие ќе му рокнат тужба, па ќе те викнат и како сведок и тн.
Мора ли да ја викаат како сведок? А и не е сведок само она.
Камерите у маркетите снимаат, го снимале сигурно и немилиот настан. Што им треба повеќе како доказ?
Ќе пријави прво у центар за социјални работи, па они после полиција и све со ред таму како иде. Еве анонимно нека е.
Надлежни институции се должни да постапат соодветно и по анонимна пријава.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ќе пријави прво у центар за социјални работи, па они после полиција и све со ред таму како иде.
Што побогу има центар за социјални, со рандом апаш у трговски?!
Работа на полиција е тоа..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Со тоа “пред деца” сака да каже дека може да настрада некое дете во настанатата гужва
И стварно не гледам проблем во тоа да се тргне ма страна и да си добие што заслужува
Разбрав што сака да каже, проблемот е што и тој не стои за да го носат на друго место, не е ова полиција па да му стави лисици и да го парадира каде што сакаат.
Автоматски споено мислење:

Мора ли да ја викаат како сведок? А и не е сведок само она.
Камерите у маркетите снимаат, го снимале сигурно и немилиот настан. Што им треба повеќе како доказ?
Ќе пријави прво у центар за социјални работи, па они после полиција и све со ред таму како иде. Еве анонимно нека е.
Надлежни институции се должни да постапат соодветно и по анонимна пријава.
Снимките се со одреден рок, зависи каде и што користат. Додека да се покрене барање и да стигне до правото место, тие снимки ќе бидат пребришани.
Втора работа, разговараме за Македонија, со два повици ќе дознае и кој пријавил, и каде живее.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
511
Поени од реакции
2.242
Разбрав што сака да каже, проблемот е што и тој не стои за да го носат на друго место, не е ова полиција па да му стави лисици и да го парадира каде што сакаат.
Автоматски споено мислење:


Снимките се со одреден рок, зависи каде и што користат. Додека да се покрене барање и да стигне до правото место, тие снимки ќе бидат пребришани.
Втора работа, разговараме за Македонија, со два повици ќе дознае и кој пријавил, и каде живее.
Со еден збор ќути си и не си ја земај бељата на глава.
Мислев дека за дете се работи инаку, погрешно протолкував, затоа одма ми отиде умот на ЦСР.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Мислев дека за дете се работи инаку, погрешно протолкував, затоа одма ми отиде умот на ЦСР.
Те разбирам..
Ама дури и дете да било, надлежно е полиција!
После они ќе ди викаат родител/и и социјален работник. Ама во Полиција!
Бар законот е таков..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Со еден збор ќути си и не си ја земај бељата на глава.
Мислев дека за дете се работи инаку, погрешно протолкував, затоа одма ми отиде умот на ЦСР.
Најпаметно е да си го гледаш своето гајле и да не се замараш, како е се отидено упм може само да си пикнеш чивија. И полицијата, и сите служби, работат за тој што е помоќен.

А тој што сака да реагира ќе реагира на лице место, има и такви луѓе кои немаат проблем да се заебаваат со последиците, ама тие не идат на форум да прашаат што и како, туку ќе направат сцена на лице место и не заминуваат додека не стигне полиција или менаџер. Во случајов е да се најдеме во муабет.

Не смеел да го тепа и возрасниот, ако некој покрене случај за ова, тој од обезбедувањето: ќе изгуби и работа, ќе му плати на ѓуптинот оштета, и ќе одговара кривично.
Е сега ако нашата @Хоуп е толку храбра, може да се обиде да го истурка овој случај до крај, но во таков случај би сакал да не ажурира за настаните, затоа што очекувам да има доста драма, само тогаш нема да е тепан ѓуптинот.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.343
Најпаметно е да си го гледаш своето гајле и да не се замараш, како е се отидено упм може само да си пикнеш чивија. И полицијата, и сите служби, работат за тој што е помоќен.

А тој што сака да реагира ќе реагира на лице место, има и такви луѓе кои немаат проблем да се заебаваат со последиците, ама тие не идат на форум да прашаат што и како, туку ќе направат сцена на лице место и не заминуваат додека не стигне полиција или менаџер. Во случајов е да се најдеме во муабет.

Не смеел да го тепа и возрасниот, ако некој покрене случај за ова, тој од обезбедувањето: ќе изгуби и работа, ќе му плати на ѓуптинот оштета, и ќе одговара кривично.
Е сега ако нашата @Хоуп е толку храбра, може да се обиде да го истурка овој случај до крај, но во таков случај би сакал да не ажурира за настаните, затоа што очекувам да има доста драма, само тогаш нема да е тепан ѓуптинот.
Да и го терам случајот до правда, само поради причина утре да не настрада некое дете додека обезбедувањето тепа апаши по касите, а може фино лепо да го фати за коса и надвор да му прави што сака, искрено ни за правата на ромите ми е дојдено ни до маките на вработените ако некој украл нешто, мене ми е дојдена до безбедноста на моето, твоето, неговото дете.

Ако сите тргаме газови (навистина колку сакате ругајте и мајтапи правете си) утре твое дете ќе си наплатува водичка на каса и ромот, овој не ама ќе дојде друг и нема да моли и ќе го зачапа за коса и ќе го држи детето додека овој не го остави на мира или ќе фрла со производи и ќе го погоди твоето дете.

А и што има бе деца да поминуваат низ такви трауми? Да да нашите деца имаат розови наочари, не треба ништо лошо да гледаат, ама да му удреше клоца и еден шамар нека гледаат еве што ќе ти се деси ако крадеш. Ама овој го претепа. Нечовечки, крвнички, животински. И мене, што сум присуствувала и гледала разни гадости на работа, ова ми беше стресно за гледање.

Значи стави на страна дека јас го пишувам ова ако имаш со мене проблем и гледај го како проблем на сите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Да и го терам случајот до правда, само поради причина утре да не настрада некое дете додека обезбедувањето тепа апаши по касите, а може фино лепо да го фати за коса и надвор да му прави што сака, искрено ни за правата на ромите ми е дојдено ни до маките на вработените ако некој украл нешто, мене ми е дојдена до безбедноста на моето, твоето, неговото дете.

Ако сите тргаме газови (навистина колку сакате ругајте и мајтапи правете си) утре твое дете ќе си наплатува водичка на каса и ромот, овој не ама ќе дојде друг и нема да моли и ќе го зачапа за коса и ќе го држи детето додека овој не го остави на мира или ќе фрла со производи и ќе го погоди твоето дете.

А и што има бе деца да поминуваат низ такви трауми? Да да нашите деца имаат розови наочари, не треба ништо лошо да гледаат, ама да му удреше клоца и еден шамар нека гледаат еве што ќе ти се деси ако крадеш. Ама овој го претепа. Нечовечки, крвнички, животински. И мене, што сум присуствувала и гледала разни гадости на работа, ова ми беше стресно за гледање.

Значи стави на страна дека јас го пишувам ова ако имаш со мене проблем и гледај го како проблем на сите.
Аман бе Хоуп, многу осетлива, нема лично во ситуацијава, баш напротив, слободно да го пријавиш, плус сум заинтересиран да не известуваш како ќе се одвива процесот. Ти си возрасна жена, ти објаснив како се организирани агенциите, па сега можеш информирана да одлучиш за наредните чекори.

А лично не би застанал против обезбедувањето затоа што на свој грб имам осетено како им фаќа рачето на циганите (ми направија преку 70 000 денари штета пред 6 години). Закон против нив не ти помага, голем дел од нив немаат ниту документи, ниту пак активни сметки во банки и прилив, па останува само физички како што настапил тој од обезбедувањето. Иако, чисто се сомневам дека ќе му дојде ум на тој циганот, без разлика на ќотекот, тие се системски проблем.

На децата нема да им биде ништо ако научат да се бранат себеси, и да имаат некаква перцепција дека светот надвор од дома е прилично сурово место. Таквата школа ќе им се најде повеќе од сите дипломи и предмети заедно.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.343
Аман бе Хоуп, многу осетлива, нема лично во ситуацијава, баш напротив, слободно да го пријавиш, плус сум заинтересиран да не известуваш како ќе се одвива процесот. Ти си возрасна жена, ти објаснив како се организирани агенциите, па сега можеш информирана да одлучиш за наредните чекори.

А лично не би застанал против обезбедувањето затоа што на свој грб имам осетено како им фаќа рачето на циганите (ми направија преку 70 000 денари штета пред 6 години). Закон против нив не ти помага, голем дел од нив немаат ниту документи, ниту пак активни сметки во банки и прилив, па останува само физички како што настапил тој од обезбедувањето. Иако, чисто се сомневам дека ќе му дојде ум на тој циганот, без разлика на ќотекот, тие се системски проблем.

На децата нема да им биде ништо ако научат да се бранат себеси, и да имаат некаква перцепција дека светот надвор од дома е прилично сурово место. Таквата школа ќе им се најде повеќе од сите дипломи и предмети заедно.
Не можеш да ме разбереш зошто не беше таму да го видиш тоа. И јас сум за тоа што кажуваш (иако пак може да настрада некој недолжен) дете нека види нека се учи, нека му удри една клоца, шамар, бокс, нека јаде ќотек. Па нека го јаде и оној ќотек што го јадеше, само НАСТРАНА од тие деца што стоеа 3 см до нив. Нека гледаат преку стакло. И буквално па на нив течеше крвта од носот на лоповот. Ми е гајле мене колку ќотек и каков ќотек изел, ти кажав што ми е, фино лепо им објаснив дека јас бев пола чекор до крадецот и навистина ако не се тргнев и не го тргнев јас детето што стоеше до мене ќе бевме ете не повредени, него избутани, изгазени од двајцава, зошто обезбедувањето не гледаше кај мава со што и кој мава на крај краева.
Зошто да не одам против обезбедувањето? Обичен работник како сите кој треба малце да си ги смири страстите и потрпеливо нека почека да се тргне лоповот од каса па земи го и ако сакаш леш направи го.

Кога гледаш уствари јас ни против него одам, ни ги бранам лоповот, ти кажав кого бранам мое, твое дете, мене, тебе за во иднина да не дојде до непосакувани сценарија. Пред некој да настрада зошто да не пробам? Барем само нека му речат батка друг пат надвор тепај апаши.

Не знам навистина зошто не можеме да се разбериме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не можеш да ме разбереш зошто не беше таму да го видиш тоа. И јас сум за тоа што кажуваш (иако пак може да настрада некој недолжен) дете нека види нека се учи, нека му удри една клоца, шамар, бокс, нека јаде ќотек. Па нека го јаде и оној ќотек што го јадеше, само НАСТРАНА од тие деца што стоеа 3 см до нив. Нека гледаат преку стакло. И буквално па на нив течеше крвта од носот на лоповот. Ми е гајле мене колку ќотек и каков ќотек изел, ти кажав што ми е, фино лепо им објаснив дека јас бев пола чекор до крадецот и навистина ако не се тргнев и не го тргнев јас детето што стоеше до мене ќе бевме ете не повредени, него избутани, изгазени од двајцава, зошто обезбедувањето не гледаше кај мава со што и кој мава на крај краева.
Зошто да не одам против обезбедувањето? Обичен работник како сите кој треба малце да си ги смири страстите и потрпеливо нека почека да се тргне лоповот од каса па земи го и ако сакаш леш направи го.

Кога гледаш уствари јас ни против него одам, ни ги бранам лоповот, ти кажав кого бранам мое, твое дете, мене, тебе за во иднина да не дојде до непосакувани сценарија. Пред некој да настрада зошто да не пробам? Барем само нека му речат батка друг пат надвор тепај апаши.

Не знам навистина зошто не можеме да се разбериме.
Те разбрав де, уште од почетокот те сфатив што ти е поентата, и ти кажав дека тоа што го направил е противзаконски и неисправно, и да било опасно по околината.

Но, за да ги заштитиш децата треба да бараш тие таквите како циганот да се затворат во соодветна институција, бидејќи додека имаш такви, или како оние што ги воспеваат во темата за криминалци, нема како да ги заштитиш децата. Во случајов ти пробуваш да ја третираш последицата, не причинителот.

Денес украл, утре ќе направи нешто полошо, ако си го окрка некој од обезбедувањето поради што изреагирал во овој случај, утре тој циганот и да ти го тепа детето, обезбедувањето нема да мрдне со прст.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.343
Те разбрав де, уште од почетокот те сфатив што ти е поентата, и ти кажав дека тоа што го направил е противзаконски и неисправно, и да било опасно по околината.

Но, за да ги заштитиш децата треба да бараш тие таквите како циганот да се затворат во соодветна институција, бидејќи додека имаш такви, или како оние што ги воспеваат во темата за криминалци, нема како да ги заштитиш децата. Во случајов ти пробуваш да ја третираш последицата, не причинителот.

Денес украл, утре ќе направи нешто полошо, ако си го окрка некој од обезбедувањето поради што изреагирал во овој случај, утре тој циганот и да ти го тепа детето, обезбедувањето нема да мрдне со прст.
Да од таа страна си во право.
А нив не може со никаква реакција ни молба ни снимка ни сам Хитлер да ги среди и смести во соодветни институции, а и нема толку институции колку што има вакви за сместување. Сосема ми е јасно, за ова си ептен во право, а јас во афект не го помислив.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.570
Ја после ваква дешавка не би влегол више у Веро.
Ја и пред дешавкава не влагав у Веро.
Нека ги намалат цените им ебам мајката грчка. Најголема маржа зимаат.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Што можам да направам со оваа случка освен да ја пријавам на меил на Веро?

Кога ги собирав работите од каса во кеса, слушнав еден крик, позади мене, обезбедувањето тепаше по лице без осет еден ром кој наводно украл чоколадо. Пред нив, зад нив деца, муштерии, стари луѓе, болни луѓе. Овој го маваше со цела сила, почна крв да му тече од носот и молеше те молам немој да ме тепаш. Само пола чекор бевме ние муштериите додека овој го тепаше како крвник човекот, а тој молеше. Нели политиката на маркетите е украденото да се наплати х10, а не онака јавно и бедно да бидеш тепан и омаловажен.
На страна тоа, некој ќе каже крадел, ама имаше бебиња на сите страни, и деца. Што ако на тој од толку тепање не му пукнеше филмот и да земеше да фрла со производи и да се тепа и да настрада некој муштерија?
Нема да го оставам ова само на меил, само што можам друго да направам?
Obezbeduvanje ne smee da tepa samo da zadrzi do pristignuvanje na sluzbeni lica na lice mesto. Zatoa ludi milicioneri im se pushtaa na obezbeduvanje so rotacija za vreme na policiskite casovi.
Cim e vero znaci nikob e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom