Сакам да знам!

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
дечки, имам еден проблем, по цел ден висам пред лаптоп, поточно, по цел ден гледам видеа на јутјуб, од сабајле до вечер, како да го решам овој проблем? мислам дека не е толку едноставен проблем, има нешто до психата тука.
Преку кој провајдер си, да ти ставиме ограничување на сообраќај...
 

Теодор К

Infernal
Член од
17 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Кога бев мал, околу 8 или 9 гледав една македонска (не сум сигурен дали македонска или само преведена на македонски), детска серија каде што група на деца, кои што беа околу моја возраст, можеби малку постари (изгледаа како да имаа 11-12 години), самите нивни разговори не ми оставија впечаток, освен една сцена...

Се сеќавам, двајца или тројца деца некако се движеа низ некој вид на портал, како низ струја да се движеа, позадината беше шарена и светкаше. Но најјасниот дел беше кога тие стигнаа на крајот, се најдоа во некој вид на подрум или нешто така. Се уклучи компјутер кој што имаше лице, не изгледаше баш како човек, ама формата (образите, брадата и дупките кај очите) беше јасна. Очигледно, беше направен со CGI.

Откога го видов тоа, ми требаа солидни 2 минути да процесирам што видов, пред да се расплакав од страв.

Јас за жал не го знам името на серијата, но ако некој нешто се сеќава на такво нешто и може нешто да дополни, слободно.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Кога бил тој период кога си имал 9-10 години? Пример, мене тоа ми било пред 20тина години :D
Според описов, имаше една серија каде што патуваа низ времето.
Ако не се лажам се викаше Рабробил или нешто слично.

Едит: Еве линк од една епизода.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Има ли некој правено генетско тестирање во приватниве клиники кај нас ? Цените ме интересираат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Иде сир Оливер у телефонска говорница, врти број и следи познатото:
"Halo Bing, kako brat?"

Уште многу одамна се прашував дали он прашува за братот на Бинг како е, или му се обраќа лично на Бинг, нарекувајќи го брат и прашувајќи го него лично, како е?
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Дали жените што го зимаат презимето од мажот и намерно им завршува на ов/овски се чуствуваат помоќно? Премногу руска литература во средно, американизирање или многу гледале "Гордоста на Раткаеви" ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Дали жените што го зимаат презимето од мажот и намерно им завршува на ов/овски се чуствуваат помоќно? Премногу руска литература во средно, американизирање или многу гледале "Гордоста на Раткаеви" ?
Тоа се случува со тие што се во странство, таму го склучиле бракот или намераваат да идат.
Таму (вклучувајќи ги и Србија, Хрватска...) нема разлики во исто презиме помеѓу сопружниците, како што тоа е случај кај нас, Бугарија, Русија...
Нема у Австралија, да речеме, разбирање за тоа како мажот е -овски, а жената -овска. Никој неќе таму да се заебава со додатни бирократски процедури.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Сакам да знам...дали некој тука има добри рецепти за ликер од линцура?
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
дечки, имам еден проблем, по цел ден висам пред лаптоп, поточно, по цел ден гледам видеа на јутјуб, од сабајле до вечер, како да го решам овој проблем? мислам дека не е толку едноставен проблем, има нешто до психата тука.
И јас го имам истиот проблем. Мислам дека во никој случај денот не треба да се започне со youtube или социјална мрежа. Планирам да си префрлам картицата од мобилниот во некој чипичан(не-смарт) телефон и да апстинирам 10тина дена за да се вратам у нормала.
 
D

dobramuzika

Гостин
И јас го имам истиот проблем. Мислам дека во никој случај денот не треба да се започне со youtube или социјална мрежа. Планирам да си префрлам картицата од мобилниот во некој чипичан(не-смарт) телефон и да апстинирам 10тина дена за да се вратам у нормала.
10 дена се немав пуштено тука, фејс, твитер, инстаграм... многу поубаво ми е, сега се пуштив колку да проверам што има и планирам пак 10 дена да ме нема :) инаку, тоа со телефонот е најпаметна работа, веќе некое време разгледувам обични телефони, само музика да можам да слушам.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
10 дена се немав пуштено тука, фејс, твитер, инстаграм... многу поубаво ми е, сега се пуштив колку да проверам што има и планирам пак 10 дена да ме нема :) инаку, тоа со телефонот е најпаметна работа, веќе некое време разгледувам обични телефони, само музика да можам да слушам.
Пред 2-3 години прочитав многу паметна мисла "Не е проблем да живееш без социјални мрежи, проблем е да живееш со луѓе кои не можат без социјални мрежи".
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Да прашам нешто ке сум многу БЛАГОДАРЕН доколку ми помогне некој, да не должам ке одам одма на главното
-Комшијата мој реди секоја година вино во подрум и јас си пијам си точам, ама лани виното имаше мирис ја јаца но пак го пиев... Еве годинава стаде пак вино и годинава ја има истата специфична миризба, ...Зошто е тоа, дали е лошо , дали е штето, ме интересира само дали можам да си продолжам си пиење :):):):) А ВИНОТО ВКУСОТ ОДЛИЧЕН само миризбата е иста.... не ми замерувајте на прашањево не редам јас вино за да знам , само го пијам:LOL::sneaky::D:cool::cool::P:P:P
Хахахахаха ке си цитирам свој пост оф 2015. Го изнабарав и се изнасмеав на постов.
Еве сеа е 2020 година и истото вино од истиот комшија кое го пијам со години е ПЕРФЕКТНО. Подобро домашно немам пробано,одлично пивко истовремено благо и вкусно .
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Иде сир Оливер у телефонска говорница, врти број и следи познатото:
"Halo Bing, kako brat?"

Уште многу одамна се прашував дали он прашува за братот на Бинг како е, или му се обраќа лично на Бинг, нарекувајќи го брат и прашувајќи го него лично, како е?
Немав поим, ѕирнав - го најдов ова:

sir-oliver.jpg

Ќе да е братот на Бинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom