Сакам да знам!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.848
objasnuvanje i znacenje za zborot KSENOFOBICNOST
„ξένος“ на грчки значи „туѓ “ и „ φόβος “ што значи страв, и самиот збор има широко значење со различни примери од различни области, неприфаќање или страв од нештото што е поинакво, туѓо ....зависи во кој смисол е кажан изразот има и различно толкување!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Дечки, дали има негде онлајн да се провери дали сум се одјвила од мк или не? Јас мислам да ама не се сеќавам искрено. И дали има онлајн одјавување? Некој отишол на одмор и му се погодило па решил да не се врати, на пример :P
 
S

staycalm

Гостин
Дечки вака срам не срам тоа е. У интернет шопинг сум тешка нубара и појма неам и никад неам пазарено. Ако некој има време и ако сака да ми пообјасни шо како оди, како сме обезбедени со парите што им ги праќаме, дали има фрки со поштава.. углавном подетално.. ако не е проблем нормално . Фала многу пријатно.
За тоа колку е сигурна страната зависи баш од истата страна. Алиекспрес, ибеј, амазон ти се страни на кои веројатноста да те измами некој е многу мала, скоро непостоечка. Дури и да се случи нешто, парите секогаш ги добиваш назад на овие страни. Постојат и мноогу не толку познати страни што се леџит без никакви измами. Прво и основно правило за интернет купување е тоа дека доколку е неверојатно евтино, сигурно има некоја измама зад сето тоа. Гледај главно да плаќаш со пејпал таму каде што е можно затоа што уште поголема заштита има за парите. Нема некои огромни фрки со нашиве пошти, поише се фрка од царина отколку поштите. Поштите се само мрзливи. :D И секако цената на производот ако е над 45 евра истиот производ подлежи на царина и за секоја категорија има различна царина и/или ддв.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Signature sample (specimen) на нашки би се подразбирало Образец заверен потпис (ЗП) или има друго значење?
 
Член од
5 април 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, jas sum vtora sredno, za nekoj mesec da zavrsi skolskata godina so moite ke se selime vo germanija tatko mi e vekje tamu i treba treta godina da prodolzam tamu, neznam kako ke se odvivaat rabotite, koj stepen na jazik treba da znam, pa ako nekoj imal barem malku slicno iskustvo neka spodeli.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има некој нарачано маички од овде? Каков е квалитетот, за подарок ми е па после да не ме озборуваат дека сум испратил никаква. :D
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Zdravo, jas sum vtora sredno, za nekoj mesec da zavrsi skolskata godina so moite ke se selime vo germanija tatko mi e vekje tamu i treba treta godina da prodolzam tamu, neznam kako ke se odvivaat rabotite, koj stepen na jazik treba da znam, pa ako nekoj imal barem malku slicno iskustvo neka spodeli.
Во германско школо ќе одиш? Не мислиш дека е подобро татко ти да ги исконтактира соодветните лица таму и на него директ да му кажат, место да прашуваш тука на форум ?
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Сакам да знам дали ако на некој му пишете порака на Вибер со информациска содржина ( нема навреди, закани, сексуални содржини), дали тоа се смета за прекршок на закон или не? Мислам дали може некој да те пријави за вознемирување и по кој основ?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Бидејќи не најдов тема за осигурителни компании морав да отворам нова.
Значи ме интересира која осигурителна компанија е најдобро да се избере за осигурување во случајов на куќа.
Некако од секогаш ми биле нејасни со нивните понуди осигурителните компании и баш би сакал да слушнам мислење од други кои имаат искуство и познавање каде,што и како е најдобро да се осигура според вас?
Од понудите разгледав нешто од следните:
https://mk.sava.insure/
http://www.uniqa.mk/home/
https://www.triglav.mk/mk/
http://www.insumak.mk/landing.php
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Сакам да знам дали ако на некој му пишете порака на Вибер со информациска содржина ( нема навреди, закани, сексуални содржини), дали тоа се смета за прекршок на закон или не? Мислам дали може некој да те пријави за вознемирување и по кој основ?
Да , се смета за прекрок ама кои ќе спроведе овде во МК штом неспособниот е прОливер


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
I

INFECTED

Гостин
Сакам да знам дали ако на некој му пишете порака на Вибер со информациска содржина ( нема навреди, закани, сексуални содржини), дали тоа се смета за прекршок на закон или не? Мислам дали може некој да те пријави за вознемирување и по кој основ?
Не се смета за прекршок.
Едноставно му пишуваш некому дека ќе врне дожд или дека партнерот/партнерката прави бељи или нешто слично и тоа е тоа.
Вознемирување е континуирана навика, има по законите нз, треба денови да вознемирува некој некого за да се отвори процес.
Биди опуштена, не си скршила ниту еден закон со вибер.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Некој да знае кај можам да најдам профили, мрежи ќошиња етц за изработка на комарници?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Сакам да знам дали ако на некој му пишете порака на Вибер со информациска содржина ( нема навреди, закани, сексуални содржини), дали тоа се смета за прекршок на закон или не? Мислам дали може некој да те пријави за вознемирување и по кој основ?
Да доколку истата ја повториш
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дечки,
некој случајно да не знае дали и каде можам да ги најдам резултатите од : Конкурс за поддршка на стручно усовршување на талентирани уметници и дефицитарни стручни кадри во областа на театарот, музиката, танцот, литературата, визуелните уметности, архитектурата и дизајнот и заштитата на недвижното, движното и нематеријалното културно наследство за 2019 година ?
На страницата од министерство за култура нема ништо, но индивидуални одговори на барања се испратени. Дали може да се побараат од министерство во електронска форма?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom