Сакам да знам!

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Едно глупо прашање.
Ќе стават семафор пред мојот двор.Сега копаат,но кога ќе го ставаат семафорот,дали ќе гасат струја?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Едно глупо прашање.
Ќе стават семафор пред мојот двор.Сега копаат,но кога ќе го ставаат семафорот,дали ќе гасат струја?
Не да е глупо..
Мрежната инсталацијаа за вертикална сигнализација од сеопшта намена функционира независно од мрежата за опслуга на комуната. Имено, во конекција е со останатите субјекти со кои се сихронизира. Исклучок се ситуациите каде постои разделна постројка за опслуга на поголема група, но каде растојанието не надминува 20 метри воздушна линија, и не е потребно интервенирање врз постоечката инфраструктура за опслуга на резидентите.
Јасно?
 
Член од
26 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima koristeno fitospray za slabeenje? Kakvo iskustvo ima? Sto e najeefikasno na pazarot bez nuspojavi
 
B

Beginner

Гостин
Dali nekoj ima koristeno fitospray za slabeenje? Kakvo iskustvo ima? Sto e najeefikasno na pazarot bez nuspojavi
Ke si pocnes teretana ili kardio + L-carnitine proguglaj go ke vidis za sto stanuva zbor. I najnormalno ne ocekuvaj da slabees doma lezejki i bez promena na ishranata.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дечки, читам еве за пасошов дека три месеци пред истекување на истиот треба да се вратам дома. Ме интересира дали доколку враќањето го резервирам на претпоследниот ден, пред тие три месеци ќе ми прават проблем на аеродром? Нов пасош имам веќе направено, треба само да си го земам.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.544
Поени од реакции
703
Дечки, читам еве за пасошов дека три месеци пред истекување на истиот треба да се вратам дома. Ме интересира дали доколку враќањето го резервирам на претпоследниот ден, пред тие три месеци ќе ми прават проблем на аеродром? Нов пасош имам веќе направено, треба само да си го земам.
Тоа правило за три месеци важи само кога ја напушташ Република Македонија а не кога се враќаш само внимавај да не ти истече пред да ја напуштиш таа држава каде што престојуваш тогаш ке имаш проблем ке те тераат да извадиш друг во некоја наша амбасада,а тоа ќе те чини 250-300 евра во конзулат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Дечки, читам еве за пасошов дека три месеци пред истекување на истиот треба да се вратам дома. Ме интересира дали доколку враќањето го резервирам на претпоследниот ден, пред тие три месеци ќе ми прават проблем на аеродром? Нов пасош имам веќе направено, треба само да си го земам.
како имаш нов направено веќе?
зарем важи стариот иако е новиот изготвен?
ова му доаѓа како д аимаш моментално две исправи или јас нешто пропуштам у муабетов?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
како имаш нов направено веќе?
зарем важи стариот иако е новиот изготвен?
ова му доаѓа како д аимаш моментално две исправи или јас нешто пропуштам у муабетов?



Sent from my iPhone using Tapatalk
Во моментот кога ќе ти го дадат новиот, тогаш стапува на сила неговата важност а стариот го поништуваат. Се додека не го подигнеш новиот, стариот е важечка патна исправа освен ако не е дотраен.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
како имаш нов направено веќе?
зарем важи стариот иако е новиот изготвен?
ова му доаѓа како д аимаш моментално две исправи или јас нешто пропуштам у муабетов?



Sent from my iPhone using Tapatalk
@Ilumious веќе објасни.
Фала ви за одговорите. Читав нешто и на интернет.. сепак не би ризикувала.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во ЕУ земјите може да се оди ако до датумот кога истекува пасошот ти останале уште три месеци, но не рачунаат од датумот на патување, туку датумот на враќање.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
objasnuvanje i znacenje za zborot KSENOFOBICNOST
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Дечки вака срам не срам тоа е. У интернет шопинг сум тешка нубара и појма неам и никад неам пазарено. Ако некој има време и ако сака да ми пообјасни шо како оди, како сме обезбедени со парите што им ги праќаме, дали има фрки со поштава.. углавном подетално.. ако не е проблем нормално . Фала многу пријатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom