Сакам да знам!

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дали на аеродромот во Солун постои шалтер/претставништво од
upload_2018-6-5_19-42-36.png

Некој да вадел карта на ден на патување од аеродром?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
При кои состојби, како, и со каква цел се прави ширење на зеници?
Ширење на зеницата - „cikloplegija“
(дали на двете очи или само едното зависно од ситуација) се користи за терапевтски и за дијагностички цели, и би рекле дека добар офталмолог (очен доктор) е добар кој при комплетен очен преглед би го направил со ширење на зеницата, посебно за одредување на диоптрија на очите, оптичари изработуваат очила, но само со дијагноза и преглед од специјалистот за очни болести т.е. офталмолог, што денес некако се прескокнува овој дел на ширење на зеницата, но можеби некогаш со право дали воопшто пациентите се прашани дали имаат кардиваскуларни проблеми од тип на коронарна стеноза, срцева исуфициенција на двете комори или тахикардија, проблем со штитна жлезда, проблем со цревна перисталтика или проблем со уринарните патишта, зашто?



зошто „mydriasis“ (зеницата широка) може да биде некогаш опасно ако не се внимава? .... па при ширење на зеницата се користи блокер на парасимпатикус и делува токму таму во тие органи каде имаме дејство на парасимпатикус и може да дојде до несакани ситуацији да од „банален преглед“ на очите за поправка на диоптрија т.е. очила... и затоа се често се применува капнување во око на такви парасимпатикус блокери како што е „ atropin“ да се дозира пресметувајќи ја телесната тежина на пациентот, па да се повтори ако треба два пати капнувањето што прашање дали секој наш очен доктор е и добар офталмолог? ...аплицирањето на атропин капки делува после 15 минути и ја држи зеницата широко отворена од 25 до 75 мин зависно од способноста на повратна акомодација на окото и се враќа во првобитната состојба после 6 до 24 часа, но во предозирање на атропинот може окото да трпи и до недела додека не се врати во нормална предходна состојба што преставува голем проблем временски на пациентот да му се врати нормалниот вид, така да многу е незгодно, посебно ако е дете „атропинот“ не се применува туку се оди на друго средство, освен за одредување на диоптрија, ширењето на зеницата се применува за преглед на очното дно, како и за превенција на „iritis“ со капнување на атропин или ciklopentolat во темна просторија...


... но денес може да се избегне примена на ширење на зеницата на пример при преглед на очното дно, со посебна камера која користи инфрацрвена светлина за фокусирање што не му пречи на окото и може за неколку секунди со добро изоштрување и „немрдање“ како фотографски блиц офталмологот ќе направи снимка со што целосно ќе добие слика за очното дно избегнувајќи користење на горенаведената метода со капнување !
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Ме интересира да прашам ако некој знае, колку се зема провизија за да пратам пари преку Вестерн Унион во пошта? Треба да пратам некоја смешна сума во Србија, 10тина евра, за едни парички што ги собира татко ми..
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.017
Поени од реакции
2.050
Ме интересира да прашам ако некој знае, колку се зема провизија за да пратам пари преку Вестерн Унион во пошта? Треба да пратам некоја смешна сума во Србија, 10тина евра, за едни парички што ги собира татко ми..
5€ ti e provizija na 10€
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Како оди купување преку Grouper? Плаќаш преку картичка и после? Нешто код ти стига, треба да испринташ или само од телефон да покажеш кодот или? Конкретно за во ресторан, купон за попуст на храна, ми е муабетот. И дали има шанси да кажат таму “аа не ни важат купониве“, или нема шанси таа работа, пошто нормално во Мк се е можно :)
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Како оди купување преку Grouper? Плаќаш преку картичка и после? Нешто код ти стига, треба да испринташ или само од телефон да покажеш кодот или? Конкретно за во ресторан, купон за попуст на храна, ми е муабетот. И дали има шанси да кажат таму “аа не ни важат купониве“, или нема шанси таа работа, пошто нормално во Мк се е можно :)
Nema shansi da ti kazhat deka ne vazhat kuponite, samo proveri si da ne istekla ponudata na gruper. Inache za najednostavno, simni si gruper aplikacija na telefon, kupi si gi kuponite so kartichka, i ke ti stignat kodovite. Vo restoranot samo ke gi pokazhesh i oni ke si sredat rabota ponataka.
 
L

Löwe

Гостин
Не се лажете со групер само да ви кажам јас, лажни се тие попусти. Во смисла не дека нема да ти важи купонот, ама ако попустот е ФАНТАСТИЧНИ 50% и порција плескавица со кајмак кошта 129 денари (намалена од 259 денари), 99% е веројатноста дека истата таа плескавица коштала 129, или 139 и без купонот од групер.
Све е тоа лага и превара.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Не се лажете со групер само да ви кажам јас, лажни се тие попусти. Во смисла не дека нема да ти важи купонот, ама ако попустот е ФАНТАСТИЧНИ 50% и порција плескавица со кајмак кошта 129 денари (намалена од 259 денари), 99% е веројатноста дека истата таа плескавица коштала 129, или 139 и без купонот од групер.
Све е тоа лага и превара.
Ne sum bash siguren. Jas najmnogu kuponi zimam za edna picerija tuka, standardni ceni se okolu 200 denari, so kuponive za 120-30 gi kupuvam.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Ne sum bash siguren. Jas najmnogu kuponi zimam za edna picerija tuka, standardni ceni se okolu 200 denari, so kuponive za 120-30 gi kupuvam.
се начекува и ефтино ама на доста ствари кренати им се цените, поготово за ноќевање, со триста услови се


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Не се лажете со групер само да ви кажам јас, лажни се тие попусти. Во смисла не дека нема да ти важи купонот, ама ако попустот е ФАНТАСТИЧНИ 50% и порција плескавица со кајмак кошта 129 денари (намалена од 259 денари), 99% е веројатноста дека истата таа плескавица коштала 129, или 139 и без купонот од групер.
Све е тоа лага и превара.
Па тие што ги следам не се така, еве во Мартини секоја втора недела одам, баш и вчера бев земав вафла за 180, се враќам дома истата била на попуст 120-130. Иначе ова ти што го кажуваш, го имам приметено за патувања некои или на пример шопинг во Солун, и такви некој дека е иста цената со и без купон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom