Сакам да знам!

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од blue ladybug, 9 март 2014.

 1. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.796
  Допаѓања:
  7.653
  Добро генерално да не важи баш за сите, ама имам безброј ситуации такви начекано. Последен пат едно апаратче за шеќераши го купив преку групер за мајками и радосен дека сум го начекал на 40% попуст, од 1000ка на 600, и се закренав од Карпош 2 до државна болница (одкрши) и таму го гледам цената залепена 650. Значи за фантастичен попуст од 50 денари 2 автобуси мењав и 2 саата изгубив, а во секоја аптека иста цена било истото апаратче (нормално отпосле прашав), ама тоа е.
  Исто преку кур ми одеа кога замараа за театар комедија дека на 50% ги даваат картите од 300 на 150 денари, а таму секогаш биле 150 денари. Има да, се начекува вистински попуст некогаш ама реткост е. Башка во многу локали групер порцијата ја прават помала од вообичаената. Стандард Македонче.
   
  На alekjov, krkac, Ilumious и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  907
  Допаѓања:
  1.565
  Бидејки темата за најекономично греење е затворена... дали некој ќе може да ми посочи некоја добра клима во однос на потрошувачка и одржување од Нептун (ми треба од таму исклучиво).

  Можи да е обична или инвертер, сеедно. Просторот кој треба да се задоволи е отворен простор од 25m2.

  Фала.
   
  Последно уредено: 12 јуни 2018
 3. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  18.677
  Допаѓања:
  27.732
  Vivax Aeri

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.393
  Допаѓања:
  5.227
  Доколку плаќам на терминали во маркети надвор ид Мкд со Виза Електрон од Нлб, дали ќе ми наплаќа провизија, или е исто како и тука?
   
 5. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.301
  Допаѓања:
  13.777
  немаш провизија
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mishko

  mishko

  Член од:
  27 декември 2008
  Мислења:
  951
  Допаѓања:
  367
  Не плаќаш провизија доколку плаќаш во маркети ,доколку вадиш од банкомат пари тогаш имаш провизија , исто така доколку плаќаш со картичка на банкомат кој се наоѓа на бензиска пумпа пред да точиш гориво знаат два пати да ти земат пари односно да ти ги блокираат и после месец дена да ти ги вратат на твојата сметка ова го зборам за Италија .
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vikit96

  Vikit96

  Член од:
  4 јуни 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  --- Споено дупло мислење, 13 јуни 2018 ---
  Aham okaay fala mnoguu :)
   
 8. memento

  memento

  Член од:
  19 мај 2018
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Каде е Зурловци?
  Би требало да е некое село, само каде се наоѓа и како се стига до таму?
   
  Последно уредено: 14 јуни 2018 во 22:46
 9. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.471
  Допаѓања:
  5.314
  Како се вади пур пења од ламинат?
   
 10. Име И Презиме

  Име И Презиме

  Член од:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  779
  Да пробаш со нитро разредувач натопен на крпче.
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 11. macko i

  macko i Локален шериф

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.244
  Допаѓања:
  1.121
  Штом гугл незнае единствено Џамбазов да го прашаме ако е македонско.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.320
  Допаѓања:
  9.236
  Дали мастилото што го користевме во школо (туш) е India Ink ?
   
 13. Anastazijaaa

  Anastazijaaa

  Член од:
  недела
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Pozdrav do site!Me zanima dal nekoj znae kolku e porez na stan,stran drzavljanin da kupi vo Makedonija?Fala
   
 14. mishko

  mishko

  Член од:
  27 декември 2008
  Мислења:
  951
  Допаѓања:
  367
  Данокот на имот се движи од 0,10% до 0,20% во зависност од локацијата на станот и ја одредува комисија од УЈП ,член 6 став 1 од Законот за даноците на имот ,да дозволено е странец да купи стан во Република Македонија
   
  На Anastazijaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Anastazijaaa

  Anastazijaaa

  Член од:
  недела
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Fala mnogu!
  --- Споено дупло мислење, 17 јуни 2018 во 21:24 ---
  Da li ima nekoj od selo Bence?
   

Сподели преку: